Data modyfikacji:

Chcesz zmotywować dziecko do nauki? Poznaj metodę zielonego ołówka

Autor: Ulanka

Jak myślicie, co może być skuteczniejszą metodą wychowawczą: pozytywne stymulowanie dziecka i podkreślanie tego co robi dobrze, czy może karanie go i ciągłe wytykanie błędów? Większość z nas odpowie prawidłowo, że oczywiście pozytywne stymulowanie. Świetnym przykładem na to, że zwracanie uwagi na mocne strony zamiast wytykania wyłącznie tych słabych może przynieść doskonałe efekty, jest metoda zielonego ołówka, która powoli wkracza również do polskich szkół i przedszkoli. Pomysł sam w sobie jest bardzo prosty, a jednocześnie wprost rewolucyjnie zmienia podejście do nauczania. Na czym ona polega, w jakich sytuacjach nauczyciel może ją zastosować i dlaczego metoda zielonego ołówka jest taka skuteczna? Zapraszamy

 

Dlaczego dzieci lepiej się uczą jeśli stosowana jest metoda

 

Błędy, błędy i jeszcze raz błędy

Wiele osób zostawia sobie pamiątki z czasów szkolnych, takie jak klasówki, książki i zeszyty. Jeśli u Ciebie w szafie też leżą stare kajeciki, otwórz pierwszy z brzegu - założę się, że dominującym kolorem jest w nim czerwień belferskiego długopisu ;). Już w podstawówce nauczyciele używają tego koloru, by zaznaczyć błędy popełniane przez uczniów. Pokazać co było, źle, co odbiegało od normy, co dziecku nie wyszło! Nierzadko obok podkreślonego błędu był jeszcze krzyczący dopisek "źle", albo duży wykrzyknik. Karać, karać, karać, a co z nagrodą?

 

Zwracanie uwagi na niedociągnięcia jest oczywiście niezbędne, by maluch wiedział, nad czym musi popracować ale ... nie trzeba od razu dziecka mieszać błotem, pokazywać, że do niczego się nie nadaje i budzić w nim poczucie porażki. W długim okresie koncentracja 100% uwagi na popełnionych błędach wpływa negatywnie na samoocenę dziecka i zamiast motywować, zniechęca do nauki.

 

Na szczęście w wychowaniu dzieci wiele się zmieniło przez ostatnie lata. Zauważono na przykład, że dużo lepsze efekty nauczania można osiągnąć gdy zaczynamy dziecko doceniać. I właśnie w tym momencie przejdziemy do metody zielonego ołówka (czasem zwanej również metodą zielonego długopisu).

 

Jak motywować dziecko do nauki z pomocą metody zielonego ołówka?

Żeby zrozumieć, dlaczego skupianie się tylko na błędach może negatywnie wpłynąć na samoocenę dziecka, wyobraź sobie, że Twój utalentowany ortograficznie maluch pisze w szkole dyktando. Doskonale poradził sobie z większością językowych pułapek, pomylił się jednak w dwóch słowach - które swoją drogą słyszał po raz pierwszy w życiu. W przypadku tradycyjnej metody sprawdzania sprawdzianów, Twoje dziecko dostaje kartkę z dwoma podkreślonymi na czerwono słowami. W obliczu tej porażki fakt, że kilkanaście innych słów maluch napisał poprawnie, przestaje się liczyć.

 

A teraz wyobraź sobie dyktando sprawdzane metodą zielonego ołówka. Nauczyciel zielonym kolorem zaznacza co bardziej skomplikowane słowa, z którymi uczeń sobie poradził. Prawda, że takie wyróżnienie może napawać dumą? I o to chodzi.

 

Metoda zielonego ołówka polega na zmianie techniki nauczania i myślenia - z tej opierającej się jedynie na podkreślaniu popełnionych przez dziecko błędów, na skupienie uwagi i wyróżnianie najlepszych elementów. A zatem nauczyciel zaznacza zielonym kolorem to, co wyszło naprawdę dobrze, a obok na czerwono to co należy poprawić. W ten sposób zachęca dziecko do nauki i otrzymywania kolejnych pochwał.

 


Zielony ołówek vs. tradycyjne nauczanie

  • Jeśli jedyne co robimy to podkreślanie błędów, w centrum uwagi stawiamy to co złe, nieprawidłowe, słowem - porażkę dziecka. Przekazujemy mu komunikat: "Znów źle", "Ty się chyba nigdy nie nauczysz". W ten sposób mocno nadwyrężamy poczucie własnej wartości dziecka. W dłuższej perspektywie oddawanie prac może zacząć budzić niechęć i lęk przed kolejną porażką. Może też zniechęcać do poprawiania, bo przecież Pani i tak zawsze coś znajdzie.
  • W metoda zielonego ołówka skupia się na wyróżnieniu sukcesów. Odbiorze takiej pracy towarzyszą zupełnie inne emocje oraz zachowania. Przy kolejnej okazji dziecko (świadomie lub nieświadomie) na pewno powtórzy to, co zrobiło dobrze. To co zrobiło prawidłowo z zostało przecież zauważone, docenione przez nauczyciela. Pojawia się nowa, znacznie silniejsza, motywacją wewnętrzną: dziecko nie będzie koncentrowało się na niepopełnieniu błędów w przyszłości lecz na włożeniu wysiłku w powtórzenie sukcesu.

 

A co z eliminacją błędów?

Spokojnie, nadal jest. Jeśli został popełniony błąd, nauczyciel nie ignoruje go ale zaznacza. Jednak w towarzystwie „zielonej pochwały”, czyli podkreślenia sukcesów dziecka, czerwony kolor nie wygląda  już tak strasznie i spełnia swoją właściwą funkcję: wskazuje na rzeczy, nad którymi trzeba jeszcze popracować. Nie jest już sygnałem, że maluch jest do niczego - bo przecież doskonale wie, że z innymi rzeczami radzi sobie świetnie.

 

A Wy co sądzicie o takiej zmianie myślenia? Chcielibyście mieć taki system w szkołach Waszych dzieci? Bo ja, jestem na tak.

 

Przeczytaj również:

Jak odkryć talent swojego dziecka? >>>

Jak wychować szczęśliwe dziecko? >>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com by klimkin CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
19-06-2018
Ocena:
Jasne, że tak, jeśli tylko przyniesie efekty :)
06-02-2017
Ocena:
W drugą stronę to też może działać...skoro mam zielony kolor to nie ma tragedii - nie muszę robić nic więcej...
30-11-2016
Ocena:
To takie proste i oczywiste a tak mądre! Brawo dla tego, kto to wymyślił. Każdy lubi być chwalony. Samo wytykanie błędów podcina skrzydła, czasem na całe życie.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...