Data modyfikacji:

Dzieci kiedyś, a dziś. Czy współczesne potrafią się cieszyć?

Autor: Ulanka

Czy zastanawiasz się czasami, co się stało z dzieciństwem, jakie pamiętamy sprzed kilkunastu lat? Kiedyś parki i place zabaw były pełne dzieci w różnym wieku - od najmłodszych maluchów po starszaki. Dziś te miejsca świecą pustkami, a świat najmłodszych, zgodnie z globalnym trendem, przenosi się z podwórka do Internetu. Dzisiejsze maluchy coraz ciężej jest też zadowolić. Ciężko sobie wyobrazić, by kilkulatki skakały dziś z radości z powodu lalki Barbie czy zestawu klocków Lego znalezionych pod choinką. Dlaczego tak się dzieje? I czy można temu jakoś zapobiec? Jak przywrócić na twarz najmłodszych beztroski uśmiech?

 

Kiedyś dzieciństwo cieszyło i było bardzo aktywne. Dzisiaj j

 

Dzieciństwo kiedyś a dziś

Mówi się, że kiedyś wystarczyło dać dziecku dwa patyki i kawałek sznurka, a znajdzie sobie zajęcie na cały dzień. Nie ma w tym ani grama przesady. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dzieci do samego wieczora skakały po drabinkach albo bawiły się w berka, a szczytem technologii w zabawkach były tamagotchi - proste elektroniczne urządzenia, które pozwalały na opiekę nad wirtualnym pupilem, ucząc dzieci odpowiedzialności za hodowane stworzonko. Dzisiaj proste zabawy (i zabawki) zostały zastąpione przez wynalazki XXI wieku: komputery, tablety i smartfony. Najmłodsi są przez nie dosłownie pochłonięci - siedząc przed komputerem, potrafią odciąć się od realnego życia na długie godziny. Ważną kwestią, którą zawsze warto poruszać w kontekście korzystania z internetu przez najmłodszych, jest ich bezpieczeństwo. Rodzicom często wydaje się, że mając pociechę na oku, zyskują pewność, iż nic jej nie grozi. Tymczasem internet to niezamknięta przestrzeń, lecz osobna rzeczywistość, którą trudno kontrolować. Zagrożenia czyhające w sieci mają inny charakter, niż te powszechnie znane, ale mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo twojego dziecka.

 

 

Liczy się jakość, nie ilość!

Wracając do tematu szczęścia - liczne technologiczne „zabawki” wcale nie sprawiają, że dzieci stają się szczęśliwsze. Wręcz przeciwnie! Im hojniej dziecko jest obdarowywane drogimi gadżetami, tym mniej cieszy się z prezentów, jakie dostaje. Syn mojej znajomej prezenty, które dostał na swoje siódme urodziny, odpakował po jakiejś godzinie. Nie chciało mu się, bo był zajęty grą na komputerze. Jak widać, od przybytku może jednak rozboleć głowa. A okazji do dawania drogich sprzętów jest wiele: urodziny, imieniny, święta, komunia… Czasy się zmieniają, rower nie jest już szczytem marzeń dziewięciolatków. Jest drugorzędnym podarkiem, gdzieś daleko za smartwatchem, laptopem czy najnowszą wersją iPoda. Przyzwyczajone do otrzymywania drogich urządzeń dzieci potrafią wprost wyrazić swoje niezadowolenie z powodu niewłaściwego modelu komputera. Gdzie w tym wszystkim miejsce na marzenia, skoro wszystkie są spełnione?

 

Zadbaj o czas dziecka

Oczywiście popadanie w żadną skrajność nie jest dobre. Nie namawiam do tego, byś odcięła swoją pociechę od komputera czy smartfona, tym bardziej, że technologie będą ważną częścią ich dorosłego życia (ale czy aby na pewno trzylatek ich potrzebuje?). Jednak poza kontrolowaniem samej aktywności dziecka, wydzielaj mu też czas, który może spędzić w wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie dbaj o to, by twoja pociecha nawiązywała realne przyjaźnie z rówieśnikami. Zaprocentuje to w jej późniejszym życiu i relacjach. Co zrobić, gdy podwórko świeci pustkami? Zachęć do współpracy innych rodziców! Wysyłajcie wasze dzieci wspólnie na plac zabaw czy do kina, organizujcie kinder party. Kiedy są jeszcze małe, możecie ich na zmianę pilnować. Latem znajdź ciekawą ofertę kolonijną, a jeśli nie chcesz zostawiać malucha samego na tak długi czas, zafunduj mu półkolonię. Znajdź też czas na rodzinne wypady na rowery czy na rolki - zapewnisz dziecku ruch, który jest zbawienny dla jego rozwoju. Gwarantują również spory przypływ serotoniny u wszystkich członków rodziny :) Dobrym pomysłem jest robienie raz na jakiś czas 24-godzinnego detoksu od elektroniki i internetu - możecie spędzić go aktywnie w weekend, ale wszystko zależy tylko od Was.

 

Raz na jakiś czas… pozwól się swojemu maluchowi po prostu ponudzić. Nuda bywa zbawienna: kieruje uwagę dziecka do wewnątrz i stymuluje jego kreatywność. Dzięki temu wzmacnia się jego samodzielność i wewnątrzsterowność.

Jeśli macie jakieś pomysły na to, by zaradzić szybko rozprzestrzeniającemu się wirusowi znudzenia wśród najmłodszych, proszę, podzielcie się w komentarzu. Niejeden rodzic z chęcią je przeczyta!

 

Zdjęcie: Pexels.net


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
28-01-2020
Ocena:
Ja w tym roku idę na Komunię i właśnie zamówiłam prezent. Nie chciałam dawać samej kasy, bo to jednak tak trochę głupio, żeby nic nie zostało. Wybrałam za to taką fajną skrzyneczkę, do której włoże pieniążki. Trwała i ma nadruk imienia także myślę, że coś tam po tej kOmunii zostanie :-) www.zlotyaniol.pl/sklep,127,15316,pamiatka_i_komunii_swietej_z_imieniem_scrap_zlota.htm
28-02-2017
Ocena:
Moje dziecko potrafi sie cieszyć, odkąd chodzi do Przedszkola Pod Dębusiem Olbrzymkiem.Zapisałam dziecko do tego przedszkola i od razu nastawienie mojego dziecka się zmieniło.Jestem zadowolona, bo widzę,że moje dziecko jest szczęśliwe, rozwija się i uśmiecha!
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).