Data modyfikacji:

Co może oznaczać ból brzucha u noworodka i niemowlaka?

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Dziecko ciągle płacze, podkurcza nóżki, pręży się? W jego brzuchu gra orkiestra, ma silne skurcze lub kłopoty w wypróżnieniem? To tylko niektóre z objawów bólu brzucha, jednego z częstszych problemów wieku dziecięcego. Choć nie wygląda on dobrze, a my rodzice czujemy się mocno bezradni, zazwyczaj, nie wskazuje na nic groźnego. Co robić gdy nasze dziecko boli brzuch? Jak mu pomóc i na co najczęściej ból brzucha może wskazywać?

 

Noworodek płacze z bólu brzucha

 

Trudna diagnoza bólu brzuszka u noworodka

Po pierwsze przyczyn bólu brzucha może być bardzo wiele. Ale z bólem brzuszka u noworodka czy niemowlaka jest jeszcze jeden, dodatkowy problem: pacjent sam nie powie jak i gdzie go boli. To mocno komplikuje sprawę. Z uwagi na wiek, dziecko nie jest przecież w stanie samodzielnie wskazać i opisać lekarzowi czy nawet rodzicom rodzaju dolegliwości. W takiej sytuacji postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia, może być opóźnione. Ale, nie jest niemożliwe.

 

Aby diagnoza była trafna ważna jest przede wszystkim uważna obserwacja i notowanie niepokojących objawów w celu uchwycenia wszelkich odstępstw od normy. Jak się domyślacie w dużej mierze liczyć się będzie instynkt rodziców i znajomość dziecka.

 

Kolka jelitowa - główny powód bólu brzucha

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha u noworodków i niemowląt jest kolka jelitowa. Dziecko jest wtedy niespokojne, nie przesypia nocy, głośno krzyczy – zwłaszcza po jedzeniu – i nieustannie płacze, nawet przez kilka godzin. Przyjmuje się, że przy kolce ból trwa przynajmniej 3 h dziennie, powtarza się przynajmniej 3 razy w tygodniu i występuje przynajmniej od 3 tygodni. Pomimo rozwoju medycyny przyczyn kolki niemowlęcej nie odkryto. W związku z tym – nie ma skutecznego leczenia ale ...

 

 • Z doświadczeń rodziców w miarę skuteczne w przypadku kolki jest noszenie dziecka na rękach, w chustach, bujanie, przytulanie, a także wykorzystanie monotonnych szumów (np. suszarki).
 • Niekiedy, podejrzewając alergię na białka mleka krowiego, próbuje się przestawić dziecko karmione mlekiem modyfikowanym na mieszankę o dużym stopniu hydrolizy (takim mlekiem jest na przykład Bebilon pepti). U dziecka karmionego piersią w skrajnie ciężkich kolkach można zalecić mamie próbę przejścia na dietę całkowicie bezmleczną na 1–2 tygodnie i obserwować, czy taka interwencja jest skuteczna.
 • Można także spróbować podać dostępne na rynku preparaty bez recepty takie jak Delicol i Espumisan.

Najczęściej najskuteczniejszym lekarstwem jest czas. Dzieci wcześniej czy później wyrastają z tych problemów. Biegunka - drugi winowajca

 

Kupa dziecka może nam wiele powiedzieć o jego kondycji. Czasami przyczyną bólu brzucha jest nieprawidłowa kupa - biegunka. Lekarze mówią o biegunce gdy mają do czynienia z oddaniem przez dziecko 3 lub więcej stolców w ciągu doby lub choćby jednego z domieszką krwi i/lub śluzu. Warto dodać, że ta definicja nie dotyczy noworodków i niemowląt karmionych wyłączenie piersią, gdyż w takim przypadku rytm wypróżnień jest zdecydowanie inny: zarówno kilka stolców dziennie, jak i jeden na kilka dni - są wtedy jeszcze normą. Warto dodać, że bólowi brzucha w przypadku biegunki mogą towarzyszyć wymioty i gorączka.

