W tym tygodniu rozwój dziecka nabiera tempa. Narządy wewnętrzne dojrzewają, a łożysko pracuje pełną parą wytwarzając hormony i dostarczając dziecku niezbędnych substancji odżywczych oraz tlenu. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej płynne. W 14. tygodniu ciąży potrafi ono poruszać i zginać paluszki, nadgarstki, nogi a nawet kolana. Co prawda ruchy są na tyle drobne, że jeszcze ich nie odczuwasz, ale jeszcze parę tygodni i poczujesz fizyczną obecność maleństwa w brzuchu.
W 14. tygodniu ciąży prawdopodobnie pojawi się, wyczekiwana przez każdą przyszłą mamę ciemno-brązowa linia wiodąca od pępka aż do spojenia kości łonowej. To charakterystyczne przebarwienie, zwane linią Negra, mają tylko ciężarne. Jej powstanie zawdzięczasz zmianom hormonalnym zachodzącym w Twoim ciele. Zmiany te wpływają także na wygląd piersi – są one zdecydowanie pełniejsze, a brodawki sutkowe ciemnieją. No właśnie, skoro o ciele mowa. Brzuszek, o ile jest to Twoja pierwsza ciąża, nadal pozostaje niewidoczny. Macica stale się powiększa i przesuwa ku górze (możesz przy tym odczuwać lekki ból), ale nie jest jeszcze na tyle duża, by było ją widać z zewnątrz, szczególnie jeśli do tej pory nie przybrałaś znacząco na wadze. W 14. tygodniu ciąży macica osiąga wielkość grapefruita. Obserwuj swoje ciało, wkrótce zacznie rosnąć w dużo szybszym tempie.
Może zauważyłaś ostatnio znaczną poprawę stanu włosów? Stały się pełne blasku, bardziej miękkie i zdecydowanie lepiej się układają? Teraz śmiało mogłabyś występować w reklamie? Wszystko się zgadza. Dzięki zmianom hormonalnym zachodzącym w Twoim ciele, Twoje włosy pięknieją. Gdyby było inaczej (w 2 trymestrze ciąży włosy byłyby słabe, łamliwe i często wypadały), powiedz o tym lekarzowi przy okazji wizyty kontrolnej. Taki stan włosów może świadczyć o niedoborze witamin i soli mineralnych, więc prawdopodobnie będziesz je suplementować. W 14. tygodniu ciąży możesz także zauważyć mniej przyjemne skutki stanu błogosławionego, jak na przykład pojawiające się częściej wypryski na twarzy (ale niekoniecznie – cera może także znacznie się poprawić), zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień robisz sobie makijaż. Na nogach mogą się pojawić pękające naczynka, a nawet żylaki. Jeśli są bardzo dokuczliwe, powiedz o tym swojemu lekarzowi.
Do 14. tygodnia ciąży dzieci rozwijają się bardzo podobnie. Od tego momentu następuje zmiana. Jedne zaczynają rosnąć szybciej, drugie wolniej, choć nadal według tego samego wzorca. A wzorzec na 14. tydzień ciąży mówi, że dzieci zaczynają się rozprostowywać - ich głowa się unosi, a szyja wydłuża. Kostnieje i umacnia się szkielet dziecka. Proporcje ciała także ulegają zmianie, głowa nie jest już tak wielka w stosunku do reszty ciała, a maleństwo coraz bardziej przypomina człowieka. Oczy ustawiają się na właściwym miejscu, kształtuje się zarys brwi, uszy przesuwają się z szyi na boki głowy. Dzięki gruczołowi tarczycowemu, Twoje dziecko zaczyna produkować hormony. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe: u dziewczynek jajniki schodzą do miednicy, u chłopców kształtuje się gruczoł prostaty. Powstaje również odbyt.
Co jeszcze się dzieje? Nadal się rozwijają powieki i paznokcie, a na główce Twojego maleństwa pojawią się delikatne włoski. Włosków będzie coraz więcej. W zasadzie całe ciało pokryje puszysty meszek. To tak zwane lanugo - owłosienie płodowe. Spokojnie – to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ma za zadanie ogrzewać Twoje dziecko podczas jego pobytu w brzuszku mamy. Taki miękki, cieplutki kocyk. W późniejszym okresie ciąży, gdy maluszek przybierze na wadze i zgromadzi zapasy tkanki tłuszczowej, ten meszek nie będzie już mu potrzebny i większość owłosienia zaniknie. W pojedynczych przypadkach zdarza się – szczególnie w przypadku wcześniaków – że maluchy mają jeszcze meszek płodowy w dniu narodzin. To rzadkie sytuacje.
Zaczyna pracować układ nerwowy, a ciało dziecka jest już wrażliwe na dotyk. To niesamowite. W mózgu Twojego maleństwa co minutę powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych.
