Data publikacji:

Niespokojny sen niemowlaka. Co robić?

Powiedzenie „spać jak niemowlę” w istocie nijak ma się do rzeczywiści – większość malutkich dzieci regularnie przebudza się w nocy, czemu oczywiście towarzyszy głośny płacz. Jeśli ty również doskonale wiesz, czym jest niespokojny sen niemowlaka i chcesz w końcu zażegnać ten problem – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Polecamy: Jaki termometr dla niemowlaka?

niespokojny sen u niemowlaka

Niespokojny sen u niemowlaka – przyczyny

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co przeszkadza niemowlęciu długo i spokojnie spać. Z pewnością ważny jest wiek – niespokojny sen 10-miesięcznego niemowlaka zazwyczaj nie wynika już np. z głodu, jak to jest u dziecka kilkutygodniowego. Poza tym warto wziąć pod uwagę:

Brak harmonogramu dnia

Niespokojny sen niemowlaka jak najbardziej może wynikać z braku rytuałów. Małe dzieci uwielbiają powtarzalność i monotonię – daje im to poczucie bezpieczeństwa i pozwala wprowadzić organizm w pewien rytm. Dla przykładu dziecko, które codziennie o godzinie 20.30 będzie kładzione do łóżeczka, zacznie przejawiać objawy senności już od godzinie 20.00. Jeśli godziny usypiania dziecka będą różne, jego organizm nie będzie tak reagował. 

Inne warunki zasypiania i spania

Warto pamiętać, że każdy z nas – także malutkie dziecko, budzi się kilkakrotnie w ciągu nocy. Robimy to po to, aby skontrolować otoczenie i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Są to jednocześnie tak krótkie pobudki, że najczęściej ich nie pamiętamy. 

Teraz wyobraźmy sobie, że dziecko budzi się w nocy właśnie w celach „kontrolnych”. Jeśli zasypia samo w łóżeczku i w tych samych okolicznościach się budzi – szybko zaśnie ponownie. Jeśli zasypiało w łóżku mamy i budzi się w łóżku mamy – również szybko zaśnie, bo „kontrola” nie wykazała zmian. Jeśli natomiast dziecko zasypiało kołysane w ramionach mamy, a budzi się samo w swoim łóżeczku – zacznie płakać. Do ponownego zaśnięcia będzie bowiem potrzebowało tych samych warunków „co zawsze”.

Zbyt dużo bodźców w ciągu dnia

Niespokojny sen niemowlaka w nocy może wynikać z nadmiaru wrażeń w ciągu dnia. Wielu rodziców sądzi, że wyczerpujący dzień sprawi, że dziecko niemal „padnie” ze zmęczenia i będzie spało dłużej niż zwykle. Zazwyczaj jest jednak dokładnie odwrotnie – przeciążony układ nerwowy maluszka nie pozwala mu w pełni wypocząć. 

Sny

Niespokojny sen u niemowlaka może być efektem marzeń sennych. Dzieci śnią już od pierwszego dnia życia i prawdopodobnie nie zawsze są to sny przyjemne. 

Zbyt wysoka temperatura w sypialni

To zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn wybudzania się niemowlaka ze snu. Wielu rodziców ignoruje zasadę nieprzegrzewania dziecka: maluszek ubierany jest w liczne ubranka i wkładany w śpiwór, z którego nie może się wydostać, a wszystko w pokoju, w którym panuje temperatura 24 stopni Celsjusza. 

Warto pamiętać, że temperatura powietrza w sypialni niemowlaka naprawdę nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Samo dziecko należy natomiast ubierać do snu tak jak siebie – bez dodatkowych warstw. 

Brak wygody

Niespokojny sen niemowlaka bardzo często wynika również z niewygody. Zdarza się, że rodzice zakładają maluszkowi zbyt ciasne śpioszki, które „wżynają” się w okolice krocza i powodują dyskomfort. Maluszek może być też wyjątkowo czuły na wszelkie nieczystości w pieluszce, dodatkowo mogą mu przeszkadzać metki od piżamki albo… zbyt intensywny zapach płynu do płukania tkanin. 

Głód

Niespokojny sen 2-miesięcznego niemowlaka zazwyczaj wynika z głodu – trzeba pamiętać, że jest to jeszcze bardzo małe dziecko o bardzo małym żołądku. Jeśli natomiast jedzenia w nocy domaga się 10-miesięczny bobas, jest to już raczej efekt pewnego przyzwyczajenia. W takim przypadku warto stopniowo zastępować mleko wodą. 

Suche powietrze

Za ciągłe pobudki maluszka może odpowiadać również zbyt suche powietrze. Prowadzi ono do wysuszenia błon śluzowych, co z kolei powoduje trudności z oddychaniem i drapanie w gardle.

Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić?

Istnieje aż kilka sposobów na to, żeby niespokojny sen niemowlaka w nocy przestał być twoim problemem. Oto kilka wskazówek:

Zakończ nocne karmienie

Jeśli twoje dziecko ma już więcej niż 8-9 miesięcy, możesz spróbować zakończyć nocne karmienie. W tym celu przez około dwa tygodnie stopniowo dodawaj do butelki z mlekiem coraz więcej wody – aż ostatecznie znajdzie się w niej sama woda. Jeśli karmisz piersią i chcesz zastosować tę metodę, wieczorem ściągaj pokarm na noc i podawaj go maluszkowi przy pomocy butelki.

Ustal, jak zasypia dziecko

Jeśli dziecko zasypia w innych okolicznościach niż później śpi, zakończ to. Zadecyduj – czy uczysz maluszka zasypiać w jego łóżeczku (używając którejś z bezpiecznych, zalecanych przez psychologów metod), czy pozwalasz mu spać w twoim łóżku.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju oraz komfort dziecka

Obniż temperaturę powietrza w sypialni dziecka, przewietrz pomieszczenie, zanim położysz je spać, ubierz je w ubranka odpowiedniej grubości i w odpowiednim rozmiarze, a do tego wstaw nawilżasz powietrza. Wszystko to także powinno znacznie poprawić komfort snu niemowlęcia.

Niespokojny sen u niemowlaka: kiedy do lekarza?

Oczywiście niespokojny sen u niemowlaka może być również objawem infekcji. Do lekarza koniecznie udaj się, jeżeli u maluszka zauważasz inne obawy choroby, np. stan podgorączkowy, kaszel, wysypkę, biegunkę, osłabienie apetytu, rozdrażnienie i płacz.

Musisz też wiedzieć, że w organizmie każdego małego dziecka mogą rozgościć się pasożyty. Wynika to choćby z faktu, że niemowlęta raczkują (dotykają więc podłóg i innych brudnych powierzchni) oraz biorą do buźki niemal każdy przedmiot, który wpadnie w ich rączki.

Jednym z objawów zarażenia owsicą albo glistami jest właśnie niespokojny sen – zwłaszcza jeżeli wcześniej dziecko spało spokojnie i długo. W takich przypadkach oczywiście koniecznie należy przedyskutować temat z pediatrą – być może niezbędne będą dodatkowe badania.

Autor: Robert Wojtaś