O zaburzeniach integracji sensorycznej, nazywanych także zaburzeniami SI mówi się w ostatnich latach bardzo często. Zwykle szukamy informacji na ten temat, gdy u dziecka pojawią się jakieś niepokojące objawy. Warto jednak wiedzieć, że o prawidłowy rozwój integracji sensorycznej dziecka możemy zadbać od samego początku.
Unsplash.com
Integracja sensoryczna (w skrócie SI) to termin coraz bardziej popularny. W przedszkolach prowadzone są zajęcia z SI, dostępne są zabawki czy gry do jej stymulowania. Coraz częściej słyszy się również o zaburzeniach związanych z tym obszarem, a także o tym, że takie zaburzenia są wynikiem dzisiejszego stylu życia. Żeby wyjaśnić te zagadnienia warto zastanowić się na początek: czym jest integracja sensoryczna, co ma wpływ na jej rozwój i dlaczego jest to bardzo ważny element rozwoju dziecka.
Integracja Sensoryczna to zdolność człowieka do odbierania zmysłami bodźców z otoczenia, przekazywania ich do mózgu, przetwarzania ich i wywoływania odpowiedniej reakcji. Mózg kataloguje bodźce i reakcje, ucząc się swojego otoczenia. To podświadome współdziałanie zmysłów umożliwia mu wykonywanie codziennych czynności niezbędnych do funkcjonowania.
Jeśli integracja sensoryczna nie funkcjonuje właściwie, człowiek nie jest w stanie w pełni właściwie funkcjonować. Przede wszystkim zaburzenia integracji sensorycznej utrudniają rozwój, zapamiętywanie, naukę pisania czy liczenia. Dodatkowo mogą być przyczyną nieadekwatnych reakcji i zachowania, które może być odbierane jako niegrzeczne czy nieprawidłowe. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą na pewne bodźce reagować rozdrażnieniem, agresją, mogą mieć zwiększoną lub zmniejszoną potrzebę dotyku, więc mogą albo unikać kontaktu z innymi dziećmi lub przeciwnie: ugniatać je, popychać, .
Nasz organizm przez cały czas funkcjonowania odbiera przeróżne bodźce (słuchowe, wzrokowe, dotykowe, mięśniowe, równowagi, węchu i smaku) z naszego ciała i środowiska. Trafiają one do mózgu, który je interpretuje i integruje. Kiedy są one ze sobą zsynchronizowane (zintegrowane) i pracują na „odpowiednich poziomach”, mówimy o prawidłowym rozwoju. Dziecko wie jak właściwie się zachować, jak zareagować w danej sytuacji, jak się poruszać, wyrażać emocje i uczucia, uczy się. Kiedy jednak coś jest nie tak: dochodzi do nadwrażliwości na pewien rodzaj bodźców albo zbyt małej wrażliwości, zaczynają się problemy. I wtedy właśnie mówimy o zaburzeniu integracji sensorycznej.
Każdą z zabaw wspomagających rozwój SI można modyfikować i dostosowywać do posiadanych w domu przedmiotów oraz zabawek. Zabawy sensoryczne pozwalają przede wszystkim wspomóc rozwój dziecka tak, aby lepiej radziło sobie podczas wykonywania codziennych czynności, nie tylko w domu, ale również w szkole. Mimo że są to ćwiczenia, radość, jaką przyniesie ich wykonywanie dziecku, jest dodatkową nagrodą za cały wysiłek włożony w ich przygotowanie.
Jak wspierać integrację sensoryczną naszego dziecka w domu?
Czytaj więcej na temat:
10 najlepszych zabaw ogólnorozwojowych
Integracja sensoryczna - zdiagnozuj swoje dziecko
Wszystkie skomplikowane zalecenia i definicje można sprowadzić do tego, by pozwolić dziecku doświadczać świata w sposób możliwie naturalny. Ograniczyć do minimum stymulację elektroniką. Małe dziecko powinno mieć dużo kontaktu fizycznego z bliskimi, kontaktu z naturą, przyrodą. Jego rozwój nie powinien być w żaden przyspieszany za pomocą chodzików, aplikacji, urządzeń. Swoboda ruchów, możliwość korzystania z własnych zmysłów, bodźce dostosowane do wieku, proste zabawki, podstawowe instrumenty muzyczne, kontakt z ludźmi. Możliwość samodzielnego jedzenia, chlapania wodą, przesypywania piasku może być o wiele bardziej wartościowe dla rozwoju dziecka niż nowoczesne, świecące zabawki.
Przeczytaj również: