Data modyfikacji:

Kiedy dziecko powinno mówić "r"

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

"R" jest najtrudniejszą z polskich głosek. Z tego powodu dzieci zaczynają wymawiać "r" dopiero w okolicach piątych urodzin. Niektóre dzieci wykształcą tę umiejętność wcześniej, jednak to właśnie piąty rok życia uznaje się za moment w życiu dziecka, kiedy to „er” powinno się już pojawić.

wymowa głoski R u dzieci

fot. Pixabay.com

Wymowa głoski "r" jest trudna

 1. R jest głoską, która wymaga pionizacji języka. Zupełnie takiej, jakiej wymagają od nas [l], [sz], [rz], [cz], [dż] i inne, na przykład w sąsiedztwach wymienionych głosek.

Pionizacja języka jest silnie związana z oddychaniem i połykaniem. Dziecko, które oddycha przez usta nie jest w stanie trzymać czubka języka, w pozycji spoczynkowej, w odpowiednim miejscu, czyli przy wałku dziąsłowym. Taki leżący na dnie jamy ustnej język jest na tyle słaby (język jest mięśniem), że nie jest w stanie unieść się i powiedzieć nie tylko r, ale także głosek wyżej wymienionych. Często dochodzi do zamiany [l] na [j] a także do zamiany [r] na [j]. Jeśli nasze dziecko już w okolicach trzecich urodzin zamienia [l] na [j] to pora wybrać się z nim do logopedy.

Analogicznie dzieje się z językiem przyciskanym przez smoczek do dna jamy ustnej. Jeśli dziecko ma pięć lat a przez 3 i pół roku swojego życia chodził ze smoczkiem w buzi, nie możemy oczekiwać, że jego język spionizuje się.

 1. R jest drżące. Znaczy to, że oprócz faktu, że czubek języka musi być wysoko, dziecko musi nauczyć się wprawiania czubeczka języka w drgania. Co jest ciekawe, to, że drży właśnie czubek nie oznacza, że reszta języka nie wykonuje pracy. Aby drżeć, cały język musi być napięty. Można to zbadać u siebie, przedłużając r i silnie dotykając boków języka.

 

Dlaczego dziecko może źle wymawiać "r" - możliwe przyczyny:

 1. Krótkie wędzidełko.

Z pewnością odkryjemy je wcześniej- już na etapie, kiedy dziecko powinno mówić l lub sz, rz, cz, dż. Zbyt krótkie wędzidełko jest kolejną przyczyną braku pionizacji języka a dodatkowo ciągnięcia go do dna jamy ustnej i niemożności wprawienia go w drgania.

 1. Problemy ze słuchem fonemowym.

Jeśli dziecko wymawia poprawnie l, sz, rz, cz, dż, nie sepleni, a mimo to nie potrafi wymówić r to problem może leżeć w nieumiejętności słuchowego odróżnienia r od [j] lub [l]. W tej sytuacji również zdiagnozuje i podejmie się terapii dziecka logopeda.

 1. Dyslalia środowiskowa.

Dziecko może nie mówić [r], ponieważ w swoim domu lub otoczeniu słyszy niepoprawną formę tejże głoski. Dzieje się tak, kiedy jedno z rodziców ma wadę wymowy i może zdarzyć się z każdą głoską.

 1. Dwujęzyczność.

Są języki, w których [r] brzmi inaczej niż jest to w języku polskim. Dla przykładu język francuski ma [r], które nazywamy uwularnym i w polskim jest to wadliwa wersja tejże głoski. Dziecko może mówić wadliwą dla polskiego wersję, jeśli nauczy się jej, jako pierwszej lub stwierdzi, że jest ona dla niego łatwiejsza.

Czytaj więcej na temat:

Trzylatek nie mówi, czy to jeszcze norma?

Jak poradzić sobie z jąkaniem u dziecka?

 Nieprawidłowa wymowa "r":

 1. Mogirotacyzm: czyli opuszczanie głoski. Dziecko powie owe zamiar "rower", "obak" zamiast "robak" i "dut" zamiast drut.
 2. Pararotacyzm: czyli zamienianie głoski. Dziecko powie "jowej" lub "lowel" zamiast rower, "jobak" lub "lobak" zamiast robak oraz "djut" lub "dlut" zamiast drut.
 3. Rotacyzm właściwy: czyli wymawianie r, ale z innym miejscem artykulacji. Może to być:
 • boczne: r mówione jest z drżeniem na boku języka bądź z drżącym czubkiem języka z którejś ze stron buzi. Powoduje drżenie policzka i silne zniekształcenie dźwięku.
 • międzyzębowe (międzywargowe): wymawiane jest r drżące, ale czubek języka znajduje się między zębami lub wargami.
 • uwularne-języczkowe-francuskie: dziecko drży nie językiem a języczkiem znajdującym się na końcu podniebienia miękkiego
 • gardłowe: dziecko tworzy drżenie nie na języku, ale między tylną ścianą gardła środkowego a tyłem języka


 

Dziecko ma rotacyzm - co robić?

Przede wszystkim wybrać się do logopedy. To on oceni czy problem wynika ze zbyt dużego języka, problemu ze słuchem fonemowym czy z innych przyczyn. Wskaże rodzicom zadania, które mogą wykonywać z dzieckiem i wywoła oraz utrwali prawidłową wersję r. Serdecznie zapraszamy również do innych tekstów, w których opisujemy jak pomóc dziecku spionizować jego język.

Czytaj również:

5 etapów rozwoju mowy dziecka

Krótkie wędzidełko podjęzykowe

Komentarze
19-11-2018
Ocena:
Bardzo pomocny artykuł, martwiłam się, że syn tak długo nie wymawia R
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.