 

Biegunka, szczególnie u najmłodszych dzieci, może być niebezpieczna ze względu na duże ryzyko odwodnienia. Na wszelki wypadek, lepiej udać się z dzieckiem do lekarza. W niektórych przypadkach aby dziecko się nie odwodniło, może być wymagane leczenie szpitalne. Do niepokojących objawów (które mogą świadczyć o odwodnieniu) zalicza się następujące sytuacje:

 • dziecko jest apatyczne, podsypiające,
 • ciemię przednie jest zapadnięte,
 • śluzówki jamy ustnej są podsychające,
 • dziecko wydziela małą ilość łez,
 • po uciśnięciu fałd brzuszny wolno wraca lub nie wraca do swojej pierwotnej pozycji.

 


Niebezpieczne wgłobienie

Bardzo groźną przyczyną bólu brzucha może być wgłobienie, czyli stan w którym część jelita cienkiego wsuwa się w inną część jelita. Dla wgłobienia charakterystyczna jest triada objawów:

 • ostry ból brzucha,
 • podbarwiony krwią stolec, nazywany objawem "galaretki malinowej (porzeczkowej)",
 • wyczuwalny guz w jamie brzusznej.

Pewnym utrudnieniem może być fakt, że objawy te nie muszą wystąpić razem. Bóle brzucha w przebiegu wgłobienia mają charakter trwających od kilku do kilkunastu sekund napadów, pojawiających się w kilkunastominutowych odstępach, które zgodne są z ruchami perystaltycznymi jelita. U większości dzieci dochodzi do pojawienia się wymiotów oraz zatrzymania stolca i gazów. Konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i przekazanie dziecka do chirurga dziecięcego.

 


Podsumowując, bóle brzucha u noworodków i niemowląt wynikają najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego, gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowych oraz z  nietolerancji pewnych produktów żywieniowych. Niestety w części przypadków, przyczyny mogą być dużo poważniejsze, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

 

Do dostępnych na rynku leków na ból brzucha  (tych bez recepty) zalicza się popularny paracetamol oraz ibuprofen oraz szereg innych preparatów, występujących w postaci syropu, czopków i kropli. Pamiętajmy jednak o właściwym dawkowaniu (które jest dostępne na ulotce) oraz o przeciwwskazaniach (w tym wiekowych) do podawania leków. Warto również w tym względzie, przed podaniem czegokolwiek dziecku, zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Przeczytaj również:

