Data publikacji:

Zaburzenia jajeczkowania

Autor: Joanna Górnisiewicz

Jajeczkowanie to złożony proces, dzięki któremu może dojść do zapłodnienia. Na jego prawidłowy przebieg ma wpływ wiele czynników, w związku z tym stosunkowo łatwo o jego zaburzenie. Według statystyk, to właśnie zaburzenia jajeczkowania odpowiadają za blisko 40% przypadków utrudnionego zajścia w ciążę.

 

Pierwszym objawem zaburzenia jajeczkowania jest nieregularny

 

Owulacja – jest czy jej nie ma?

Owulacja u zdrowej kobiety trwa około 36. godzin. W tym czasie muszą ze sobą idealnie współgrać hormony wydzielane przez podwzgórze, przysadkę, ale i sam pęcherzyk, z którego uwalnia się jajeczko. Potem kolejne hormony sprawiają, że co około 28. dni cykl się powtarza. Stąd też pierwszym objawem zaburzenia jajeczkowania jest nieregularny cykl: trwający zbyt długo, bez miesiączki (albo z bardzo skąpą) lub z nasilonym zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Sam moment owulacji niełatwo jest wyczuć, bo nie u każdej kobiety ból w podbrzuszu ją sygnalizuje. Aby ocenić przebieg owulacji należy:

  • obserwować uważnie cykl,
  • prowadzić pomiar temperatury,
  • badać jakość i ilość śluzu,
  • wykonywać testy owulacyjne.

Niestety nie zawsze sama obserwacja owulacji wystarczy. W przypadku poważnych zaburzeń, wskazane jest sięgnięcie również po inne metody: badanie USG oraz określanie stężenia hormonów we krwi.

Obserwować, stymulować, a może...

Zanim lekarz sięgnie po takie metody, musi wykluczyć endometriozę, stany zapalne i przyczyny fizyczne. Dopiero wtedy zaczyna oceniać owulację oraz ustalać przyczynę jej zaburzeń. Jeśli przyczyna leży w niewłaściwej gospodarce hormonalnej, może zalecić zażywanie leków stymulujących owulację. Dzięki nim można uruchomić proces dojrzewania jajeczek, wpłynąć na ich wzrost, umożliwić zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy.

Niestety stymulacja jajeczkowania ma też swoje wady. W jej wyniku może bowiem dojść do nadmiernej odpowiedzi jajników. I choć rodzicom starającym się o dziecko wizja ciąży mnogiej wydaje się być cudowna, to warto mieć też na uwadze fakt, że niesie ona znaczne obciążenie dla matki i częściej kończy się przedwczesnym (i zagrażającym dzieciom) porodem. Dlatego przed zastosowaniem leków warto zmienić tryb życia, unormować wagę ciała (niedowaga oraz nadwaga często zaburzają produkcję hormonów), zadbać o siebie – czasem wystarcza to, aby przyczyna zaburzeń zniknęła.

 

Zdjęcia: Fotolia fot by © Max Tactic


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
25-02-2020
Ocena:
Do wyznaczania swoich dni płodnych, kontroli cyklu owulacyjnego polecam komputer cyklu cyclotest myway jest bardzo skuteczny.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

2018-02-25
Odczuwasz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego? Porozmawiaj z lekarzem są to najczęstsze objawy schorze...
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...