Data publikacji:

Termin porodu

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Jak wyznacza się datę porodu, ile tak naprawdę trwa ciąża? Mówi się, że dziecko wie najlepiej, kiedy przyjść na świat. Jednak lekarz od początku stara się określić termin porodu, by odpowiednio zaplanować przebieg ciąży i przygotować się na wielki dzień, czyli termin porodu.

termin porodu

 

Do zapłodnienia dochodzi, gdy plemnik połączy się z komórką jajową. Trzeba jednak pamiętać, że przyszłym rodzicom, do pełni szczęścia brakuje jeszcze, by zapłodniona komórka zagnieździła się w macicy. Proces ten trwać może kilka-kilkanaście dni, trudno więc precyzyjnie określić pierwszy dzień ciąży.

 

Zapłodnienie, implementacja,ciąża

Choć wiele kobiet początkowo nie zauważa symptomów ciąży, warto obserwować swoje ciało, szczególnie jeśli mamy podejrzewania, że mogło dojść do zapłodnienia. Pierwsze sygnały często pojawiają się już na etapie implementacji zarodka w macicy. 

Część kobiet odczuwa wówczas lekkie skurcze w rejonie podbrzusza. Pojawić może się również tzw. plamienie implementacyjne, które przez wiele przyszłych mam mylone jest z okresem, szczególnie gdy jego termin zbiega się ze spodziewaną miesiączką. Warto jednak zwrócić uwagę, że trwa ono krócej (1-3 dni), jest mniej bolesne (różnicę odczują szczególnie panie cierpiące z powodu comiesięcznych dolegliwości). Brakuje też charakterystycznych dla menstruacji skrzepów krwi.

 

Ciąża trwa 40 tygodni

Dla uproszczenia przyjmuje się, że ciąża rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniej miesiączki i trwa 40 tygodni. Reguła ta, stworzona w XIX wieku przez niemieckiego ginekologa Franza Naegele'go dotyczy kobiet, które mają regularne 28-dniowe cykleGdy jednak pojawiają się odchylenia od książkowej „normy” do przewidywanego terminu porodu należy dodać (lub odjąć, gdy cykle były krótsze) odpowiednią ilość dni. Jeśli zaś znamy dokładnie datę zapłodnienia, termin porodu wyznaczamy, dodając 267 dni, czyli 38 tygodni. 

W sytuacji gdy cykle są zupełnie nieregularne, gdy poczęcie nastąpiło po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub krótko po poprzedniej ciąży, datę porodu wyznacza się podczas badania ultrasonografem. Zresztą obecnie lekarze porównują oba terminy u każdej z pacjentek. Jednak aby uznać, że termin porodu ustalony na podstawie badania USG jest wiarygodny, musi ono zostać przeprowadzone w pierwszym trymestrze ciąży (im wcześniej, tym lepiej). Na wymiary płodu w późniejszym okresie mają już wpływ inne czynniki (np. dziecko rozwijające się w łonie palącej matki najprawdopodobniej będzie mniejsze niż jego „rówieśnicy”. Podobnie parametry malucha mającego wysokich rodziców również będą  różnić się od „książkowych” norm).

 

Gdy zbliża się termin porodu

Obecnie przyjmuje się, że przyjście na świat dziecka w okresie plus minus dwa tygodnie w stosunku do odliczeń metodą Naegele'go i USG jest normą. W praktyce oznacza to, że termin porodu to nie jeden, konkretny dzień, ale okres aż 30 dni, zaś data, którą mamy wpisaną w karcie ciąży przypada w samym środku tego czasu.

Według statystyk w wyznaczonym terminie rodzi jedynie 4 procent ciężarnych. Dla dziecka i kobiety najważniejsze powinno być, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni, wówczas lekarze uznają ją za „donoszoną” (poród we wcześniejszym terminie określa się jako przedwczesny). Po tym czasie płód powinien być już w pełni rozwinięty i gotowy do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy. Teraz decyzja, kiedy zacznie się akcja porodowa zależy od malucha.

Porodem terminowym określa się przyjście na świat dziecka między 38. a 42. tygodniem ciąży. Długość trwania ciąży to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników (m.in. od długości cyklu, wieku, wagi, liczby wcześniejszych porodów, stanu zdrowia matki, a nawet diety i miejsca zamieszkania).

 

 

Data porodu to tylko liczba

Warto więc zwrócić uwagę, że fizjologicznie ciąża do dwóch tygodniu po wyznaczonym terminie wciąż nie jest niczym niepokojącym. Najlepiej jednak  w tym czasie skontaktować się z lekarzem, który oceni czy wszystko jest w porządku, łożysko funkcjonuje bez zarzutu, a dziecku nic nie zagraża. Pod koniec drugiego tygodnia po terminie w monitorowaniu ewentualnych problemów pomogą USG oraz KTG. W przypadku gdyby lekarze zauważyli niepokojące symptomy, zdecydują się na wywołanie akcji porodowej.

Warto wiedzieć również, że sygnał do porodu daje dziecko. To z jego organizmu wysyłane są pierwsze sygnały do łożyska i to ono rozpoczyna cały proces skomplikowanej gry hormonalnej, która ma doprowadzić dziecko o matkę do szczęśliwego finału. 

W praktyce więc, gdy nadejdzie dzień, na który czekamy z niecierpliwością od wielu tygodniu, wcale nie musimy zgłaszać się do szpitala z torbą pod pachą i gotowe do akcji porodowej. Najlepiej ufać nie kalkulacjom i komputerowym szacunkom ultrasonografów, ale naturze i własnemu organizmowi.

Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Nacięcie krocza


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Trzeba założyć, że nigdy nie ma stu procent pewności, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Nieważne kiedy, ważne żeby było zdrowe :)
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?