Ciągłe zmęczenie, problemy ze snem, koncentracją, poczucie rozbicia i braku sił. To mogą być objawy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS). Ale nie tylko. Takie objawy mogą być syndromem alergii, niektórych chorób wirusowych, a nawet depresji.
Unsplash.com
Już w latach 80-tych XX wieku stwierdzono, że przewlekłe zmęczenie dotyczy głównie pracujących zawodowo i kobiet wychowujących dzieci po trzydziestce. ZPZ dotyka zwłaszcza młode kobiety, które są bardzo aktywne i żyją w ciągłym napięciu. Główną przyczyną przewlekłego zmęczenia jest nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu lub niezdiagnozowane schorzenia. Najważniejszym objawem jest uczucie zmęczenia, odczuwanego codziennie, które trwa co najmniej pół roku i nie jest związany z żadną inną chorobą. Pozostałe objawy to:
Już wiele lat temu zespół przewlekłego zmęczenia uznano za chorobę cywilizacyjną. Aby został on zdiagnozowany należy najpierw wykluczyć inne schorzenia mające podobne objawy:
Ciągłe zmęczenie i brak chęci do życia może być również symptomem depresji. Mówiąc o depresji, zaburzeniach nastroju lub syndromie wypalenia (np. zawodowego) nie mówi się tylko o przypadkach skrajnych, jak myśli samobójcze. Depresja i pokrewne zaburzenia mogą objawiać się właśnie zmęczeniem, kłopotami ze snem, poczuciem braku siły, by sprostać codziennym zadaniom, poczuciem, że nie damy rady. Kiedy można podejrzewać depresję lub podobne zaburzenia?
Jeśli te symptomy wydają się znajome, warto skonsultować się z psychiatrą, który może zalecić leki antydepresyjne, terapię lub połączenie tych dwóch rozwiązań. Warto pamiętać, że depresja jest chorobą, która sama nie przejdzie, a nieleczona depresja może mieć tragiczne skutki.
Czytaj również: