W tym tygodniu rozwój dziecka nadal nie zwalnia tempa. Maluch ma już wykształcone wszystkie narządy, które w kolejnych tygodniach będą się rozwijać i doskonalić, tak aby cały mechanizm był gotowy do przyjścia na świat i samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Szczególnie szybko rozwija się łożysko, które w 17 tygodniu osiąga tą samą wielkość co dziecko.
Mamy dobrą wiadomość, tak wyczekiwany przez Ciebie brzuszek w końcu zaczyna rosnąć! U większości kobiet w 17. tygodniu ciąży zanika talia oraz pojawiają się charakterystyczne dla ciąży krągłości. Czyż to nie dziwne, że za 3 tygodnie będziesz już na półmetku ciąży? 9 miesięcy wydaje się długim okresem ale jak się okazuje w praktyce „zlatuje” zaskakująco szybko. Ale wróćmy do Twojego ciała. Zapewne przybrałaś na wadze jakieś 3-4 kg, teraz ten przyrost przyspieszy. Macica jest już na tyle powiększona, że przestała mieścić się w miednicy i zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej, stąd zmiany w wyglądzie ciała. W tym tygodniu możesz się spodziewać delikatnych bóli pleców. Jeśli tak jest staraj się nie przeciążać i dużo odpoczywać. To Twój organizm przygotowuje się na czekające go zwiększone obciążenie.
W 17. tygodniu ciąży dziecko zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, wszystko po to aby po narodzinach móc utrzymać stałą temperaturę ciała i dostarczać energii. Na razie jest jeszcze szczuplutkie, a jego skóra jest delikatna i praktycznie przezroczysta. Do końca ciąży tłuszcz ten będzie stanowił 6% masy ciała maleństwa. Łożysko rozwija się bardzo szybko, w tym okresie zaczyna przejmować produkcję hormonów. Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty. Ma wykształcone bruzdy i zwoje, które przykrywa kora mózgowa. Ciało dziecka nadal przykrywa meszek płodowy (lanugo), który w tym okresie tworzy spiralne wzory, przypominające linie papilarne.
Wszystkie organy i narządy już powstały, teraz ich zadaniem będzie dalszy rozwój i doskonalenie, tak aby wszystko było gotowe do przyjścia na świat, a maluch mógł samodzielnie funkcjonować poza ciałem matki. Nadal kształtują się organy rozrodcze. U chłopców powstaje penis i prostata, u dziewczynek macica, wargi sromowe i jajowody. Jeśli przed porodem chcesz znać płeć dziecka, w badaniu USG lekarz nie powinien mieć problemu z jej określeniem - powinno już być widać czy będzie chłopiec czy dziewczynka :).
Przeciwciała z Twojego organizmu przenikają do dziecka przez łożysko. Dzięki temu nabiera ono odporności.
Co robi maluch? Dziecko oddycha przez pępowinę, ale nieustannie ćwiczy też własne ruchy oddechowe. Oczywiście ćwiczy nie tylko oddychanie. W wolnych chwilach buja się na pępowinie, macha rączkami i nóżkami, robi fikołki, chętnie zaciska i rozluźnia dłonie tym samym trenując chwyt. Lubi się dotykać, głaskać po twarzy. Twój maluszek śni! Świadczą o tym ruchy gałek ocznych, które można zaobserwować właśnie od 17 tygodnia ciąży.
Serce dziecka przepompowuje 24-30 litrów krwi dziennie i bije dwukrotnie szybciej niż serce matki. Jego budowa jest już prawie zakończona. Aktualnie ma dwa przedsionki i dwie komory. Między przedsionkami serca jest otwór, który zamyka się po porodzie, wraz z pierwszymi oddechami dziecka. Na razie krew przepływa otworem do drugiego przedsionka, omijając komorę pompującą krew do płuc.
Jeśli jesteś w drugiej lub kolejnej ciąży w 17. tygodniu możesz już wyczuć delikatne ruchy Twojego dziecka. Pierworódki na ten magiczny moment muszą jeszcze poczekać jakieś 2-3 tygodnie. A jaki jestem duży? Teraz rosnę jak na drożdżach. Ważę ok. 140-150 g i mierzę ok. 11-15 cm długości. Spójrz na swoją dłoń. Takiej wielkości teraz jestem..
