Data modyfikacji:

Nauka picia z kubeczka

Autor: Katarzyna Moryc

Przychodzący na świat, noworodek ma wyrobiony odruch ssania. Będąc jeszcze w brzuchu mamy, maluszek doskonali tę umiejętność ssąc własny kciuk. Potem, już po narodzinach, dziecko, zazwyczaj bez problemów, pije mleko z matczynej piersi lub z butelki. W końcu nadchodzi czas, gdy pojawia się … kubek dla dzieci (nie mylić z niekapkiem!). I wtedy mogą zacząć się problemy i dylematy. Bo jak nauczyć malucha z niego pić? Kiedy jest najlepszy moment na taką zmianę? I jaki kubeczek wybrać?

 

Nauka picia z kubeczka dla dzieci jest ważna dla prawidłoweg

 

Po co uczyć dziecko picia z kubeczka dla dzieci?

Jedzenie, a także i picie, to nie tylko sposób odżywiania. To także ciężka praca oddechowa, nauka koncentracji i przede wszystkim, tak ważny trening całej jamy ustnej. Ważny, ponieważ stymulacja jej mięśni i stawów ma ogromny wpływ na rozwój umiejętności mowy naszego dziecka. Co więcej, przyzwyczajając maluszka do kubeczka dla dzieci, a nie do popularnego niekapka, znacznie lepiej zadbamy w o pierwsze zęby dziecka.

 

Dzieci, zazwyczaj, lubią próbować nowych rzeczy, zwłaszcza, jeśli mogą naśladować osoby z ich najbliższego otoczenia. A przecież my pijemy z "dorosłych" kubków. To dla nich ogromna motywacja. Tak naprawdę już sześciomiesięczny maluch jest w stanie zrozumieć zasadę picia z kubka. Oczywiście nie od razu, ale po kilku próbach będzie mu szło znacznie lepiej, aż w końcu załapie. Trzeba tylko dać mu szansę spróbować ;-)

 

 

Zalety picia z kubka

Warto nauczyć malucha picia z kubeczka, ponieważ:

  • korzystnie wpływa to na rozwój zgryzu i aparatu mowy. Pijąc z kubka dziecko prawidłowo pracuje językiem, wargami i żuchwą. Uczy się koordynacji pracy policzków, warg, połykania i właściwego oddychania.
  • jest to o wiele zdrowsze dla zębów dziecka. Picie z kubeczka zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej. Ząbki pijącego w ten sposób malca mają dużo mniejszy kontakt z cukrem (zawartym w sokach, mleku i herbatkach), niż w przypadku picia z butelki ze smoczkiem lub popularnego kubka niekapka.
  • wspieramy w ten sposób prawidłowy, „doroślejszy” sposób oddychania, co także ma znaczenie w procesie nauki mowy.

 

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?

Nie ma jednej, ściśle określonej pory na rozpoczęcie nauki. Jest to sprawa bardzo indywidualna i przede wszystkim musisz obserwować dziecko. Jednak są pewne umiejętności, które dziecko musi już posiadać, by nauka miała sens i by była bezpieczna. Możecie śmiało próbować, jeśli zauważysz, że Twój maluch:

  • umie stabilnie siedzieć.
  • potrafi jeść pokarmy podawane łyżeczką.

Sprawa z jedzeniem jest o tyle ważna, że dziecko, które nie opanuje tej sztuki będzie się po prostu krztusiło płynem z kubka. Papki podawane łyżeczką są gęste, przez co wolniej przesuwają się w buzi dziecka, a to właśnie jest świetną wprawą do nauki przełykania rzadszych płynów.  

 

Z drugiej strony z rozpoczęciem nauki nie należy zbyt długo zwlekać. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, ponieważ ten sposób karmienia nie angażuje wszystkich niezbędnych dla rozwoju aparatu mowy mięśni. Nie znaczy to, że siedzące dziecko nie powinno w ogóle dostawać butelki, nie. Chodzi jedynie o jak najwcześniejsze przyzwyczajenie maluch do tego, że istnieją też inne sposoby picia. 

 


Jaki kubeczek wybrać?

Niekapek? Bidon ze słomką? Czy jednak otwarty, wyprofilowany kubeczek? Na rynku jest tyle opcji do wyboru! Większość rodziców decyduje się początkowo na niekapki lub bidony. Dlaczego? To proste – żeby jak najbardziej zminimalizować możliwość wylania napoju. Dziecko może go pić bardziej „samodzielnie” i całe się nie zachlapie. Ale jak się domyślacie w nauce picia z kubka wcale nie chodzi o to, żeby uniemożliwić wylewanie. To ma być efekt nauki, a nie ograniczenie kubka.

