Data modyfikacji:

Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży:

17 tydzień ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo
17_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

W tym tygodniu rozwój dziecka nadal nie zwalnia tempa. Maluch ma już wykształcone wszystkie narządy, które w kolejnych tygodniach będą się rozwijać i doskonalić, tak aby cały mechanizm był gotowy do przyjścia na świat i samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki.  Szczególnie szybko rozwija się łożysko, które w 17 tygodniu osiąga tą samą wielkość co dziecko.

 

Rozwój ciąży

Mamy dobrą wiadomość, tak wyczekiwany przez Ciebie brzuszek w końcu zaczyna rosnąć! U większości kobiet w 17. tygodniu ciąży zanika talia oraz pojawiają się charakterystyczne dla ciąży krągłości. Czyż to nie dziwne, że za 3 tygodnie będziesz już na półmetku ciąży? 9 miesięcy wydaje się długim okresem ale jak się okazuje w praktyce „zlatuje” zaskakująco szybko. Ale wróćmy do Twojego ciała. Zapewne przybrałaś na wadze jakieś 3-4 kg, teraz ten przyrost przyspieszy. Macica jest już na tyle powiększona, że przestała mieścić się w miednicy i zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej, stąd zmiany w wyglądzie ciała. W tym tygodniu możesz się spodziewać delikatnych bóli pleców. Jeśli tak jest staraj się nie przeciążać i dużo odpoczywać. To Twój organizm przygotowuje się na czekające go zwiększone obciążenie.

 


Rozwój dziecka

W 17. tygodniu ciąży dziecko zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, wszystko po to aby po narodzinach móc utrzymać stałą temperaturę ciała i dostarczać energii. Na razie jest jeszcze szczuplutkie, a jego skóra jest delikatna i praktycznie przezroczysta. Do końca ciąży tłuszcz ten będzie stanowił 6% masy ciała maleństwa. Łożysko rozwija się bardzo szybko, w tym okresie zaczyna przejmować produkcję hormonów. Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty. Ma wykształcone bruzdy i zwoje, które przykrywa kora mózgowa. Ciało dziecka nadal przykrywa meszek płodowy (lanugo), który w tym okresie tworzy spiralne wzory, przypominające linie papilarne.

 

Wszystkie organy i narządy już powstały, teraz ich zadaniem będzie dalszy rozwój i doskonalenie, tak aby wszystko było gotowe do przyjścia na świat, a maluch mógł samodzielnie funkcjonować poza ciałem matki. Nadal kształtują się organy rozrodcze. U chłopców powstaje penis i prostata, u dziewczynek macica, wargi sromowe i jajowody. Jeśli przed porodem chcesz znać płeć dziecka, w badaniu USG lekarz nie powinien mieć problemu z jej określeniem - powinno już być widać czy będzie chłopiec czy dziewczynka :).

 

Przeciwciała z Twojego organizmu przenikają do dziecka przez łożysko. Dzięki temu nabiera ono odporności.

 

Co robi maluch? Dziecko oddycha przez pępowinę, ale nieustannie ćwiczy też własne ruchy oddechowe. Oczywiście ćwiczy nie tylko oddychanie. W wolnych chwilach buja się na pępowinie, macha rączkami i nóżkami, robi fikołki, chętnie zaciska i rozluźnia dłonie tym samym trenując chwyt. Lubi się dotykać, głaskać po twarzy. Twój maluszek śni! Świadczą o tym ruchy gałek ocznych, które można zaobserwować właśnie od 17 tygodnia ciąży.

 

Serce dziecka przepompowuje 24-30 litrów krwi dziennie i bije dwukrotnie szybciej niż serce matki. Jego budowa jest już prawie zakończona. Aktualnie ma dwa przedsionki i dwie komory. Między przedsionkami serca jest otwór, który zamyka się po porodzie, wraz z pierwszymi oddechami dziecka. Na razie krew przepływa otworem do drugiego przedsionka, omijając komorę pompującą krew do płuc.

