Data publikacji:

Czy egzotyczny wirus Zika zagraża ciąży?

Autor: Ulanka

Wirus Zika, o którym w ostatnim czasie coraz głośniej, może być znacznie groźniejszy dla kobiet w ciąży, a w zasadzie ich nienarodzonych dzieci, niż do tej pory przypuszczano. Co prawda badania nadal trwają, ale naukowcy już teraz ostrzegają przed zaburzeniami rozwoju płodu nim wywołanymi. Czym jest wirus Zika, dlaczego mówimy o zagrożeniu dla ciężarnych i jak się przed nim chronić? Wszystkiego dowiecie się z artykułu.

 

Komary Aedes przenoszące wirus Zika

 

Skąd pochodzi wirus Zika?

Jeszcze nie tak dawno o wirusie Zika praktycznie nikt nie słyszał. Odkryty prawie 70 lat temu, bo w 1947 r., w stadach makaków z lasu Zika w Ugandzie przez wiele lat uznawany był za niegroźny. Pierwsze doniesienia o zarażeniu tym wirusem człowieka pochodzą z 1952 r. Ale od kiedy w 2014 roku pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej, a w maju 2015 roku zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać w Brazylii i Ameryce Południowej zrobiło się o nim naprawdę głośno, pojawiły się nawet głosy o epidemii.

 

Epidemia wirusa Zika (stan na luty 2016 r.)

Źródło: Wikipedia.org Public Domain

 

Wirus przenoszony jest przez komary tygrysie (Aedes) i do tej pory sądzono, że nie można się nim zarazić bezpośrednio od osoby chorej gdyż nie przenosi się drogą kropelkową. Sprawa jest jednak rozwojowa, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo przenoszenia się wirusa poprzez kontakty seksualne (wykryto obecność wirusa w spermie zarażonych mężczyzn, badania trwają)

 

Objawy zarażenia wirusem

U znakomitej większości osób zarażenie wirusem Zika przechodzi bezobjawowo. U części powoduje objawy podobne do tych występujących podczas grypy. Chorym przede wszystkim dokucza:

  • gorączka,
  • ból mięśni i stawów,
  • przekrwione oczy,
  • czasami pojawia się wysypka.

 

Dlaczego Zika jest groźny dla ciąży?

Wprawdzie ryzyko zarażenia się tym wirusem w Polsce czy nawet Europie jest niewielkie (zdecydowanie najwięcej zachorowań odnotowuje się w Ameryce Południowej, a same komary również u nas nie występują), to warto wiedzieć, jakie zagrożenie niesie on dla ciężarnych kobiet i ich nienarodzonych dzieci, i oczywiście czego w ciąży unikać.

 

Prawdopodobny zasięg występowania komarów Aedes Aegypti

Źródło: Wikipedia.org CC0

 

Gdy ciężarna kobieta ulegnie zakażeniu, zakażeniu ulega także płód i to właśnie dla niego Zika jest najgroźniejszy. Największe zmiany u dziecka notuje się jeśli do zarażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży.

 

  • Naukowcy sądzą, że wirus Zika może mieć związek z mikrocefalią czyli małogłowiem oraz z zespołem Guillaina i Barrego (schorzenie układu odpornościowego) u noworodków.
  • W skrajnych przypadkach może on nawet skończyć się śmiercią.

 

Na co zatem należy zwracać uwagę aby uniknąć zakażenia?

Przede wszystkim prewencja. Obecnie nie istnieje żadna szczepionka przeciwko wirusowi Zika, nie opracowano też żadnego leczenia przeciwwirusowego. Co prawda firma Sanofi Pasteur ogłosiła rozpoczęcie prac nad taką szczepionką, jednak do czasu jej opracowania należy chronić się przed wirusem innymi sposobami. Leczenie choroby jest wyłącznie objawowe i obejmuje obniżanie gorączki, zmniejszanie bólu, podawanie płynów i odpoczynek. Leczenie zakażenia płodu jest również objawowe i opiera się na leczeniu stwierdzonych zaburzeń neurorozwojowych.

  • Nie podróżujmy do miejsc, w których rozprzestrzenia się wirus,
  • Unikajmy ukąszeń komarów - zaleca się noszenie ubrań zakrywających ciało (długie rękawy i nogawki), używanie repelentów (środków odstraszających komary) oraz zakładanie moskitier i siatek na okna,
  • Co do możliwego zarażenia podczas stosunków seksualnych, raczej nie trzeba tłumaczyć ... Lepiej dmuchać na zimne ;)

Jako przyszła mama oczywiście powinnaś zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą zarażenie wirusem Zika, jednak nie panikuj. W końcu w ciąży spokój najważniejszy. Poza tym właściwe zachowania uchronią przed zagrożeniem Ciebie i Twojego maluszka.

 

Przeczytaj również:

Groźne choroby zakaźne u kobiet w ciąży >>>

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Na szczęście wirus zika był chyba chwilowym zagrożeniem dla Polski
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.