Data modyfikacji:

Jak karmić butelką prawidłowo? Poradnik

Gdy mama zadecyduje o zakończeniu lub zmniejszeniu częstotliwości karmienia piersią, przychodzi czas na pierwsze podanie butelki maluszkowi. To ważny moment, który u wielu rodziców wywołuje niepokój. Jak karmić butelką, by maluszek na pewno się najadł? Jaką butelkę wybrać? Uspokajamy: sztuka karmienia butelką wcale nie jest tak trudna, jak się to wydaje!

Przeczytaj również: Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby

jak karmić butelką, karmienie butelką

Jak karmić dziecko butelką?

Pediatrzy są zgodni co do tego, że do 6. miesiąca życia niemowlak powinien być karmiony przede wszystkim piersią. Pokarm mamy jest dla niego najbardziej odżywczy, a sam proces karmienia pozwala na zbudowanie niepowtarzalnej więzi. Oczywiście, dziecko może być karmione piersią znacznie dłużej, nawet wtedy, gdy nadejdzie czas rozszerzania jego diety. Nawet wtedy mleko pozostaje bardzo ważnym elementem jadłospisu maluszka.

Zdarza się jednak, że mama nie może uskuteczniać karmienia piersią tak długo, jakby tego chciała. Czasem „mleczna droga” musi zostać przerwana, ponieważ mama planuje powrót do obowiązków zawodowych. Innym powodem zakończenia karmienia piersią mogą być wady anatomiczne jamy ustnej maluszka, uniemożliwiające jej odpowiednie ssanie. Bywa, że z przyczyn zdrowotnych z karmienia zmuszona jest zrezygnować również sama mama.

W takich sytuacjach konieczne jest sięgniecie po butelkę, którą można wypełnić zarówno mlekiem modyfikowanym, jak i naturalnym, odciągniętym z piersi. Wiele mam obawia się tego momentu i zastanawia się, jak karmić niemowlę butelką. Gwarantujemy jednak, że twój maluszek szybko przystosuje się do tej zmiany. Sprawdź, co możesz zrobić, by mu to ułatwić.

Jak prawidłowo karmić butelką? Garść porad

Zastanawiasz się, jak karmić niemowlę butelką i boisz się, że zrobisz to nieodpowiednio? Bez obaw – zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o karmieniu butelką.

Wybierz odpowiednią butelkę ze smoczkiem

Zakup właściwej butelki do karmienia to podstawa. Właściwie powinnaś zaopatrzyć się nawet w kilka sztuk, aby móc na bieżąco je czyścić. Czym powinna cechować się idealna butelka dla niemowlaka?

  • Wybierz butelkę wykonaną ze szkła, silikonu medycznego lub tworzywa sztucznego. Powinna być opatrzona niezbędnymi certyfikatami, które potwierdzają, że została wykonana z bezpiecznych materiałów.
  • Butelka do karmienia powinna mieć ergonomiczny kształt, który ułatwi jej chwytanie, a jednocześnie pozwoli na jej bezproblemowe czyszczenie.
  • Zwróć uwagę na smoczek: powinien być miękki i elastyczny, dzięki czemu maluszek bez problemu będzie mógł go zassać. Najlepsze materiały to kauczuk i lateks. Smoczki silikonowe są twardsze, dlatego rekomenduje się je nieco starszym maluchom. Warto zdecydować się na smoczek o anatomicznym kształcie imitującym brodawkę.

Wybór mleka dla dziecka

Jeśli to możliwe, wciąż możesz odciągać własne mleko i przelewać je do butelki. Jeżeli definitywnie zakończyłaś etap laktacji, wybierz odpowiednie mleko modyfikowane, dostosowane do potrzeb swojego dziecka. Ważne, by było ono dopasowane do jego wieku i by jego struktura odpowiadała jak najbardziej składowi mleka kobiecego.

Pamiętaj, aby podczas przygotowywania mleka dla dziecka, stosować się ściśle do wskazówek producenta. Używaj wyłącznie przegotowanej i ostudzonej wody. Jeśli maluszek nie wypije mleka w całości, nie zostawiaj go na później – pozostałości wyrzuć. Mleko powinno być przygotowywane zawsze bezpośrednio przed karmieniem dziecka.

Jak karmić butelką? Technika karmienia

Czas na praktykę, a więc karmienie butelką. Wiele mam boi się, ponieważ nie wie, jak karmić butelką, aby dziecko się nie krztusiło. Tymczasem jest to bardzo proste. Twój maluch musi być ułożony w tzw. pozycji neutralnej – takiej, w której głowa, szyja i tułów pozostają w jednej linii. Głowa i szyja nie powinny być nadmiernie wyprostowane, dziecko nie powinno również leżeć.

Jeśli trudno ci przyjąć odpowiednią pozycję, możesz zainwestować w specjalną poduszkę do karmienia niemowląt. Ma ona specyficzny kształt, który ułatwia prawidłowe ułożenie dziecka oraz odrobinę odciąża ramiona mamy.

Jak często karmić dziecko butelką?

W przypadku karmienia piersią mówi się o tzw. karmieniu na żądanie. Podawanie butelki dziecku rządzi się nieco innymi zasadami. Pediatrzy zalecają, aby niemowlę w 6.-8. miesiącu życia było karmione 5 razy dziennie, porcją mleka o objętości 180 ml. Starsze dzieci w wieku 9-12 miesięcy należy karmić rzadziej (4 razy dziennie), lecz z użyciem większych porcji o objętości 200-220 ml.

Oczywiście, może zdarzyć się tak, że twój maluszek będzie chciał wypić mniej lub więcej mleka. Dopasuj częstotliwość karmienia i objętość porcji do jego potrzeb. Każde dziecko jest inne, a lekarskie rekomendacje są dostosowane to statystycznej średniej.

Jak pielęgnować butelkę?

Butelkę do mleka należy dokładnie wyczyścić po każdym karmieniu, co zapobiegnie osadzaniu się resztek mleka na ściankach. Aby dokładnie ją umyć, możesz użyć specjalnej szczotki, gorącej wody i płynu do naczyń. Jeśli masz zmywarkę, wykorzystaj funkcję mycia naczyń w wysokiej temperaturze.

Pamiętaj także o starannym czyszczeniu smoczków do butelki: one również powinny być dokładnie myte oraz wyparzane.

Jak karmić butelką? Podsumowanie

Karmienie butelką to naturalny etap dotyczący większości niemowląt. Aby pozytywnie wpłynął na rozwój dziecka, należy starannie dobrać zarówno model butelki ze smoczkiem, jak i rodzaj mleka. Pamiętaj także o odpowiedniej pozycji do karmienia malucha oraz regularnym czyszczeniu butelek.

Zdjęcie: nenetus/Envato Elements