W dobie burzliwych dyskusji na temat refundacji leczenia niepłodności metodą in-vitro, warto zastanowić się nad tym, co może zmniejszać płodność kobiety. Jednym ze schorzeń, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę, są mięśniaki macicy. Choroby tej nie można lekceważyć, gdyż jest dość powszechna. Występuje u 20 do 40% kobiet. Oznacza to, że średnio co piąta kobieta spotyka się z tym problemem.
Decyzja o powiększeniu rodziny należy do jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego, na etapie planowania dziecka, warto wykonać badania, które skontrolują stan zdrowia kobiety starającej się o zajście w ciążę. Jednym z rekomendowanych badań jest dopochwowe badanie USG, dzięki któremu możliwe jest m.in. wykluczenie lub zdiagnozowanie mięśniaków macicy, będących jedną z przyczyn niepłodności.
W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia tego schorzenia. Usunięcie mięśniaków u niepłodnych kobiet pozwala na zajście w ciążę aż w 30-80% przypadków. Sposób leczenia schorzenia powinien być wspólną decyzją lekarza prowadzącego oraz pacjentki. W Polsce wachlarz możliwości jest szeroki – od nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego, aż po leczenie operacyjne.
Zdiagnozowanie mięśniaków macicy w czasie ciąży, jest dla przyszłej mamy jednoznaczne z koniecznością przebywania pod ścisłą opieką lekarza ginekologa. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży mogą wpływać na szybszy wzrost mięśniaków. W niektórych przypadkach mięśniaki mogą wywołać przedwczesne skurcze lub uniemożliwić poród naturalny. Jeśli mięśniaki umiejscowione są nisko i rozrastają się do dużych rozmiarów, mogą komplikować akcję porodową. Z tego powodu często rekomendowane przez lekarza jest wykonanie cięcia cesarskiego. Podstawą opieki nad kobietą ciężarną są regularne konsultacje z lekarzem ginekologiem.
Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. Lekarze zalecają, aby zabiegi chirurgiczne wykonywać dopiero po zakończeniu połogu, czyli po upływie około 6. tygodni od porodu. Interwencje chirurgiczne nie powinny mieć wpływu na kolejną ciążę, ale niestety nie gwarantują tego, że problem mięśniaków macicy nie powróci. Warto więc wykonywać regularne badania i dbać o swoje zdrowie, gdyż profilaktyka może uchronić kobiety, które są mamami lub dopiero planują ciążę, przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dodatkowe informacje:
Marketing & Communications Consultants
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Artsem Martysiuk
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.