Poprzez połykanie płynu owodniowego (ok. 1 litra dziennie) dziecko ćwiczy ruchy oddechowe. Co prawda w wodnym środowisku łona matki nie musi jeszcze oddychać, czerpiąc tlen przez pępowinę i łożysko z Twojego organizmu, ale w ten sposób szykuje się do życia poza macicą. Łykając wody płodowe ćwiczy także układ pokarmowy i nerki, produkując z nich mocz. Spokojnie. Twoje ciało wymienia całkowicie płyn owodniowy raz na 3 godziny.
14. tydzień ciąży to czas, w którym powstają kubki smakowe, ale nie pełnią jeszcze swojej docelowej funkcji
Co robię w ciągu dnia? Twoje dziecko jest niezłym rozrabiakiem. Ciągle się kręci, wierci, kopie, rusza rękami i nogami. Słowem, ćwiczy mięśnie. Ma jeszcze mnóstwo miejsca więc może szaleć do woli. Potrafi chwytać za pępowinę, zaciskać dłonie, a nawet zaczyna ssać kciuk. Robi także różne miny i grymasy twarzą. A jaki jestem duży! Coraz większy, ale nadal niezbyt duży. Zmieszczę się jeszcze w Twojej dłoni :) Mierzę ok. 8 do 9,3 cm (od ciemienia do końca tułowia), a ważę 25 g. Moją wielkość można porównać do rozmiarów gruszki.
W 14 tygodniu ciąży mogą Cię dopaść mało przyjemne zaparcia. To rezultat wzrostu poziomu progesteronu, który spowalnia pracę przewodu jelitowego. Jakby tego było mało powiększona macica uciska na jelita i utrudnia ich normalne funkcjonowanie. Jeśli zaparcia są Twoją zmorą najlepiej pij więcej wody i jedz bogate w błonnik owoce i warzywa.
Hormony ciążowe (podwyższone stężenie estrogenów i progesteronu) zdecydowanie źle wpływają na Twoje dziąsła, które podobnie jak inne błony śluzowe stają się bardziej obrzmiałe, zaczerwienione i łatwiej krwawią. Drażliwe i krwawiące dziąsła, czy nieżyt nosa i krwawienie z niego, to częste dolegliwości na początku II trymestru ciąży.
Dość częstą dolegliwością są bóle w dolnej części brzucha. To rozciągające się mięśnie i wiązadła, podtrzymujące brzuch. Najlepszym sposobem na tego typu dolegliwości jest odpoczynek. Połóż się spokojnie na boku, podkurcz nogi i postaraj zrelaksować. Staraj się specjalnie nie forsować. Ale uwaga: Jeśli ból zacznie być bardzo dokuczliwy, silny, pojawi się krwawienie lub skurcze, niezwłocznie udaj się do lekarza lub na pogotowie.
Nie martw się tym, że jeszcze nie widać brzuszka. Zdecydowana większość pierworódek donosi, że brzuszek zaczął być u nich widoczny między 5, a 6 miesiącem ciąży. A zatem masz jeszcze co najmniej 1 miesiąc przed sobą.
Ćwiczenia fizyczne
Jeśli masz wrażenie, że ciągle cię coś boli, nie możesz znaleźć sobie wygodnej pozycji, nie możesz spać, doskwierają Ci stawy i kręgosłup. Cierpisz z powodu zaparć, wzdęć, a wiatry puszczasz lepsze niż Twój mąż po grochówce ;), złośliwi powiedzieliby, że wszystko jest ok. Przecież to normalna ciąża. Na szczęście jest sposób aby przynajmniej częściowo sobie pomóc: codzienne ćwiczenia. Lekarze są zgodni, że w prawidłowej ciąży 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie to konieczność. Niezależnie czy przed ciążą byłaś aktywna czy nie, porozmawiaj z lekarzem i zacznij ćwiczyć.
Ćwiczenia mięśni Kegla
14 tydzień ciąży to dobry moment na rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla. Wzmacniają one mięśnie dna miednicy bardzo ważne w trakcie całej ciąży, jak i przy samym porodzie. To one również są odpowiedzialne za trzymanie lub nietrzymanie moczu – częsty i wstydliwy problem w końcowym czasie ciąży i po porodzie. Jeżeli miałabyś wykonywać tylko jeden rodzaj ćwiczeń w trakcie ciąży, koniecznie wybierz ten.
Korzystaj z życia
W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj czują się najlepiej. Minęły już poranne mdłości, napady senności, a brzuch jest na tyle mały, że jeszcze nie przeszkadza. Korzystaj z życia. Teraz jest doskonały czas na wypady do kina, wspólne spacery czy spotkania ze znajomymi.
Sprawdź koniecznie!
Ćwiczenia w II trymestrze ciąży >>
Drugi trymestr to czas gwałtownego wzrostu płodów. Między 3, a 6 miesiącem ciąży ruchy szkrabów zaczną być coraz bardziej wyczuwalne. Sieć połączeń nerwowych rozwinęła się już prawie w całym ciele każdego z maluszków. Właśnie teraz ich mózgi zaczynają przejmować kontrolę nad kończynami.