5 skutecznych sposobów na płacz niemowlaka >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by S.Kobolt all rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
22-09-2020
Ocena:
Moje dzieci niestety też przez to przechodziły :( Współczuję wszystkim rodzicom !Ja dzieciom podawałam z polecenia naszej położnej kropelki esputicon. Kropelki są bezbarwne bez smaku, zapachu, idealne dla małych dzieci. Nie trzeba podawać dużej ilości kropli, wystarczy np dwa razy dziennie po 2 kropelki.
28-07-2020
Ocena:
Mój synek, na całe szczęście kolki nigdy nie miał. Za to biegunka pojawiła się dwukrotnie. Ponieważ nie towarzyszyła jej gorączka i osłabienie, wystarczyły kropelki acidolac. Pamiętajcie, w takich przypadkach trzeba zapisywać ilość wyprożnień i pilnować, by dziecko się nie odwadniało. Wskazana jest również konsultacja, nawet telefoniczna, z lekarzem prowadzącym.
27-07-2020
Ocena:
Prawda, kolka to na prawdę nic przyjemnego- zarówno dla maluszka jak i rodzica! U nas bardzo pomogła poduszka Kangu. Gdy tylko widzę, że synek zaczyna podkurczać nóżki i płakać od razu biorę go na poduchę i skaczemy. Takie ruchy go uspokajają a dzięki temu szybciej zasypia i łatwiej znosi ataki kolkowe.
27-04-2020
Ocena:
@Petunia u nas też Holle kozie pomogło
27-04-2020
Ocena:
masakra z tymi kolkami. Mój starszy synek tak się nie męczył, ale niestety młodszemu bardzo dokuczają. Kupiłam w aptece ten acidolac i podaję codziennie, bo serce mi pęka, jak widzę, jak się męczy
31-03-2020
Ocena:
moja córka też ma okropne kolki i też ratujemy się tymi kropelkami. I kolki są teraz znacznie słabsze
28-02-2020
Ocena:
u nas największym problemem były okropne kolki, które męczyły synka. Nie pomagało noszenie ani masaże. Dlatego zdecydowałam się, żeby podawać mu krople acidolac z bakteriami kwasu mlekowego, żeby uzupełniać dobre bakterie w jelitach. I po niedługim czasie dolegliwości kolkowe ustąpiły
25-02-2020
Ocena:
u nas głównym winowajca była laktoza. niestety - mleko modyfikowane krowie posżło w odstawkę. zamaist tego przeszliśmy na kozie z Holle i wszystko się wyrównało.
24-12-2019
Ocena:
te krople naprawdę się sprawdzają jak mojemu dziecku dokucza brzuszek. Pięć kropelek dziennie i pozbywamy się bólu brzuszka
31-10-2019
Ocena:
przy problemach z brzuszkiem robię synkowi delikatny masaż brzuszka, daję herbatkę koperkową i do tego krople acidolac z bakteriami kwasu mlekowego na poprawę flory jelitowej
08-11-2018
Ocena:
Warto podawać probiotyki w takich momentach bo to może być jakiś problem w jelitkach. Ja mam zawsze Diflos w apteczce na takie sytuacje, zwłaszcza że to dobry produkt a nie drogi
16-07-2018
Ocena:
U nas niestety dopiero przejście na mm zmniejszyło bóle brzuszka i wzdęcia. Było mi z tym bardzo ciężko gdyż na prawdę chciałam karmić piersią. Jedyny plus to lekarz zalecił nam stosowanie mm na bazie mleka koziego. Jest ono składem bardziej podobne do mleka matki. Wtedy faktycznie problemy ustały. Męczyły synka trochę zaparcia po tym mleku ale później wprowadziłam kaszki z mlekiem kozim i tutaj nastąpiła poprawa. Więc jak któryś maluch zmaga się właśnie z zaparciami to polecam kaszki caprima.
27-03-2018
Ocena:
Mój synek cierpiał na okropne kolki i żadne masaże czy ciepłe okłady nie pomagały. W końcu lekarz poradził, zebym zaczęła małemu podawać probiotyk. I jak synek zaczął dostawać kropelki acidolac, to faktycznie kolki bardzo osłabły
14-02-2018
Ocena:
W 99,9% jest to kolka, czyli zupełnie normalne zjawisko :) Po Viburcolu i Espumisanie przejdzie.
03-12-2017
Ocena:
Może to kolki u takich maluszków zdarzają się bardzo czeto. Wypróbuj esputicon-dobre kropelki. Na pewno maluszkowi nie zaszkodzą a ty będziesz spokojniejsza i wyspana.
19-10-2017
Ocena:
Wiadomo, że takie maluszki mają jeszcze niedojrzałą florę jelitową, więc to może być też przyczyną bólu brzuszka. Ja żeby temu zaradzić podaję swojej coreczce codziennie kropelki acidolac baby, żeby florę jelitową dobrymi bakteriami zasiedlać
09-08-2017
Ocena:
Jeśli chodzi o małe dzieci to naprawdę można się zestresować, bo taki maluch nie powie gdzie go boli. Na szczęście siebie w Swarzędzu mamy placówkę certusa i tam przyjmują specjaliści także od dzieci więc zawsze jak tylko zauważę, że maluch jest nieswój i często popłakuje to nie zwlekam i idę do lekarza. Bratowa kiedyś za późno poszła z dzieckiem jak miało biegunki i ostatecznie mała się lekko odwodniła. Lepiej dmuchać na zimne
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.