Data modyfikacji:

Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży:

14 tydzień ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo
14_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

W tym tygodniu rozwój dziecka nabiera tempa. Narządy wewnętrzne dojrzewają, a łożysko pracuje pełną parą wytwarzając hormony i dostarczając dziecku niezbędnych substancji odżywczych oraz tlenu. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej płynne. W 14. tygodniu ciąży potrafi ono poruszać i zginać paluszki, nadgarstki, nogi a nawet kolana. Co prawda ruchy są na tyle drobne, że jeszcze ich nie odczuwasz, ale jeszcze parę tygodni i poczujesz fizyczną obecność maleństwa w brzuchu.

 

    Rozwój ciąży

    W 14. tygodniu ciąży prawdopodobnie pojawi się, wyczekiwana przez każdą przyszłą mamę ciemno-brązowa linia wiodąca od pępka aż do spojenia kości łonowej. To charakterystyczne przebarwienie, zwane linią Negra, mają tylko ciężarne. Jej powstanie zawdzięczasz zmianom hormonalnym zachodzącym w Twoim ciele. Zmiany te wpływają także na wygląd piersi – są one zdecydowanie pełniejsze, a brodawki sutkowe ciemnieją. No właśnie, skoro o ciele mowa. Brzuszek, o ile jest to Twoja pierwsza ciąża, nadal pozostaje niewidoczny. Macica stale się powiększa i przesuwa ku górze (możesz przy tym odczuwać lekki ból), ale nie jest jeszcze na tyle duża, by było ją widać z zewnątrz, szczególnie jeśli do tej pory nie przybrałaś znacząco na wadze. W 14. tygodniu ciąży macica osiąga wielkość grapefruita. Obserwuj swoje ciało, wkrótce zacznie rosnąć w dużo szybszym tempie.

     

    Ciąża wpływa na Twoją urodę

    Może zauważyłaś ostatnio znaczną poprawę stanu włosów? Stały się pełne blasku, bardziej miękkie i zdecydowanie lepiej się układają? Teraz śmiało mogłabyś występować w reklamie? Wszystko się zgadza. Dzięki zmianom hormonalnym zachodzącym w Twoim ciele, Twoje włosy pięknieją. Gdyby było inaczej (w 2 trymestrze ciąży włosy byłyby słabe, łamliwe i często wypadały), powiedz o tym lekarzowi przy okazji wizyty kontrolnej. Taki stan włosów może świadczyć o niedoborze witamin i soli mineralnych, więc prawdopodobnie będziesz je suplementować. W 14. tygodniu ciąży możesz także zauważyć mniej przyjemne skutki stanu błogosławionego, jak na przykład pojawiające się częściej wypryski na twarzy (ale niekoniecznie – cera może także znacznie się poprawić), zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień robisz sobie makijaż. Na nogach mogą się pojawić pękające naczynka, a nawet żylaki. Jeśli są bardzo dokuczliwe, powiedz o tym swojemu lekarzowi.

     

    Maleństwo rośnie 

    Do 14. tygodnia ciąży dzieci rozwijają się bardzo podobnie. Od tego momentu następuje zmiana. Jedne zaczynają rosnąć szybciej, drugie wolniej, choć nadal według tego samego wzorca. A wzorzec na 14. tydzień ciąży mówi, że dzieci zaczynają się rozprostowywać - ich głowa się unosi, a szyja wydłuża. Kostnieje i umacnia się szkielet dziecka. Proporcje ciała także ulegają zmianie, głowa nie jest już tak wielka w stosunku do reszty ciała, a maleństwo coraz bardziej przypomina człowieka. Oczy ustawiają się na właściwym miejscu, kształtuje się zarys brwi, uszy przesuwają się z szyi na boki głowy. Dzięki gruczołowi tarczycowemu, Twoje dziecko zaczyna produkować hormony. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe: u dziewczynek jajniki schodzą do miednicy, u chłopców kształtuje się gruczoł prostaty. Powstaje również odbyt.

     

    Dalszy rozwój dziecka

    Co jeszcze się dzieje? Nadal się rozwijają powieki i paznokcie, a na główce Twojego maleństwa pojawią się delikatne włoski. Włosków będzie coraz więcej. W zasadzie całe ciało pokryje puszysty meszek. To tak zwane lanugo - owłosienie płodowe. Spokojnie – to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ma za zadanie ogrzewać Twoje dziecko podczas jego pobytu w brzuszku mamy. Taki miękki, cieplutki kocyk. W późniejszym okresie ciąży, gdy maluszek przybierze na wadze i zgromadzi zapasy tkanki tłuszczowej, ten meszek nie będzie już mu potrzebny i większość owłosienia zaniknie. W pojedynczych przypadkach zdarza się – szczególnie w przypadku wcześniaków – że maluchy mają jeszcze meszek płodowy w dniu narodzin. To rzadkie sytuacje.

     

    Zaczyna pracować układ nerwowy, a ciało dziecka jest już wrażliwe na dotyk. To niesamowite. W mózgu Twojego maleństwa co minutę powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych.

     

    Poprzez połykanie płynu owodniowego (ok. 1 litra dziennie) dziecko ćwiczy ruchy oddechowe. Co prawda w wodnym środowisku łona matki nie musi jeszcze oddychać, czerpiąc tlen przez pępowinę i łożysko z Twojego organizmu, ale w ten sposób szykuje się do życia poza macicą. Łykając wody płodowe ćwiczy także układ pokarmowy i nerki, produkując z nich mocz. Spokojnie. Twoje ciało wymienia całkowicie płyn owodniowy raz na 3 godziny.

     

    14. tydzień ciąży to czas, w którym powstają kubki smakowe, ale nie pełnią jeszcze swojej docelowej funkcji

     

    Co robię w ciągu dnia? Twoje dziecko jest niezłym rozrabiakiem. Ciągle się kręci, wierci, kopie, rusza rękami i nogami. Słowem, ćwiczy mięśnie. Ma jeszcze mnóstwo miejsca więc może szaleć do woli. Potrafi chwytać za pępowinę, zaciskać dłonie, a nawet zaczyna ssać kciuk. Robi także różne miny i grymasy twarzą. A jaki jestem duży! Coraz większy, ale nadal niezbyt duży. Zmieszczę się jeszcze w Twojej dłoni :) Mierzę ok. 8 do 9,3 cm (od ciemienia do końca tułowia), a ważę 25 g. Moją wielkość można porównać do rozmiarów gruszki.

     


      Dolegliwości ciążowe

      • Zaparcia

      W 14 tygodniu ciąży mogą Cię dopaść mało przyjemne zaparcia. To rezultat wzrostu poziomu progesteronu, który spowalnia pracę przewodu jelitowego. Jakby tego było mało powiększona macica uciska na jelita i utrudnia ich normalne funkcjonowanie. Jeśli zaparcia są Twoją zmorą najlepiej pij więcej wody i jedz bogate w błonnik owoce i warzywa.

       

      • Krwawienie z dziąseł i nosa

      Hormony ciążowe (podwyższone stężenie estrogenów i progesteronu) zdecydowanie źle wpływają na Twoje dziąsła, które podobnie jak inne błony śluzowe stają się bardziej obrzmiałe, zaczerwienione i łatwiej krwawią. Drażliwe i krwawiące dziąsła, czy nieżyt nosa i krwawienie z niego, to częste dolegliwości na początku II trymestru ciąży.

       

      • Bóle w dolnej części brzucha

      Dość częstą dolegliwością są bóle w dolnej części brzucha. To rozciągające się mięśnie i wiązadła, podtrzymujące brzuch. Najlepszym sposobem na tego typu dolegliwości jest odpoczynek. Połóż się spokojnie na boku, podkurcz nogi i postaraj zrelaksować. Staraj się specjalnie nie forsować. Ale uwaga: Jeśli ból zacznie być bardzo dokuczliwy, silny, pojawi się krwawienie lub skurcze, niezwłocznie udaj się do lekarza lub na pogotowie.

       

      Ważne dla Ciebie

      Nie martw się tym, że jeszcze nie widać brzuszka. Zdecydowana większość pierworódek donosi, że brzuszek zaczął być u nich widoczny między 5, a 6 miesiącem ciąży. A zatem masz jeszcze co najmniej 1 miesiąc przed sobą. 

       

      Ćwiczenia fizyczne

      Jeśli masz wrażenie, że ciągle cię coś boli, nie możesz znaleźć sobie wygodnej pozycji, nie możesz spać, doskwierają Ci stawy i kręgosłup. Cierpisz z powodu zaparć, wzdęć, a wiatry puszczasz lepsze niż Twój mąż po grochówce ;), złośliwi powiedzieliby, że wszystko jest ok. Przecież to normalna ciąża. Na szczęście jest sposób aby przynajmniej częściowo sobie pomóc: codzienne ćwiczenia. Lekarze są zgodni, że w prawidłowej ciąży 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie to konieczność. Niezależnie czy przed ciążą byłaś aktywna czy nie, porozmawiaj z lekarzem i zacznij ćwiczyć.

       

      Ćwiczenia mięśni Kegla

      14 tydzień ciąży to dobry moment na rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla. Wzmacniają one mięśnie dna miednicy bardzo ważne w trakcie całej ciąży, jak i przy samym porodzie. To one również są odpowiedzialne za trzymanie lub nietrzymanie moczu – częsty i wstydliwy problem w końcowym czasie ciąży i po porodzie. Jeżeli miałabyś wykonywać tylko jeden rodzaj ćwiczeń w trakcie ciąży, koniecznie wybierz ten.

       

      Korzystaj z życia

      W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj czują się najlepiej. Minęły już poranne mdłości, napady senności, a brzuch jest na tyle mały, że jeszcze nie przeszkadza. Korzystaj z życia. Teraz jest doskonały czas na wypady do kina, wspólne spacery czy spotkania ze znajomymi.

       

      Sprawdź koniecznie!

      Co jeść w ciąży? >>>

      Ile przytyję w ciąży? >>>

      Ćwiczenia w II trymestrze ciąży >>

       

      Ciąża mnoga - czternasty tydzień ciąży

      Drugi trymestr to czas gwałtownego wzrostu płodów. Między 3, a 6 miesiącem ciąży ruchy szkrabów zaczną być coraz bardziej wyczuwalne. Sieć połączeń nerwowych rozwinęła się już prawie w całym ciele każdego z maluszków. Właśnie teraz ich mózgi zaczynają przejmować kontrolę nad kończynami.

       

       


      Autor

      Komentarze
      17-02-2019
      Ocena:
      Jeżeli nie odczuwasz żadnych dolegliwości a twój lekarz potwierdza, że z dzidziusiem wszytko w porządku to nic tylko się cieszyć.Powodzenia ^^
      16-02-2019
      Ocena:
      Jestem w 13 tyg i 5 dni czy to normalne ze czuje sie jakbym nie byla w ciazy???
      19-05-2018
      Ocena:
      Dlaczego nie używać słowa mąż? Bo poprawność polityczną która teraz się do bólu forsuje? Jak ktoś ma męża to nie chce by go z kolei nazywac partnerem. Nie przesadzajmy już z tym szukaniem dziury w całym, w większości książek/poadnikow też uzywa się słowa mąż ale to chyba nie jest temat przewodni całej książki?
      16-04-2018
      Ocena:
      haha Pani Ania zyje chyba w sredniowieczu :) mam partnera 10lat i przyszedl czas na zaplanowanie rodziny z tego tytulu trzeba byc zameznym? pozdrawiam cieplo
      10-03-2018
      Ocena:
      Kiedy zacząć kupować ciuszki dla maleństwa? Jestem w 14 tygodniu.
      01-03-2018
      Ocena:
      Dziewczyny czy któraś z was miała problem z owsikami w ciąży?
      05-01-2018
      Ocena:
      Chyba masz z tym problem, że to partner mke mąż. Też jestem w związku partnerskim a jakoś nie zwròciłam uwagi, że użyto słowa mąż. Wyluzuj!
      27-12-2017
      Ocena:
      Nikt nikomu nie ubliza. Jedne panie maja męża a drugie partnera.
      22-10-2017
      Ocena:
      Do Ani Ja mam partnera jestem w 2 giej planowanej ciąży i uważam się za osobę odpowiedzialna także proszę tu nikomu nie ubliżać czasem ludzie zamężni są mniej odpowiedzialni
      07-10-2017
      Ocena:
      Do Pauliny:Bardzo dobrze, że na takich stronach używa się słowa "mąż". Odpowiedzialni ludzie najpierw biorą ślub i dopiero planują dziecko, nie odwrotnie.Jeśli kobieta próbuje złapać faceta na brzuch, to niech się nie dziwi, że zostaje sama.A dlaczego niby miałoby się wszystkich wrzucać do jednego wora pt. "partner"? - To z kolei obraźliwe dla mężów, bo partner to może być w interesach, partnera może mieć homoseksualista itd. A mąż to ktoś więcej - ktoś, kto jest pewien, że kocha swoją kobietę i chce z nią spędzić resztę życia. - Z wzajemnością.
      16-09-2017
      Ocena:
      U mnie w maju się nie udało, okazuje się że już wtedy były źle wyniki. Niestety lekarze mnie olali. Teraz ponownie jestem w ciąży i niestety niedoczynność tarczycy, przez to też należą się badania prenatalne. Szkoda tylko że dowiedziałam się przez przypadek bo mój lekarz nawet o tym nie wspomniał.
      03-08-2017
      Ocena:
      To absolutna głupota, że każda mama marzy o tej brązowej linii na brzuchu. Dla mnie to wręcz obrzydliwe. I uważam, że na takich stronach nie powinno się używać słowa mąż. Kobiety mają partnerów, niekoniecznie mężów lub zostały same. A wspominanie o mężu może być dla nich przykre.Ewidentnie widać wrzucanie wszystkich do jednego worka.
      18-05-2017
      Ocena:
      Jestem w 13 tygodniu, od początku ciazy biorę witaminy " mama dha premium + "najlepsze wg mojej prowadzącej. Wyniki mam świetne, pozdrawiam wszystkie mamuśki
      12-05-2017
      Ocena:
      U mnie dzis zaczal sie 14tc. Wczoraj mialam badania prenatalne. Dzidzia zdrowa i to najwazniejsze
      25-03-2017
      Ocena:
      Dopytajcie o jod swojego lekarza jest bardzo potrzebny w rozwoju maluszka moje dwie znajome nie brały i teraz maja problem z tarczyca po ciąży i przy drugim dziecku.
      12-03-2017
      Ocena:
      Ja biorę tylko kwas foliowy :-)
      21-02-2017
      Ocena:
      Juz 14 tydz <3 jeszcze troszkę i można zacząć kupować ciuszki :p
      09-09-2016
      Ocena:
      Kończę 13tydz i nadal brak apetytu wymioty po niektórych posiłkach gdy leżę wieczorem czuje bulgotanie w brzuchu
      21-07-2016
      Ocena:
      Moja córeczka mierzy 8 cm bez długości nóg, z nóżkami 12 cm:)
      28-06-2016
      Ocena:
      Dziękuję;-),no cenowo się opłaca i pewnie skład witamin jest ten sam i nie trzeba niepotrzebnie przepłacać;-).Dodatkowo jest ich aż 60.
      25-06-2016
      Ocena:
      Doppel herz Mama dla kobiet w ciazy i karmiacych. Polecam ok 25 zl za 60 tabletek
      16-06-2016
      Ocena:
      Dziewczyny mam pytanie;-) ,powiedzcie jakie witaminy bierzecie w ciąży?Może polecicie coś dobrego ? Bo mój lekarz prowadzący ciążę same drogie przepisuje.Pozdrawiam
      07-06-2016
      Ocena:
      Ostatnioo byłam u lekarza i moje maleństwo w 12/13 tyg mierzyło 6 cm od głowki do pupy aa z nóżkami 9 cm :) <3
      25-05-2016
      Ocena:
      Mój maluszek w 12,5 tyg.mial 7,02 cm.I czułam takie pływanie jakby jego, jakby gilgotanie.Ale to nie sa jeszcze prawdziwe ruchy dziecka-to chyba około 16-20 tc-zależy .
      17-05-2016
      Ocena:
      U nas mamy rozpoczety tydzien 14 i nasz maluszek ma 7,5cm :) troszkę malutki ale na USG pojawil sie dopiero w tygodniu 8 więc musi to nadrobić...
      17-05-2016
      Ocena:
      Alicja, moim zdaniem za wczesnie na poczucie ruchów dziecka, w mojej pierwszej ciazy tez tak myslalam, ale faktyczne ruchu poczujesz dopiero kolo 20tygodnia. W drugiej ciąży zazwyczaj nastepuje to jakieś 2-3 tygodnie wczesniej.
      04-04-2016
      Ocena:
      Dziewczyny czy wy także w tym tygodniu poczułyście pierwsze ruchy dziecka ? My w pierwszej ciąży pojedynczej i od dzis czuje takie dziwne uczucie w brzuszku
      23-02-2016
      Ocena:
      Witam , jestem w ciąży i ślubuję w kwietniu . Wypada to akurat na 14 tydzień ciąży . Czy są jakieś zastrzeżenia odnośnie zabawy ? Oczywiście alkoholu ani grama
      17-12-2015
      Ocena:
      Ja niby jestem w 14 ale USG i owulacja wskazuje na 13 Mój malec ma 7 cm
      23-10-2015
      Ocena:
      Ja nigdy nie patrze co bedzie na przód :) Zaczelam 14 tydz i moje malenstwo waży 30 g i ma 12 cm. Nie zawsze sie to zgadza gdyz kazde dziecko inaczej sie rozwija :)
      22-10-2015
      Ocena:
      Ja właśnie zaczynam 14 tydz i moje maleństwo mierzy ok 85 mm :)
      21_tydzien-_kalendarz-ciazy550

      21 tydzień ciąży - bóle kręgosłupa i rozwój dziecka - Dzidziusiowo.pl

      2011-09-05
      Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży. Rosnące dziecko i powiększająca się macica sprawiają, że zmienia się środek ciężkości ciała, a dol...
      22_tydzien-_kalendarz-ciazy550

      22 tydzień ciąży

      2011-09-05
      W drugim trymestrze ciąży czujesz się znacznie lepiej niż w pierwszym. Ustały nudności i ciągłe zmęczenie, a szalejące hormony sprawiają, że czujesz się bardzo ...
      24_tydzien-kalendarza-ciazy550

      24 tydzień ciąży

      2011-09-05
      To już 24. tydzień ciąży. Twoja macica wykonała kawał dobrej roboty. Przed ciążą miała wielkość gruszki. Teraz bez problemu mieści 30-sto cm szkraba. A to jeszc...
      25_tydzien_-_kalendarz_ciazy550

      25 tydzień ciąży

      2011-09-05
      Jednym z najbardziej uciążliwych objawów ciąży jest parcie na pęcherz. Właśnie teraz jesteś też bardziej podatna na infekcje dróg moczowych. Dlatego opróżniaj p...
      18tydzien-kalendarz-ciazy550

      18 tydzień ciąży

      2011-09-05
      Zmagasz się ze zmianami nastroju i płaczliwością? Szlochasz na widok ładnego psa w reklamie papieru toaletowego? Wpadasz w histerię gdy zobaczysz rannego wróbla...
      20_tydzien-_kalendarz-ciazy550

      20 tydzień ciąży

      2011-09-05
      20. tydzień ciąży. To już półmetek! Twoja macica rozpycha się tak bardzo, że wypchnęła pępek na zewnątrz. Od początku ciąży trzykrotnie zwiększyła swoją wysokoś...
      19-_tydzien-kalendarz-ciazy550

      19 tydzień ciąży

      2011-09-05
      Twoje maleństwo potrzebuje coraz więcej miejsca. Aby pomieścić szkraba macica powiększa się, a wspierające ją wiązadła rozciągają powodując tępy ból w dole brzu...