Data modyfikacji:

Co może oznaczać ból brzucha u noworodka i niemowlaka?

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Dziecko ciągle płacze, podkurcza nóżki, pręży się? W jego brzuchu gra orkiestra, ma silne skurcze lub kłopoty w wypróżnieniem? To tylko niektóre z objawów bólu brzucha, jednego z częstszych problemów wieku dziecięcego. Choć nie wygląda on dobrze, a my rodzice czujemy się mocno bezradni, zazwyczaj, nie wskazuje na nic groźnego. Co robić gdy nasze dziecko boli brzuch? Jak mu pomóc i na co najczęściej ból brzucha może wskazywać?

 

Noworodek płacze z bólu brzucha

 

Trudna diagnoza bólu brzuszka u noworodka

Po pierwsze przyczyn bólu brzucha może być bardzo wiele. Ale z bólem brzuszka u noworodka czy niemowlaka jest jeszcze jeden, dodatkowy problem: pacjent sam nie powie jak i gdzie go boli. To mocno komplikuje sprawę. Z uwagi na wiek, dziecko nie jest przecież w stanie samodzielnie wskazać i opisać lekarzowi czy nawet rodzicom rodzaju dolegliwości. W takiej sytuacji postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia, może być opóźnione. Ale, nie jest niemożliwe.

 

Aby diagnoza była trafna ważna jest przede wszystkim uważna obserwacja i notowanie niepokojących objawów w celu uchwycenia wszelkich odstępstw od normy. Jak się domyślacie w dużej mierze liczyć się będzie instynkt rodziców i znajomość dziecka.

 

Kolka jelitowa - główny powód bólu brzucha

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha u noworodków i niemowląt jest kolka jelitowa. Dziecko jest wtedy niespokojne, nie przesypia nocy, głośno krzyczy – zwłaszcza po jedzeniu – i nieustannie płacze, nawet przez kilka godzin. Przyjmuje się, że przy kolce ból trwa przynajmniej 3 h dziennie, powtarza się przynajmniej 3 razy w tygodniu i występuje przynajmniej od 3 tygodni. Pomimo rozwoju medycyny przyczyn kolki niemowlęcej nie odkryto. W związku z tym – nie ma skutecznego leczenia ale ...

 

 • Z doświadczeń rodziców w miarę skuteczne w przypadku kolki jest noszenie dziecka na rękach, w chustach, bujanie, przytulanie, a także wykorzystanie monotonnych szumów (np. suszarki).
 • Niekiedy, podejrzewając alergię na białka mleka krowiego, próbuje się przestawić dziecko karmione mlekiem modyfikowanym na mieszankę o dużym stopniu hydrolizy (takim mlekiem jest na przykład Bebilon pepti). U dziecka karmionego piersią w skrajnie ciężkich kolkach można zalecić mamie próbę przejścia na dietę całkowicie bezmleczną na 1–2 tygodnie i obserwować, czy taka interwencja jest skuteczna.
 • Można także spróbować podać dostępne na rynku preparaty bez recepty takie jak Delicol i Espumisan.

Najczęściej najskuteczniejszym lekarstwem jest czas. Dzieci wcześniej czy później wyrastają z tych problemów. Biegunka - drugi winowajca

 

Kupa dziecka może nam wiele powiedzieć o jego kondycji. Czasami przyczyną bólu brzucha jest nieprawidłowa kupa - biegunka. Lekarze mówią o biegunce gdy mają do czynienia z oddaniem przez dziecko 3 lub więcej stolców w ciągu doby lub choćby jednego z domieszką krwi i/lub śluzu. Warto dodać, że ta definicja nie dotyczy noworodków i niemowląt karmionych wyłączenie piersią, gdyż w takim przypadku rytm wypróżnień jest zdecydowanie inny: zarówno kilka stolców dziennie, jak i jeden na kilka dni - są wtedy jeszcze normą. Warto dodać, że bólowi brzucha w przypadku biegunki mogą towarzyszyć wymioty i gorączka.

 

Biegunka, szczególnie u najmłodszych dzieci, może być niebezpieczna ze względu na duże ryzyko odwodnienia. Na wszelki wypadek, lepiej udać się z dzieckiem do lekarza. W niektórych przypadkach aby dziecko się nie odwodniło, może być wymagane leczenie szpitalne. Do niepokojących objawów (które mogą świadczyć o odwodnieniu) zalicza się następujące sytuacje:

 • dziecko jest apatyczne, podsypiające,
 • ciemię przednie jest zapadnięte,
 • śluzówki jamy ustnej są podsychające,
 • dziecko wydziela małą ilość łez,
 • po uciśnięciu fałd brzuszny wolno wraca lub nie wraca do swojej pierwotnej pozycji.

 


Niebezpieczne wgłobienie

Bardzo groźną przyczyną bólu brzucha może być wgłobienie, czyli stan w którym część jelita cienkiego wsuwa się w inną część jelita. Dla wgłobienia charakterystyczna jest triada objawów:

 • ostry ból brzucha,
 • podbarwiony krwią stolec, nazywany objawem "galaretki malinowej (porzeczkowej)",
 • wyczuwalny guz w jamie brzusznej.

Pewnym utrudnieniem może być fakt, że objawy te nie muszą wystąpić razem. Bóle brzucha w przebiegu wgłobienia mają charakter trwających od kilku do kilkunastu sekund napadów, pojawiających się w kilkunastominutowych odstępach, które zgodne są z ruchami perystaltycznymi jelita. U większości dzieci dochodzi do pojawienia się wymiotów oraz zatrzymania stolca i gazów. Konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i przekazanie dziecka do chirurga dziecięcego.

 


Podsumowując, bóle brzucha u noworodków i niemowląt wynikają najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego, gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowych oraz z  nietolerancji pewnych produktów żywieniowych. Niestety w części przypadków, przyczyny mogą być dużo poważniejsze, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

 

Do dostępnych na rynku leków na ból brzucha  (tych bez recepty) zalicza się popularny paracetamol oraz ibuprofen oraz szereg innych preparatów, występujących w postaci syropu, czopków i kropli. Pamiętajmy jednak o właściwym dawkowaniu (które jest dostępne na ulotce) oraz o przeciwwskazaniach (w tym wiekowych) do podawania leków. Warto również w tym względzie, przed podaniem czegokolwiek dziecku, zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Przeczytaj również:

5 skutecznych sposobów na płacz niemowlaka >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by S.Kobolt all rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
22-09-2020
Ocena:
Moje dzieci niestety też przez to przechodziły :( Współczuję wszystkim rodzicom !Ja dzieciom podawałam z polecenia naszej położnej kropelki esputicon. Kropelki są bezbarwne bez smaku, zapachu, idealne dla małych dzieci. Nie trzeba podawać dużej ilości kropli, wystarczy np dwa razy dziennie po 2 kropelki.
28-07-2020
Ocena:
Mój synek, na całe szczęście kolki nigdy nie miał. Za to biegunka pojawiła się dwukrotnie. Ponieważ nie towarzyszyła jej gorączka i osłabienie, wystarczyły kropelki acidolac. Pamiętajcie, w takich przypadkach trzeba zapisywać ilość wyprożnień i pilnować, by dziecko się nie odwadniało. Wskazana jest również konsultacja, nawet telefoniczna, z lekarzem prowadzącym.
27-07-2020
Ocena:
Prawda, kolka to na prawdę nic przyjemnego- zarówno dla maluszka jak i rodzica! U nas bardzo pomogła poduszka Kangu. Gdy tylko widzę, że synek zaczyna podkurczać nóżki i płakać od razu biorę go na poduchę i skaczemy. Takie ruchy go uspokajają a dzięki temu szybciej zasypia i łatwiej znosi ataki kolkowe.
27-04-2020
Ocena:
@Petunia u nas też Holle kozie pomogło
27-04-2020
Ocena:
masakra z tymi kolkami. Mój starszy synek tak się nie męczył, ale niestety młodszemu bardzo dokuczają. Kupiłam w aptece ten acidolac i podaję codziennie, bo serce mi pęka, jak widzę, jak się męczy
31-03-2020
Ocena:
moja córka też ma okropne kolki i też ratujemy się tymi kropelkami. I kolki są teraz znacznie słabsze
28-02-2020
Ocena:
u nas największym problemem były okropne kolki, które męczyły synka. Nie pomagało noszenie ani masaże. Dlatego zdecydowałam się, żeby podawać mu krople acidolac z bakteriami kwasu mlekowego, żeby uzupełniać dobre bakterie w jelitach. I po niedługim czasie dolegliwości kolkowe ustąpiły
25-02-2020
Ocena:
u nas głównym winowajca była laktoza. niestety - mleko modyfikowane krowie posżło w odstawkę. zamaist tego przeszliśmy na kozie z Holle i wszystko się wyrównało.
24-12-2019
Ocena:
te krople naprawdę się sprawdzają jak mojemu dziecku dokucza brzuszek. Pięć kropelek dziennie i pozbywamy się bólu brzuszka
31-10-2019
Ocena:
przy problemach z brzuszkiem robię synkowi delikatny masaż brzuszka, daję herbatkę koperkową i do tego krople acidolac z bakteriami kwasu mlekowego na poprawę flory jelitowej
08-11-2018
Ocena:
Warto podawać probiotyki w takich momentach bo to może być jakiś problem w jelitkach. Ja mam zawsze Diflos w apteczce na takie sytuacje, zwłaszcza że to dobry produkt a nie drogi
16-07-2018
Ocena:
U nas niestety dopiero przejście na mm zmniejszyło bóle brzuszka i wzdęcia. Było mi z tym bardzo ciężko gdyż na prawdę chciałam karmić piersią. Jedyny plus to lekarz zalecił nam stosowanie mm na bazie mleka koziego. Jest ono składem bardziej podobne do mleka matki. Wtedy faktycznie problemy ustały. Męczyły synka trochę zaparcia po tym mleku ale później wprowadziłam kaszki z mlekiem kozim i tutaj nastąpiła poprawa. Więc jak któryś maluch zmaga się właśnie z zaparciami to polecam kaszki caprima.
27-03-2018
Ocena:
Mój synek cierpiał na okropne kolki i żadne masaże czy ciepłe okłady nie pomagały. W końcu lekarz poradził, zebym zaczęła małemu podawać probiotyk. I jak synek zaczął dostawać kropelki acidolac, to faktycznie kolki bardzo osłabły
14-02-2018
Ocena:
W 99,9% jest to kolka, czyli zupełnie normalne zjawisko :) Po Viburcolu i Espumisanie przejdzie.
03-12-2017
Ocena:
Może to kolki u takich maluszków zdarzają się bardzo czeto. Wypróbuj esputicon-dobre kropelki. Na pewno maluszkowi nie zaszkodzą a ty będziesz spokojniejsza i wyspana.
19-10-2017
Ocena:
Wiadomo, że takie maluszki mają jeszcze niedojrzałą florę jelitową, więc to może być też przyczyną bólu brzuszka. Ja żeby temu zaradzić podaję swojej coreczce codziennie kropelki acidolac baby, żeby florę jelitową dobrymi bakteriami zasiedlać
09-08-2017
Ocena:
Jeśli chodzi o małe dzieci to naprawdę można się zestresować, bo taki maluch nie powie gdzie go boli. Na szczęście siebie w Swarzędzu mamy placówkę certusa i tam przyjmują specjaliści także od dzieci więc zawsze jak tylko zauważę, że maluch jest nieswój i często popłakuje to nie zwlekam i idę do lekarza. Bratowa kiedyś za późno poszła z dzieckiem jak miało biegunki i ostatecznie mała się lekko odwodniła. Lepiej dmuchać na zimne
czerwone plamy u noworodka

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

2022-07-14
Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.
niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.