Typowe dolegliwości z I trymestru ciąży zapewne już ustąpiły, zmniejsza się również częstotliwość wizyt w toalecie. Niestety, nie u wszystkich przyszłych mam. Niektóre Panie nawet w 17. tygodniu potrafią nadal uskarżać się na silne huśtawki nastrojów, czy mdłości, wszystko zależy od organizmu. Ale jeśli chodzi o większość z nas to zazwyczaj w 17. tygodniu ciąży możesz się spodziewać następujących dolegliwości:
W Twoich dotychczasowych ciuchach, pewnie nie czujesz się już wygodnie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, czas wybrać się na zakupy i poszukać wygodnych ubrań ciążowych – szczególnie spodni i leginsów.
Dobra pozycja do snu
Twój brzuszek staje się coraz większy, a Ty masz problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu? Spanie na brzuchu, tak lubiane przez nas, całkowicie odpada. Na czas ciąży lekarze polecają spanie na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. Dzięki takiemu ułożeniu, krew ma łatwiejszy przepływ, a nerki pracują sprawniej, bo nie uciskasz żyły głównej dolnej. Zacznij się przyzwyczajać do tej pozycji, będziesz z niej korzystać do końca ciąży.
Słuchanie czynności serca dziecka
Większość ginekologów od tego momentu na każdej wizycie rutynowo sprawdza czynność serca dziecka. Wystarczy przyłożyć do brzucha specjalne urządzenie i już możecie słyszeć jak bije serce Twojego maluszka. To bardzo przyjemny moment badania. Czyż nie?
Uważaj na hałasy
W okolicach 17. tygodnia ciąży maluch zaczyna być wrażliwy na hałasy z zewnątrz. Może na nie różnie reagować. Co prawda jeszcze nie słyszy ich wyraźnie ale już wyczuwa wibracje. Na niektóre może reagować bardzo gwałtownie. Maluszek zaczyna także słyszeć odgłosy z wewnątrz: burczenie w jelitach mamy, szmer płynącej w jej żyłach krwi, tętno. Te odgłosy będą mu się zawsze kojarzyły ze spokojem i bezpieczeństwem życia w brzuchu mamy.
Badanie ciśnienia w 17. tygodniu ciąży
Zwracaj uwagę na ciśnienie krwi. Zbyt niskie nie jest groźne, zazwyczaj możesz czuć się bardziej senna, czy zmęczona. Niebezpieczne jest za to wysokie ciśnienie - jeśli wynik regularnie przekracza normę 140/90 mmHg, może zagrażać tak matce, jak i dziecku. Konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze Ci leki obniżające ciśnienie krwi, lub w niektórych przypadkach może zalecić pobyt w szpitalu.
Podróż – czemu nie
Jeśli Twoja ciąża przebiega normalnie możesz przemyśleć wyjazd za miasto lub krótkie wakacje. Drugi trymestr ciąży jest najlepszym okresem na podróże. Dolegliwości pierwszych tygodni już za Tobą, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży aby był uciążliwy. Jeśli jesteś w dobrej kondycji i lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz wybrać się nawet w daleką podróż. Oczywiście lepiej unikać wielogodzinnych lotów czy krajów, w których wymaga się szczepień ochronnych, ale Polska czy Europa stoją otworem.
Sprawdź koniecznie!
Czy szkoła rodzenia jest nam potrzebna? >>
Co dziecko robi w brzuchu mamy? >>
Jak ćwiczyć w II trymestrze ciąży? >>
Mniej więcej w 17. tygodniu ciąży rodzeństwo zaczyna okres zabaw. Maluchy jednojajowe nie napotykają żadnych przeszkód. Dotykają swoich twarzy, łapią się za kończyny i szarpią pępowiny. Dwujajowe mimo dzielących ich worków owodniowych też nie mają większych problemów z komunikacją. Ścianka owodni jest bardzo cienka i elastyczna. Na obrazie ultrasonograficznym praktycznie jej nie widać. Można ją porównać z folią do pakowania żywności, która rozciąga się pod wpływem ruchów dziecka.