 

Jeśli chcemy, by maluch nauczył się prawidłowego wzorca oddychania (wdech przez nos, wydech przez usta), najlepsze są specjalne kubeczki dla dzieci - małe, lekkie, o specjalnie wyprofilowanym brzegu (jeden brzeg kubka jest nieco wyższy, niż drugi). Dzięki tej prostej budowie, przechylony kubeczek nie drażni dziecięcego noska i prawidłowo układa się na dolnej wardze. Jeżeli chcemy zafundować dziecku jeszcze lepszy trening mięśni twarzy, od czasu do czasu podajmy mu picie w bidonie ze słomką (nawet jeśli opanowało już picie z kubeczka dla dzieci). Aby napić się z takiego bidonu, maluch musi zrobić „dziubek”, który potem zaciska wokół słomki, a to aktywuje kolejne partie mięśni.

 

No dobrze. To jak nauczyć picia z kubeczka?

  • Brzeg naczynia połóż na dolnej wardze maluszka.
  • Przechyl leciutko, tak aby płyn dotarł do brzegu kubeczka.
  • Poczekaj, aż maluszek górną wargą ściągnie płyn do buzi.
  • Nie wlewaj napoju do buzi malca. Cała trudność polega na tym, aby maluch zaczął pić sam.

Cierpliwości. W końcu się uda. :)

kubek-dla-dzieci

 

Ważna sprawa: nic na siłę! Jeśli dziecko nie ma ochoty na naukę, nie zmuszaj. Owszem, zachęcaj je do tego, ale krótko, raz na jakiś czas. I przede wszystkim, zastanów się, czy nie zaczęliście treningu zbyt szybko, albo czy robisz wszystko poprawnie. Nie chcesz przecież zniechęcić malca do tej formy picia.

Zobaczysz, że w końcu sam zacznie sięgać po kubeczek.

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Africa Studio All rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
29-09-2019
Ocena:
szkoda że Holle nie robi żadnych kubeczków... Ich łyżeczki są super wyprofilowane i lekkie i synek od razu się do nich przekonał, a z kubkami mamy własnie problem :/ jesli czyta to ktos z zarządu Holle to niech zastanowi sie nad stworzeniem dziecięcych kubeczków! ;)
15-02-2019
Ocena:
Nauka picia z kubka jest ważnym etapem rozwoju każdego dziecka. Dobrze wiedzieć jakiego rodzaju kubków nie stosować tak jak wspomniane niekapki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są przedstawione w artykule kubki z wyprofilowanym brzegiem. Taki kształt pozwala dziecku na zobaczenie dna dzięki czemu nie odchyla głowy do tyłu i kształtuje odpowiednio mięśnie twarzy. Drugim, równie ciekawym rozwiązaniem jest kubek marki Reflo. Posiada wkładkę, która reguluje poziom przepływu napoju. Niezależnie od kąta nachylenia i brzegu kubka strumień pozostaje praktycznie niezmieniony. To pozwala uniknąć sytuacji, że dziecko się obleje przechylając za bardzo kubek.
19-06-2018
Ocena:
Rzeczywiście na rynku jest mnóstwo różnych kubeczków i trudno się w tym wszystkim połapać. Jakiś czas temu dowiedziałam się o kubeczkach od marki NUK (z polecenia siostry) i jak się okazało też są bardzo dobre do nauki picia dla Maluszka. Testujemy dopiero miesiąc ale już mogę powiedzieć, że nie były to zmarnowane pieniądze.
23-08-2017
Ocena:
Najlepsze kubeczki do nauki picia dla Maluchów od 4 mc to kubeczki Babycup produkowane w Anglii. Jedyne polecane dla tak małych dzieci przez dentystów, ortodontów i logopedów. Niekapki i 360 nie są wskazane. DoidyCup jest wskazany od 18 mca życia ze względu na rozmiary i wagę z napojem.
13-10-2016
Ocena:
Fajnie ze trafilam na ten artykul. Wlasnie szukalam dobrego niekapka dla mojego polroczniaka. Teraz wiem zeby nie kupowac. Poszukamy tego ze zdjecia
01-08-2016
Ocena:
nigdy nie kupujcie niekapków, dziecko się do nich przyzwyczaja i nie chce pic w niczym innym, a wiece jak głupio wygląda 3 latek z niekapkiem? My mojego oduczyć nie możemy, tym bardziej że to ukochany kubek :(
28-03-2016
Ocena:
Wszystko jasno, przejrzyście i na temat - tak jak lubię
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.