 

Jeśli jesteś w drugiej lub kolejnej ciąży w 17. tygodniu możesz już wyczuć delikatne ruchy Twojego dziecka. Pierworódki na ten magiczny moment muszą jeszcze poczekać jakieś 2-3 tygodnie. A jaki jestem duży? Teraz rosnę jak na drożdżach. Ważę ok. 140-150 g i mierzę ok. 11-15 cm długości. Spójrz na swoją dłoń. Takiej wielkości teraz jestem..Dolegliwości ciążowe

Typowe dolegliwości z I trymestru ciąży zapewne już ustąpiły, zmniejsza się również częstotliwość wizyt w toalecie. Niestety, nie u wszystkich przyszłych mam. Niektóre Panie nawet w 17. tygodniu potrafią nadal uskarżać się na silne huśtawki nastrojów, czy mdłości, wszystko zależy od organizmu. Ale jeśli chodzi o większość z nas to zazwyczaj w 17. tygodniu ciąży możesz się spodziewać następujących dolegliwości:

 • krwawienia z nosa lub z dziąseł: spowodowane wzrostem ciśnienia krwi. Krwi jest więcej i uciska ona na drobne naczynka, co powoduje drobne krwawienia,
 • nadmierne pocenie się,
 • bóle pleców,
 • bóle lub swędzenie piersi i szczególnie brodawek sutkowych,
 • problemy z ułożeniem się do snu,
 • zachcianki pokarmowe, i nagłe, wzmożone napady głodu często nastawione na konkretne pokarmy,
 • przebarwienia, głównie na Twarzy. Pamiętaj o tym szczególnie gdy Twoja ciąża przypada na okres wakacyjny.


 

 


Ważne dla Ciebie

W Twoich dotychczasowych ciuchach, pewnie nie czujesz się już wygodnie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, czas wybrać się na zakupy i poszukać wygodnych ubrań ciążowych – szczególnie spodni i leginsów.

 

Dobra pozycja do snu

Twój brzuszek staje się coraz większy, a Ty masz problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu? Spanie na brzuchu, tak lubiane przez nas, całkowicie odpada. Na czas ciąży lekarze polecają spanie na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. Dzięki takiemu ułożeniu, krew ma łatwiejszy przepływ, a nerki pracują sprawniej, bo nie uciskasz żyły głównej dolnej. Zacznij się przyzwyczajać do tej pozycji, będziesz z niej korzystać do końca ciąży.

 

Słuchanie czynności serca dziecka

Większość ginekologów od tego momentu na każdej wizycie rutynowo sprawdza czynność serca dziecka. Wystarczy przyłożyć do brzucha specjalne urządzenie i już możecie słyszeć jak bije serce Twojego maluszka. To bardzo przyjemny moment badania. Czyż nie?

 


Uważaj na hałasy

W okolicach 17. tygodnia ciąży maluch zaczyna być wrażliwy na hałasy z zewnątrz. Może na nie różnie reagować. Co prawda jeszcze nie słyszy ich wyraźnie ale już wyczuwa wibracje. Na niektóre może reagować bardzo gwałtownie. Maluszek zaczyna także słyszeć odgłosy z wewnątrz: burczenie w jelitach mamy, szmer płynącej w jej żyłach krwi, tętno. Te odgłosy będą mu się zawsze kojarzyły ze spokojem i bezpieczeństwem życia w brzuchu mamy.

 

Badanie ciśnienia w 17. tygodniu ciąży

Zwracaj uwagę na ciśnienie krwi. Zbyt niskie nie jest groźne, zazwyczaj możesz czuć się bardziej senna, czy zmęczona. Niebezpieczne jest za to wysokie ciśnienie - jeśli wynik regularnie przekracza normę 140/90 mmHg, może zagrażać tak matce, jak i dziecku. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze Ci leki obniżające ciśnienie krwi, lub w niektórych przypadkach może zalecić pobyt w szpitalu.

