Data publikacji:

Termin porodu

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Jak wyznacza się datę porodu, ile tak naprawdę trwa ciąża? Mówi się, że dziecko wie najlepiej, kiedy przyjść na świat. Jednak lekarz od początku stara się określić termin porodu, by odpowiednio zaplanować przebieg ciąży i przygotować się na wielki dzień, czyli termin porodu.

termin porodu

 

Do zapłodnienia dochodzi, gdy plemnik połączy się z komórką jajową. Trzeba jednak pamiętać, że przyszłym rodzicom, do pełni szczęścia brakuje jeszcze, by zapłodniona komórka zagnieździła się w macicy. Proces ten trwać może kilka-kilkanaście dni, trudno więc precyzyjnie określić pierwszy dzień ciąży.

 

Zapłodnienie, implementacja,ciąża

Choć wiele kobiet początkowo nie zauważa symptomów ciąży, warto obserwować swoje ciało, szczególnie jeśli mamy podejrzewania, że mogło dojść do zapłodnienia. Pierwsze sygnały często pojawiają się już na etapie implementacji zarodka w macicy. 

Część kobiet odczuwa wówczas lekkie skurcze w rejonie podbrzusza. Pojawić może się również tzw. plamienie implementacyjne, które przez wiele przyszłych mam mylone jest z okresem, szczególnie gdy jego termin zbiega się ze spodziewaną miesiączką. Warto jednak zwrócić uwagę, że trwa ono krócej (1-3 dni), jest mniej bolesne (różnicę odczują szczególnie panie cierpiące z powodu comiesięcznych dolegliwości). Brakuje też charakterystycznych dla menstruacji skrzepów krwi.

 

Ciąża trwa 40 tygodni

Dla uproszczenia przyjmuje się, że ciąża rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniej miesiączki i trwa 40 tygodni. Reguła ta, stworzona w XIX wieku przez niemieckiego ginekologa Franza Naegele'go dotyczy kobiet, które mają regularne 28-dniowe cykleGdy jednak pojawiają się odchylenia od książkowej „normy” do przewidywanego terminu porodu należy dodać (lub odjąć, gdy cykle były krótsze) odpowiednią ilość dni. Jeśli zaś znamy dokładnie datę zapłodnienia, termin porodu wyznaczamy, dodając 267 dni, czyli 38 tygodni. 

W sytuacji gdy cykle są zupełnie nieregularne, gdy poczęcie nastąpiło po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub krótko po poprzedniej ciąży, datę porodu wyznacza się podczas badania ultrasonografem. Zresztą obecnie lekarze porównują oba terminy u każdej z pacjentek. Jednak aby uznać, że termin porodu ustalony na podstawie badania USG jest wiarygodny, musi ono zostać przeprowadzone w pierwszym trymestrze ciąży (im wcześniej, tym lepiej). Na wymiary płodu w późniejszym okresie mają już wpływ inne czynniki (np. dziecko rozwijające się w łonie palącej matki najprawdopodobniej będzie mniejsze niż jego „rówieśnicy”. Podobnie parametry malucha mającego wysokich rodziców również będą  różnić się od „książkowych” norm).

 

Gdy zbliża się termin porodu

Obecnie przyjmuje się, że przyjście na świat dziecka w okresie plus minus dwa tygodnie w stosunku do odliczeń metodą Naegele'go i USG jest normą. W praktyce oznacza to, że termin porodu to nie jeden, konkretny dzień, ale okres aż 30 dni, zaś data, którą mamy wpisaną w karcie ciąży przypada w samym środku tego czasu.

Według statystyk w wyznaczonym terminie rodzi jedynie 4 procent ciężarnych. Dla dziecka i kobiety najważniejsze powinno być, by ciąża trwała co najmniej 37 tygodni, wówczas lekarze uznają ją za „donoszoną” (poród we wcześniejszym terminie określa się jako przedwczesny). Po tym czasie płód powinien być już w pełni rozwinięty i gotowy do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy. Teraz decyzja, kiedy zacznie się akcja porodowa zależy od malucha.

Porodem terminowym określa się przyjście na świat dziecka między 38. a 42. tygodniem ciąży. Długość trwania ciąży to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników (m.in. od długości cyklu, wieku, wagi, liczby wcześniejszych porodów, stanu zdrowia matki, a nawet diety i miejsca zamieszkania).

 

 

Data porodu to tylko liczba

Warto więc zwrócić uwagę, że fizjologicznie ciąża do dwóch tygodniu po wyznaczonym terminie wciąż nie jest niczym niepokojącym. Najlepiej jednak  w tym czasie skontaktować się z lekarzem, który oceni czy wszystko jest w porządku, łożysko funkcjonuje bez zarzutu, a dziecku nic nie zagraża. Pod koniec drugiego tygodnia po terminie w monitorowaniu ewentualnych problemów pomogą USG oraz KTG. W przypadku gdyby lekarze zauważyli niepokojące symptomy, zdecydują się na wywołanie akcji porodowej.

Warto wiedzieć również, że sygnał do porodu daje dziecko. To z jego organizmu wysyłane są pierwsze sygnały do łożyska i to ono rozpoczyna cały proces skomplikowanej gry hormonalnej, która ma doprowadzić dziecko o matkę do szczęśliwego finału. 

W praktyce więc, gdy nadejdzie dzień, na który czekamy z niecierpliwością od wielu tygodniu, wcale nie musimy zgłaszać się do szpitala z torbą pod pachą i gotowe do akcji porodowej. Najlepiej ufać nie kalkulacjom i komputerowym szacunkom ultrasonografów, ale naturze i własnemu organizmowi.

Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Nacięcie krocza


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Trzeba założyć, że nigdy nie ma stu procent pewności, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Nieważne kiedy, ważne żeby było zdrowe :)
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.