Data publikacji:

Jakie meble dla niemowlaka?

Urządzanie pokoju niemowlaka to jeden z przyjemniejszych obowiązków przyszłych rodziców. Nie oznacza to jednak, że nie napotykają oni w tym zakresie trudności. Jednym z częstych dylematów jest ten pt. „jakie meble dla niemowlaka kupić?”. Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym z łatwością podejmiesz decyzję.

Polecamy: Body dla niemowlaka

meble dla niemowlaka

Jakie meble dla niemowlaka powinny znaleźć się w dziecinnym pokoju?

Wątpliwości młodych lub świeżo upieczonych rodziców nierzadko rozpoczynają się już na etapie planowania, jakie meble dla niemowlaka kupić, tj. czy powinno być to tylko łóżeczko i szafa na ubranka, czy może jednak o wiele bogatszy zestaw. 

Warto zatem wiedzieć, że najbardziej praktyczny zestaw mebli do pokoju dziecięcego – niemowlęcego, obejmuje:

  • łóżeczko niemowlęce,
  • komodę,
  • szafę,
  • regał na zabawki.

Łóżeczko niemowlęce może być klasyczne (drewniane, ze szczebelkami) albo turystyczne, z miękką siatką. Zdaniem wielu rodziców najpiękniej prezentują się meble dla niemowlaka w kompletach – wówczas łóżeczko i reszta elementów mają ten sam kolor i motyw przewodni. 

Szukając komody dla niemowlaka, koniecznie zwróć uwagę na modele, których górna część jest przeznaczona jako baza pod przewijak. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które ułatwia pielęgnację i oszczędza miejsce (przewijak nie musi już znajdować się np. na łóżku rodziców czy łóżeczku dziecka).

Choć wielu młodych rodziców nie zauważa takiej potrzeby, w istocie dobrze byłoby, aby w szafie malutkiego dziecka znalazł się drążek na wieszaki. Powiesisz na nim nie tylko tiulowe sukienki małej dziewczynki czy ubranka wizytowe niemowlaka – chłopca, ale również wszelkie dodatki, a z czasem – dziecięce parasolki, torebki, plecaki czy peleryny przeciwdeszczowe. 

Regał na zabawki powinien być niski. Zdecydowanie lepszy jest niski i szeroki niż wysoki i wąski, ponieważ tylko ten pierwszy umożliwia małemu dziecku swobodny dostęp do zabawek. To z kolei likwiduje potrzebę niebezpiecznego wspinania się. 

Uwaga! Pamiętaj, żeby już na tym etapie przymocować do ściany wszystkie meble dla niemowlaka. Rodzicom często wydaje się, że jeszcze mają na to dużo czasu, podczas gdy już roczne dzieci potrafią całkiem sprytnie wspinać się na meble. Dla bezpieczeństwa malca nie przekładaj tego obowiązku.

Meble dla niemowlaka: jak wybrać te, które posłużą długo?

Jedno z najczęstszych pytań młodych rodziców brzmi: jakie meble dla niemowlaka posłużą dość długo? Wyróżnić tutaj można dwie grupy:

Meble dla niemowlaka rosnące z dzieckiem

Meble rosnące z dzieckiem to np. nieco większe łóżeczko ze szczebelkami, które z czasem przekształca się w tradycyjne łóżeczko dla przedszkolaka. Taki model jest nieco droższy, ale w dłuższej perspektywie zakup okazuje się naprawdę ekonomiczny. Inne rosnące z dzieckiem meble to np. regulowane biurko albo regał, do którego z czasem można dokupić kolejne moduły. 

Meble dla dorosłych

Druga opcja na uniknięcie konieczności wymiany mebli po zaledwie trzech czy czterech latach to kupienie takich w „dorosłym” rozmiarze. Należy pamiętać, że dziecku jest tak naprawdę zupełnie obojętne, czy jego szafa będzie miała wysokość 1,40 m czy może 1,90 m – różnicę zauważamy tylko my, dorośli. Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kupić maluszkowi meble standardowej wielkości.

Meble dla niemowlaka – białe, w kolorze drewna, a może z grafiką?

Pokoik malutkiego dziecka powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też zwyczajnie ładny, przykuwający oko, modny i harmonijny. W osiągnięciu takiego efektu bardzo dużą rolę odgrywają właśnie meble. I tutaj pojawia się pytanie, co jest lepsze: białe meble dla niemowlaka, meble drewniane lub imitujące drewno, a może takie z kolorową grafiką i zabawnymi uchwytami?

Białe meble dla niemowlaka są szalenie modne już od kilku dobrych sezonów. Nadają się zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki, rozjaśniają pomieszczenie, stanowią idealną bazę dla różnych dekoracji, a przy tym są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

Meble do pokoju niemowlaka mogą być również wykonane z drewna albo imitować taki materiał. One również są szalenie popularne – kuszą naturalnym wyglądem, są nienachalne, ciepłe w odbiorze, a do tego idealnie wręcz komponują się z najmodniejszymi trendami wnętrzarskimi: stylem skandynawskim oraz boho.

Zaletą obu wcześniej wymienionych jest możliwość ich użytkowania przez lata – meble drewniane czy białe zawsze stanowią tylko pewną neutralną bazę. Zupełnie inaczej jest już w przypadku szafy, komody i regałów, które są ozdobione typowo dziecięcym, zazwyczaj bajkowym motywem.

Kupując je, musisz mieć na uwadze, że po pierwsze – takie meble dla niemowlaka szybko się nudzą, po drugie – wraz z tysiącem zabawek stają się nieco przytłaczające, po trzecie – dziecko może dość szybko, bo już nawet w wieku przedszkolnym, uznać dany wzór za „obciachowy”.

Meble do pokoju dla niemowlaka: drewno czy płyta?

Ostatnim pytaniem, które musisz sobie zadać, jest to, z czego mają być wykonane wybrane meble dla niemowlaka. Do wyboru jest zazwyczaj prawdziwe drewno lub płyta laminowana. 

Prawdziwe drewno jest droższe, ale można je użytkować przez wiele lat – idealnie nadaje się do nawet kilkukrotnej renowacji. Meble z płyty są tańsze, ale trudniej je odnowić. Z drugiej strony należy pamiętać, że twarda płyta może być dużo trwalsza od miękkiego, sosnowego drewna. Ostateczny wybór należy już do ciebie.

Gdzie kupić meble dla niemowlaka?

Chcąc kupić meble dla niemowlaka, skup się przede wszystkim na ofertach sklepów internetowych. To właśnie w sieci możesz kupić produkty wysokiej jakości, ale w stosunkowo niskich cenach. Twoje oszczędności mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Autor: Robert Wojtaś