 

Podróż – czemu nie

Jeśli Twoja ciąża przebiega normalnie możesz przemyśleć wyjazd za miasto lub krótkie wakacje. Drugi trymestr ciąży jest najlepszym okresem na podróże. Dolegliwości pierwszych tygodni już za Tobą, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży aby był uciążliwy. Jeśli jesteś w dobrej kondycji i lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz wybrać się nawet w daleką podróż. Oczywiście lepiej unikać wielogodzinnych lotów czy krajów, w których wymaga się szczepień ochronnych, ale Polska czy Europa stoją otworem.

 

Sprawdź koniecznie!

Czy szkoła rodzenia jest nam potrzebna? >>

Co dziecko robi w brzuchu mamy? >>

Jak ćwiczyć w II trymestrze ciąży? >>

 

  Ciąża mnoga - siedemnasty tydzień ciąży

  Mniej więcej w 17. tygodniu ciąży rodzeństwo zaczyna okres zabaw. Maluchy jednojajowe nie napotykają żadnych przeszkód. Dotykają swoich twarzy, łapią się za kończyny i szarpią pępowiny. Dwujajowe mimo dzielących ich worków owodniowych też nie mają większych problemów z komunikacją. Ścianka owodni jest bardzo cienka i elastyczna. Na obrazie ultrasonograficznym praktycznie jej nie widać. Można ją porównać z folią do pakowania żywności, która rozciąga się pod wpływem ruchów dziecka.

   

   


  Autor

  Komentarze
  08-06-2019
  Ocena:
  Ciąża- cudowny czas!;) Choć ja pamiętam że właśnie w okolicach 4 miesiąca, gdy zaczął rosnąć mi brzuszek pojawiły się problemy z bolącymi nogami czy plecami. I tutaj zbawieniem okazała się poduszka ciążowa z SuperMami, którą dostałam od koleżanki;)
  23-01-2019
  Ocena:
  Jutro zaczynamy 17ty tydzień :) Ciąża 3. Podobno kolejna, 3cia córka ;) Dzisiaj próbowaliśmy się dowiedzieć jakie imię bardziej jej sie podoba ale nie chciała dać znać. Chyba spała ;D Bo czuje ją od dobrych kilku dni
  14-06-2018
  Ocena:
  W 12 tc na USG genetycznym lekarz powiedział, że daje 90% że będzie dziewczynka, ale miesiąc później (16 tc) mojej dziewczynce "wyrósł" siusiak :D pomyłki się zdarzają :)
  22-03-2018
  Ocena:
  Hej lekarz powiedział że będzie dziewczynka
  23-02-2018
  Ocena:
  Witam. Wlasnie skonczylam 17tydz. Jestem po wizycie u lekarza, moj synus wazy az 193g :)
  22-01-2018
  Ocena:
  Czy łożysko chroni dziecko przed wirusami? Jestem przeziębiona (17 tc) i martwię się o swoje maleństwo.
  29-10-2017
  Ocena:
  Magda wszystko dobrze u mnie po glukozie było o wiele więcej i jest dobrze.
  26-09-2017
  Ocena:
  HEJ dziewczyny. Czy któraś z was robiła krzywą cukrową?ja dzisiaj odebrałam wyniki i jestem trochę zaskoczonana czczo 88po 1h 86 a po 2h 95.Dziwne, że po 1h niższe niż na czczo. Miałam obciążenie glukozą 75g.Czy któraś miała podobnie?pozdrawiam
  06-08-2017
  Ocena:
  Hej ja jestem na przelomie 17 tyg i będzie dziewczynka
  25-07-2017
  Ocena:
  Hej ja jestem w 17 tyg ciąży c czuję się lepiej niż na początku brzuch l e kto się zaokrąglił ruchów jeszcze nie czuje ale to pewnie kwestia czasu pozdrawiam i powodzenia kobiety
  08-07-2017
  Ocena:
  Ja od 12 tygodnia wiem od lekarza ze będzie chlopiec..
  10-06-2017
  Ocena:
  Mam pytanie czy w 17 tyg dziecko moze sie przekręcać w brzuchu( bardziej w podbrzuszu ) bo od czasu do czas tak mam takie dziwne uczucie...
  04-06-2017
  Ocena:
  Ja tez juz znam plec dzieciatka :) bedziemy miec synka :) dodam, ze w domu mamy dwie coreczki :)
  30-04-2017
  Ocena:
  Ja też już znam i u mnie bedzie dziewczynka, ale ja to wiem z badań prenatalnch i już od prawie miesiąca. Nie mogę się już doczekać jak ją poczuję w brzuszku, a jeszczecbardziej jak będę trzymać na rękach
  17-04-2017
  Ocena:
  Ja i cała moja rodzina nie możemy się doczekać, aby dowiedzieć się jakiej płci jest moje dziecko.
  09-04-2017
  Ocena:
  Ja już znam płeć:) będzie Synek:)) widziałam na usg jajeczka i penisa;)
  06-04-2017
  Ocena:
  ja też w tym tygodniu byłam u lekarza i też stwierdził, że widzi dziewczynkę, ale wolę jeszcze poczekać do następnego badania, żeby się upewnić, nieraz się słyszy o pomyłkach lekarzy ;)
  05-04-2017
  Ocena:
  Zblizam sie do 17 tego tc lekarza potwierdzil na wizycie ze będzie dziewczynka :-)Czy któraś z mam tez juz zna płeć dziecka?
  24_tydzien-kalendarza-ciazy550

