Data modyfikacji:

Najczęstsze problemy dzieci według terapeuty rozwoju psychomotorycznego [wywiad]

Autor: Maria Szadkowska

Wizyta u terapeuty rozwoju psychomotorycznego może nam dużo powiedzieć o naszym dziecku, jego rozwoju i zalecanych kierunkach stymulacji. Jak wygląda taka konsultacja? Czego można się po niej spodziewać? I jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni rodzice? Na nurtujące nas pytania odpowiedzi udziela terapeuta rozwoju psychomotorycznego Pani Bożena Kierył.

 

mama-niemowlak-zabawa550

 

logo-dzidzi

Bożena Kierył.: Do wizyty nic nie trzeba przygotowywać. Najlepiej, aby z dzieckiem przyszło obydwoje rodziców. Bardzo często okazuje się, że każde z nich inaczej widzi tę samą sytuację, co też pozwala na inną ocenę problemu. Na podstawie wywiadu, obserwacji dziecka, jego odruchów i reakcji na bodźce zmysłowe, terapeuta bada dojrzałość neurorozwojową.

 

logo-dzidzi

Często kłopoty z dzieckiem wynikają z jego nadwrażliwości i przestymulowania. Obecnie usiłujemy traktować maluchy tak samo jak dorosłych, co nie koniecznie musi być dla nich dobre. Kiedy oglądamy telewizję dziecko leży na kanapie lub macie edukacyjnej, słucha i ogląda to samo, co my, chociaż wcale nie jest do tego przystosowane i nie jest to mu potrzebne. Po narodzinach dziecko wyposażone jest przez naturę w odruchy potrzebne do przeżycia, ale nie jest małym dorosłym. Musi nauczyć się wielu umiejętności dla nas oczywistych, takich jak jedzenie, czy wydalanie, do których ich organizm musi się dostroić. Środowisko panujące w wodach płodowych było zupełnie inne niż świat zewnętrzny. Dziecko nie musiało używać większości organów, pokarm dostarczała pępowina, nie odczuwało grawitacji, a atmosfera dookoła była diametralnie inna. Z momentem przyjścia na świat, maluch przez kolejne 3. miesiące dostraja swój organizm do funkcji, które będzie pełnił przez resztę życia. To jego podstawowe zadanie. Kształtuje się jego układ pokarmowy jak również funkcje innych organów. Dostarczanie dziecku dodatkowych bodźców w tym okresie powoduje jego przestymulowanie. A to z kolei wywołuje większość problemów i dysfunkcji rozwojowych.

 

logo-dzidzi

Nadwrażliwość to większa niż przeciętna wrażliwość na bodźce. Objawia się niepokojem i trudnościami z koncentracją w sytuacji gdy zbyt dużo bodźców dociera do układu nerwowego poprzez zmysły: słuchu, wzroku, smaku, zapachu, dotyku. Nadwrażliwość jest wrodzona, osoby te reagują na wszystkie bodźce silniej. Jest to niedojrzałość neurorozwojowa z okresu płodowego i objawia się nadreaktywnością. Osoby nadwrażliwe mają niski próg pobudzenia, czyli mały bodziec wywołuje u nich dużą reakcję. Odwrotnie osoby, które są podwrażliwe mają wysoki próg pobudzenia potrzebują dużego bodźca żeby wywołać reakcję.

 

Przestymulowanie następuje gdy układ nerwowy nie radzi sobie z nadmiarem wrażeń zmysłowych. W mózgu panuje chaos i bałagan, który przekłada się na kłopoty rozwojowe u małych dzieci, ponieważ powstają nieprawidłowe wzorce umiejętności. Najtrudniejszą sferą jest właśnie rozwój emocjonalny, dlatego że kształtuje się przez pierwsze trzy miesiące po przyjściu na świat. Jeżeli wtedy na skutek nadmiaru wrażeń, wzorce ukształtują się nieprawidłowo, w przyszłości może dojść do problemów począwszy od wieku niemowlęcego, po wiek szkolny aż po życie zawodowe.

 

logo-dzidzi

Noworodki i niemowlęta nie interesują się światem zewnętrznym w tak dużym stopniu jak się o tym teraz mówi. Mózg noworodka i niemowlęcia nie jest miniaturką mózgu dorosłego człowieka. Przychodzimy na świat z gotowym potencjałem neuronalnym. Dalszy rozwój polega na połączeniach między komórkami mózgu. Neurony łączą się ze sobą synapsami, a każda nowa sytuacja, tworzy jakby nowy szlak. Dlatego małe dzieci powinny mieć takie środowisko, które nie będzie zbyt obfitowało w różne doświadczenia ponieważ muszą utrwalić najpierw najważniejsze rzeczy rozwojowe. Jeżeli wrażeń jest dużo, to tak naprawdę powstaje ogromny chaos. Dziecko nie jest w stanie utrwalić jednego bodźca. Nie dochodzi do wzmocnienia go tak aby był automatycznie wykonywaną reakcją, ponieważ maluch jest bombardowany ze wszystkich stron innymi bodźcami. Tworzy się dużo połączeń, które nie są utrwalane, co powoduje chaos. Pierwsza rozwija się homeostaza, czyli wewnętrzna równowaga, która jest na całe życie. Dopiero jak ustabilizuje się organizm, dziecko jest gotowe do tego żeby zacząć się interesować światem zewnętrznym. Mózg posiada już wzorce funkcjonowania całego organizmu chemicznie, neurologicznie i emocjonalnego. Nie jest też tak, że dziecku nie wolno niczego pokazywać. Po porodzie neurorozwój i wczesny rozwój toczy się głównie we śnie. Później stopniowo zaczynają mieć coraz dłuższe przerwy i wówczas dzieci zaczynają interesować się otoczeniem.

 

Jeżeli noworodek odczuwa nadmiar bodźców, jego energia zużywana jest na radzenie sobie z nimi zamiast skupiania się na jedzeniu, spaniu i wydalaniu, co jak już ustaliłyśmy jest dla jego organizmu w tym momencie najważniejsze. Wewnątrzustrojowy rozwój, stabilizacja, równowaga biologiczna zwana inaczej homeostazą, przebiega w czasie snu, dlatego noworodki powinny spać 16. godzin na dobę. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i ma odpowiednie środowisko, to ustabilizowanie tej równowagi biologicznej trwa trzy miesiące. Jeden z amerykańskich pediatrów nazywa to czwartym trymestrem ciąży. Oznacza to, że dzieci powinny mieć błogie środowisko, żeby nie musiały zajmować się niczym innym tylko swoim rozwojem. Dlatego te trzy miesiące po porodzie to czas najważniejszy na zbudowanie podstawy emocjonalnej.

 

Zobacz również:

Rozwój psychomotoryczny dziecka

Jak wygląda wizyta u terapeuty rozwoju psychomotorycznego?

 

Z Bożeną Kierył rozmawiała Maria Szadkowska

 

Redakcja : Patrycja Wrotek

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Anatoliy Samara

 


Bożena Kierył

Terapeuta rozwoju psychomotorycznego


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.


Autor

Bożena Kierył - Terapeuta Rozwoju Psychomotorycznego

Przez wiele lat prowadziła terapię dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które przy problemach z nauką (dysleksja, dysgrafia, koncentracja uwagi), ADHD, tzw. niezgrabnością ruchową czy opóźnionym rozwojem mowy, miały przede wszystkim problemy z emocjami i zachowaniem.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Bardzo ciekawa rozmowa
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.