Data publikacji:

Dzień Dziecka dawniej - pamiętasz?

Autor: Katarzyna Moryc

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że Dzień Dziecka to, według samych dzieci, jeden z najwspanialszych dni w roku. W zdecydowanej większości dzieje się tak za sprawą prezentów. Producenci zabawek i sklepy z asortymentem prześcigają się w pomysłach jak zadowolić tych, najbardziej chyba wymagających, klientów. I choć nie tylko o zabawki chodzi w tym wyjątkowym dniu, nikt nie zaprzeczy, że dla najmłodszych są to często elementy kluczowe. A jak to było za naszych czasów, drogie Mamusie? Pamiętacie hity zabawkowe z lat osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych?

 

Dzień Dziecka wesołe pionki

 

Gra w gumę, czy w klasy, rysowanie kredą po asfalcie, bańki mydlane puszczane za pomocą ponacinanej nożem słomki. To, zaraz obok zabaw na trzepaku były prawdziwe, podwórkowe zabawy. Także w czasie Dnia Dziecka. Ale oczywiście prezenty też się liczyły. Zwłaszcza, że wszystko było mniej dostępne, a niektóre rzeczy, przez długi czas można było kupić, na przykład, tylko w Pewexie. Zobacz, co pamiętasz z lat dzieciństwa.

 

Dzień Dziecka i jego historia

Czy wiecie, że Dzień Dziecka ustanowiono 1 954 roku? Zrobiło to ONZ, by upowszechnić ideały i cele dotyczące praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych z 1945 roku.

1 czerwca jako data tego dziecięcego święta przyjęto w Polsce w 1950 roku, początkowo w ramach pojedynczych akcji, a od 1952 roku jest to święto stałe.

 

Dzień Dziecka na świecie

Nie wszędzie jednak obchody Dnia Dziecka wyglądają tak samo i przypadają na ten sam dzień. Na przykład, we Francji nie obchodzi się tego dnia, a Dzień Rodziny. Święto przypada 6 stycznia, a nawiązuje ono do Święta Trzech Króli. Tego dnia, organizuje się uroczysty, rodzinny obiad, koniecznie z deserem! Poza tym, do zwyczajów należy wróżenie i przewidywanie przyszłości dla członków rodziny. Podobnie jest we Włoszech.

W Japonii dziewczynki nie świętują razem z chłopcami. Najpierw, 3 marca przypada dzień dziewczynek, a także lalek. Lalek, ponieważ tego dnia, dziewczynki przygotowują wystawy swoich lalek i figurek. Tego dnia odmawia się także modlitwy za zdrowie i szczęście dziewcząt.

5 maja swój dzień mają chłopcy. Przed domami wywiesza się wtedy różnokolorowe latawce przedstawiające karpie, symbolizujące członków rodziny (czarny to tata, czerwony – mama, a niebieski – syn).

W Paragwaju, Dzień Dziecka obchodzi się 16 stycznia i jest to oddanie czci dzieciom, które licznie zginęły podczas bitwy o Acosta Nu w 1869 roku.

Natomiast w Turcji, 23 kwietnia obchodzi się wspólny Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dziecka. Dzieci tańczą, śpiewają i puszczają kolorowe latawce. Podobnie jak u nas, tego dnia dzieci zasiadają w parlamencie.

W innych krajach, najczęściej Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada, ponieważ  właśnie wtedy ONZ uchwaliła konwencję.

 

Prezentowe hity rodem z PRL

Wróćmy jednak do naszych lat młodości. Czy wszystko nie było łatwiejsze w czasach, gdy pełnią szczęścia było otrzymanie w prezencie pachnącej gumki do ścierania? Albo kolorowych, pachnący (i niestety szybko wysychających) flamastrów?

Prawdziwym hitem, na który nie każdego było stać, był walkman. To były czasy, gdy prawie każdy z nas wiedział, jak przewinąć kasetę magnetofonową za pomocą… ołówka.  

Bardzo popularna była wtedy kostka Rubika. Ci, którym nie udało się jej ułożyć, próbowali czasem metody „na skróty”, na przykład, przeklejając kolorowe naklejki z poszczególnych kostek. Szczęśliwie, zabawka ta pozostała modna przez wiele lat, a i dziś cieszy się niemałą popularnością.

W latach 90. szczytem marzeń (często komunijnych) były gry takie jak: Game Boy, Pegasus, czy Amiga 600. Choć były to częściej marzenia chłopięce. Dziewczynki, w tym czasie, zachwycały się lalkami Barbie, coraz bardziej popularnymi i coraz częściej dostępnymi nie tylko za dolary.

Fakt pozostaje faktem – każda, nawet najmniejsza zabawka cieszyła nas o wiele bardziej, niż wydaje się mieć to miejsce w przypadku „dzisiejszych” dzieci. A to z prostej przyczyny – wszystko było trudniej zdobyć, a zakup zabawki często wiązał się z długim oszczędzaniem. Dzieci bardziej szanowały swoje skarby, a i one same, niejednokrotnie, były lepszej jakości, niż produkowane obecnie zabawki.

 

 

Wspomnienia, ach wspomnienia

Może, w związku z powyższym, warto opowiedzieć dzieciom o tym jak było kiedyś i pokazać im, że nie wszystko było dostępne na wyciągnięcie ręki. Może to pomoże w nauczeniu maluchów większego szacunku do zabawek i pieniędzy? A poza tym, pozwoli dzieciom poznać Was jeszcze lepiej, z czasów, gdy same byłyście dziećmi. Jeśli, dodatkowo, pokażecie im jakieś zdjęcia z dzieciństwa, zaciekawicie dzieciaki, a niewykluczone, że zakręci się Wam w oku łezka wzruszenia.  

 

A jakie były Wasze ulubione albo wymarzone prezenty na Dzień Dziecka, kiedy byłyście małe?

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
15-08-2018
Ocena:
W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia, a nie 16 stycznia.
12-04-2018
Ocena:
My z okazji dnia dziecka, zabieramy gdzieś dzieci (kino, lody, park rozrywki - gdzie chcą) i kupujemy jakiś prezent. Teraz córce kupię misia do samodzielnego złożenia bo ostatnio mi opowiadała o czymś takim a syn dostanie klocki Maple dobrezabawki.com/producenci/maple" ze strony dobrezabawki.com :) Dostał takie na Zająca i widzę, że trochę za mało ma elementów już. Więc dostanie kolejny zestaw i myślę, że będzie zadowolony :) Lubię zabawki rozwijające kreatywne, żeby rozwijać wyobraźnie dzieci :)
pocałunki w rodzinie

A Ty całuj mnie! Dlaczego pocałunki są kluczem do bliskości w związku

2024-10-30
Pocałunki to nie tylko gest miłości, ale także ważny sposób okazywania uczuć. Każdy z nas pamięta pierwszy pocałunek, który wywołał motylki w brzuchu. Ale całusy mają dużo większe znaczenie niż tylko romantyczne wspomnienia. To codzienna praktyka, która buduje bliskość, zaufanie i pogłębia więź w związku – zarówno z partnerem, jak i dzieckiem.
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.