Anemia u niemowlaka – na czym polega?
Anemia, zwana także niedokrwistością, to choroba polegająca na zbyt małym poziomie krwinek czerwonych we krwi. Krwinki czerwone odpowiadają za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu; gdy jest ich zbyt mało, zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo. Tkanki są niedotlenione, co wkrótce przejawia się rozmaitymi skutkami ubocznymi.
Co jest przyczyną anemii?
Powodem wystąpienia anemii jest niedostateczny poziom hemoglobiny – cząsteczki, która odpowiada za transport tlenu w krwince czerwonej. Doprowadza do niego niski poziom żelaza w organizmie. Pierwiastek ten jest bowiem konieczny do wytwarzania hemoglobiny.
Jak rozwija się anemia u niemowlaka?
Niedokrwistość u małych dzieci jest problemem występującym stosunkowo często. Pojawia się przede wszystkim w okresach intensywnego wzrostu, a więc także w niemowlęctwie. Należy jednak pamiętać, że anemia nigdy nie pojawia się z dnia na dzień – choroba rozwija się tygodniami, dlatego każdy rodzic powinien bacznie obserwować swoje dziecko.
Niemowlęta narażone są na anemię głównie pomiędzy 9. a 24. miesiącem życia, a więc w okresie wzmożonego rozwoju oraz wprowadzania zmian w jadłospisie. Ponadto skłonność do anemii zauważono u wcześniaków oraz noworodków z niską wagą urodzeniową.
Objawy anemii u niemowlaka
Symptomy niedokrwistości u dziecka można bardzo łatwo rozpoznać. Podstawowymi objawami anemii u niemowlaka są:
- bladość skóry,
- zmęczenie i drażliwość,
- szybkie bicie serca,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- obrzęk języka,
- nadmierna senność,
- brak apetytu.
Nieleczona anemia u dziecka wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, upośledzając wszystkie jego funkcje. Niedokrwistość w wieku niemowlęcym może doprowadzić nawet do poważnych zaburzeń neurologicznych, w tym pogorszenia rozwoju intelektualnego.
Anemia u niemowlaka – przyczyny
Co powoduje anemię u niemowląt?
- Anemia u niemowlaka – błędy żywieniowe
Należy podkreślić, że anemia u noworodków występuje rzadko – zdrowe dzieci rodzą się bowiem z jego zapasem wystarczającym na kilka miesięcy. Niedokrwistość pojawia się zdecydowanie częściej u starszych niemowląt na skutek nieprawidłowości w odżywianiu.
Anemia u niemowlaka karmionego piersią po 6. miesiącu życia może wystąpić, jeśli do diety malucha nie wprowadza się innych produktów. W tym czasie mleko mamy wciąż dobroczynnie wpływa na organizm rozwijającego się malucha, jednak należy wesprzeć go dodatkowymi składnikami!