Data publikacji:

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – na czym polega?

Anemia, zwana także niedokrwistością, to choroba polegająca na zbyt małym poziomie krwinek czerwonych we krwi. Krwinki czerwone odpowiadają za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu; gdy jest ich zbyt mało, zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo. Tkanki są niedotlenione, co wkrótce przejawia się rozmaitymi skutkami ubocznymi.

Co jest przyczyną anemii?

Powodem wystąpienia anemii jest niedostateczny poziom hemoglobiny – cząsteczki, która odpowiada za transport tlenu w krwince czerwonej. Doprowadza do niego niski poziom żelaza w organizmie. Pierwiastek ten jest bowiem konieczny do wytwarzania hemoglobiny.

Jak rozwija się anemia u niemowlaka?

Niedokrwistość u małych dzieci jest problemem występującym stosunkowo często. Pojawia się przede wszystkim w okresach intensywnego wzrostu, a więc także w niemowlęctwie. Należy jednak pamiętać, że anemia nigdy nie pojawia się z dnia na dzień – choroba rozwija się tygodniami, dlatego każdy rodzic powinien bacznie obserwować swoje dziecko.

Niemowlęta narażone są na anemię głównie pomiędzy 9. a 24. miesiącem życia, a więc w okresie wzmożonego rozwoju oraz wprowadzania zmian w jadłospisie. Ponadto skłonność do anemii zauważono u wcześniaków oraz noworodków z niską wagą urodzeniową.

Objawy anemii u niemowlaka

Symptomy niedokrwistości u dziecka można bardzo łatwo rozpoznać. Podstawowymi objawami anemii u niemowlaka są:
  • bladość skóry,
  • zmęczenie i drażliwość,
  • szybkie bicie serca,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • obrzęk języka,
  • nadmierna senność,
  • brak apetytu.
Nieleczona anemia u dziecka wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, upośledzając wszystkie jego funkcje. Niedokrwistość w wieku niemowlęcym może doprowadzić nawet do poważnych zaburzeń neurologicznych, w tym pogorszenia rozwoju intelektualnego.

Anemia u niemowlaka – przyczyny

Co powoduje anemię u niemowląt?
  • Anemia u niemowlaka – błędy żywieniowe
Należy podkreślić, że anemia u noworodków występuje rzadko – zdrowe dzieci rodzą się bowiem z jego zapasem wystarczającym na kilka miesięcy. Niedokrwistość pojawia się zdecydowanie częściej u starszych niemowląt na skutek nieprawidłowości w odżywianiu.

Anemia u niemowlaka karmionego piersią po 6. miesiącu życia może wystąpić, jeśli do diety malucha nie wprowadza się innych produktów. W tym czasie mleko mamy wciąż dobroczynnie wpływa na organizm rozwijającego się malucha, jednak należy wesprzeć go dodatkowymi składnikami!

Mleko krowie przyczyną anemii u niemowlaków

Lekarze przestrzegają również przed podawaniem niemowlakom mleka krowiego przed ukończeniem 1. roku życia. W odróżnieniu od mleka kobiecego, zawiera ono niewiele żelaza, a nawet może zaburzać jego wchłanianie. Jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią, podawaj swojemu maluszkowi odpowiednie mleko modyfikowane, które uzupełni zapotrzebowanie na żelazo.

Anemia sierpowata u niemowlaka

Anemia sierpowata to dziedziczna choroba, polegająca na nieprawidłowościach w budowie krwinek czerwonych. Sprawia to, że działają one nieprawidłowo i nie dostarczają komórkom dostatecznej ilości tlenu. Choroba objawia się zwykle w 3. miesiącu życia i wiąże się z obrzękami ciała oraz silnym bólem brzucha.

Anemia u niemowlaka – co jeść? Jak leczyć anemię?

Podejrzenie anemii u niemowlaka powinno skierować cię do lekarza pierwszego kontaktu. Anemię można zdiagnozować bardzo łatwo poprzez podstawowe badanie krwi. Aby przywrócić stan malucha do równowagi, należy stosować się do wskazówek specjalisty. Lekarz może zalecić stosowanie leków lub suplementów z żelazem oraz z całą pewnością zarekomenduje zmiany w dziecięcym jadłospisie.

Anemia u niemowlaka a karmienie piersią

Mleko mamy dostarcza dziecku wszelkich niezbędnych do zdrowia składników, dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowlak nie potrzebuje niczego innego. Pamiętaj jednak, że aby twój pokarm był dla dziecka wartościowy, powinnaś dbać o swoją dietę. Odżywiaj się zdrowo!

Anemia u niemowlaka – dieta

  • Jeśli twój bobas jest w wieku, w którym można rozszerzać jego dietę, podawaj mu produkty bogate w żelazo. Przodują wśród nich: mięso (drobiowe, wołowe, wieprzowe), ryby oraz jajka. Maluch może jeść także kaszki i płatki wzbogacone żelazem, warzywa zielone i strączkowe.
  • Żelazo do prawidłowego wchłaniania wymaga obecności witaminy C. W diecie malucha powinny zagościć owoce, takie jak truskawki i porzeczki.
  • Nie podawaj dziecku mleka krowiego przed ukończeniem 1. roku życia. Zdaniem wielu specjalistów, również po tym czasie należy robić to bardzo roztropnie. Jeśli twoje dziecko je nabiał, obserwuj jego reakcje – wszelkie oznaki nietolerancji to sygnały, że maluch nie powinien sięgać po produkty mleczne.

Suplementacja żelaza u niemowlaka

Podawanie suplementów żelaza małemu dziecku zawsze powinno odbywać się pod okiem lekarza. Specjaliści zwykle zalecają żelazo dla dzieci w kroplach, które podawane są przez okres 1-2 miesięcy. Gdy po tym okresie poziom hemoglobiny we krwi dziecka ustabilizuje się, suplementacja nie będzie już konieczna.

Anemia u dziecka – zapobiegaj jej!

Sposobem na uchronienie dziecka przed anemią jest przede wszystkim odpowiednie żywienie maluszka – najlepiej mlekiem mamy, a jeśli to niemożliwe, odpowiednio dopasowanym mlekiem modyfikowanym. W odpowiednim momencie należy również urozmaicić dietę bobasa o produkty bogate w żelazo.
Zdjęcie: ollinka/Envato Elements