Wirus Zika, o którym w ostatnim czasie coraz głośniej, może być znacznie groźniejszy dla kobiet w ciąży, a w zasadzie ich nienarodzonych dzieci, niż do tej pory przypuszczano. Co prawda badania nadal trwają, ale naukowcy już teraz ostrzegają przed zaburzeniami rozwoju płodu nim wywołanymi. Czym jest wirus Zika, dlaczego mówimy o zagrożeniu dla ciężarnych i jak się przed nim chronić? Wszystkiego dowiecie się z artykułu.
Jeszcze nie tak dawno o wirusie Zika praktycznie nikt nie słyszał. Odkryty prawie 70 lat temu, bo w 1947 r., w stadach makaków z lasu Zika w Ugandzie przez wiele lat uznawany był za niegroźny. Pierwsze doniesienia o zarażeniu tym wirusem człowieka pochodzą z 1952 r. Ale od kiedy w 2014 roku pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej, a w maju 2015 roku zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać w Brazylii i Ameryce Południowej zrobiło się o nim naprawdę głośno, pojawiły się nawet głosy o epidemii.
Epidemia wirusa Zika (stan na luty 2016 r.)
Źródło: Wikipedia.org Public Domain
Wirus przenoszony jest przez komary tygrysie (Aedes) i do tej pory sądzono, że nie można się nim zarazić bezpośrednio od osoby chorej gdyż nie przenosi się drogą kropelkową. Sprawa jest jednak rozwojowa, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo przenoszenia się wirusa poprzez kontakty seksualne (wykryto obecność wirusa w spermie zarażonych mężczyzn, badania trwają)
U znakomitej większości osób zarażenie wirusem Zika przechodzi bezobjawowo. U części powoduje objawy podobne do tych występujących podczas grypy. Chorym przede wszystkim dokucza:
Wprawdzie ryzyko zarażenia się tym wirusem w Polsce czy nawet Europie jest niewielkie (zdecydowanie najwięcej zachorowań odnotowuje się w Ameryce Południowej, a same komary również u nas nie występują), to warto wiedzieć, jakie zagrożenie niesie on dla ciężarnych kobiet i ich nienarodzonych dzieci, i oczywiście czego w ciąży unikać.
Prawdopodobny zasięg występowania komarów Aedes Aegypti
Źródło: Wikipedia.org CC0
Gdy ciężarna kobieta ulegnie zakażeniu, zakażeniu ulega także płód i to właśnie dla niego Zika jest najgroźniejszy. Największe zmiany u dziecka notuje się jeśli do zarażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży.
Przede wszystkim prewencja. Obecnie nie istnieje żadna szczepionka przeciwko wirusowi Zika, nie opracowano też żadnego leczenia przeciwwirusowego. Co prawda firma Sanofi Pasteur ogłosiła rozpoczęcie prac nad taką szczepionką, jednak do czasu jej opracowania należy chronić się przed wirusem innymi sposobami. Leczenie choroby jest wyłącznie objawowe i obejmuje obniżanie gorączki, zmniejszanie bólu, podawanie płynów i odpoczynek. Leczenie zakażenia płodu jest również objawowe i opiera się na leczeniu stwierdzonych zaburzeń neurorozwojowych.
Jako przyszła mama oczywiście powinnaś zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą zarażenie wirusem Zika, jednak nie panikuj. W końcu w ciąży spokój najważniejszy. Poza tym właściwe zachowania uchronią przed zagrożeniem Ciebie i Twojego maluszka.
Przeczytaj również:
Groźne choroby zakaźne u kobiet w ciąży >>>
Zdjęcie: Pixabay.com CC0
Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.