  24 tydzień ciąży

  2011-09-05
  To już 24. tydzień ciąży. Twoja macica wykonała kawał dobrej roboty. Przed ciążą miała wielkość gruszki. Teraz bez problemu mieści 30-sto cm szkraba. A to jeszc...
  25_tydzien_-_kalendarz_ciazy550

  25 tydzień ciąży

  2011-09-05
  Jednym z najbardziej uciążliwych objawów ciąży jest parcie na pęcherz. Właśnie teraz jesteś też bardziej podatna na infekcje dróg moczowych. Dlatego opróżniaj p...
  22_tydzien-_kalendarz-ciazy550

  22 tydzień ciąży

  2011-09-05
  W drugim trymestrze ciąży czujesz się znacznie lepiej niż w pierwszym. Ustały nudności i ciągłe zmęczenie, a szalejące hormony sprawiają, że czujesz się bardzo ...
  21_tydzien-_kalendarz-ciazy550

  21 tydzień ciąży - bóle kręgosłupa i rozwój dziecka - Dzidziusiowo.pl

  2011-09-05
  Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży. Rosnące dziecko i powiększająca się macica sprawiają, że zmienia się środek ciężkości ciała, a dol...
  18tydzien-kalendarz-ciazy550

  18 tydzień ciąży

  2011-09-05
  Zmagasz się ze zmianami nastroju i płaczliwością? Szlochasz na widok ładnego psa w reklamie papieru toaletowego? Wpadasz w histerię gdy zobaczysz rannego wróbla...
  19-_tydzien-kalendarz-ciazy550

  19 tydzień ciąży

  2011-09-05
  Twoje maleństwo potrzebuje coraz więcej miejsca. Aby pomieścić szkraba macica powiększa się, a wspierające ją wiązadła rozciągają powodując tępy ból w dole brzu...
  20_tydzien-_kalendarz-ciazy550

  20 tydzień ciąży

  2011-09-05
  20. tydzień ciąży. To już półmetek! Twoja macica rozpycha się tak bardzo, że wypchnęła pępek na zewnątrz. Od początku ciąży trzykrotnie zwiększyła swoją wysokoś...