Data modyfikacji:

Dzieci kiedyś, a dziś. Czy współczesne potrafią się cieszyć?

Autor: Ulanka

Czy zastanawiasz się czasami, co się stało z dzieciństwem, jakie pamiętamy sprzed kilkunastu lat? Kiedyś parki i place zabaw były pełne dzieci w różnym wieku - od najmłodszych maluchów po starszaki. Dziś te miejsca świecą pustkami, a świat najmłodszych, zgodnie z globalnym trendem, przenosi się z podwórka do Internetu. Dzisiejsze maluchy coraz ciężej jest też zadowolić. Ciężko sobie wyobrazić, by kilkulatki skakały dziś z radości z powodu lalki Barbie czy zestawu klocków Lego znalezionych pod choinką. Dlaczego tak się dzieje? I czy można temu jakoś zapobiec? Jak przywrócić na twarz najmłodszych beztroski uśmiech?

 

Kiedyś dzieciństwo cieszyło i było bardzo aktywne. Dzisiaj j

 

Dzieciństwo kiedyś a dziś

Mówi się, że kiedyś wystarczyło dać dziecku dwa patyki i kawałek sznurka, a znajdzie sobie zajęcie na cały dzień. Nie ma w tym ani grama przesady. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dzieci do samego wieczora skakały po drabinkach albo bawiły się w berka, a szczytem technologii w zabawkach były tamagotchi - proste elektroniczne urządzenia, które pozwalały na opiekę nad wirtualnym pupilem, ucząc dzieci odpowiedzialności za hodowane stworzonko. Dzisiaj proste zabawy (i zabawki) zostały zastąpione przez wynalazki XXI wieku: komputery, tablety i smartfony. Najmłodsi są przez nie dosłownie pochłonięci - siedząc przed komputerem, potrafią odciąć się od realnego życia na długie godziny. Ważną kwestią, którą zawsze warto poruszać w kontekście korzystania z internetu przez najmłodszych, jest ich bezpieczeństwo. Rodzicom często wydaje się, że mając pociechę na oku, zyskują pewność, iż nic jej nie grozi. Tymczasem internet to niezamknięta przestrzeń, lecz osobna rzeczywistość, którą trudno kontrolować. Zagrożenia czyhające w sieci mają inny charakter, niż te powszechnie znane, ale mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo twojego dziecka.

 

 

Liczy się jakość, nie ilość!

Wracając do tematu szczęścia - liczne technologiczne „zabawki” wcale nie sprawiają, że dzieci stają się szczęśliwsze. Wręcz przeciwnie! Im hojniej dziecko jest obdarowywane drogimi gadżetami, tym mniej cieszy się z prezentów, jakie dostaje. Syn mojej znajomej prezenty, które dostał na swoje siódme urodziny, odpakował po jakiejś godzinie. Nie chciało mu się, bo był zajęty grą na komputerze. Jak widać, od przybytku może jednak rozboleć głowa. A okazji do dawania drogich sprzętów jest wiele: urodziny, imieniny, święta, komunia… Czasy się zmieniają, rower nie jest już szczytem marzeń dziewięciolatków. Jest drugorzędnym podarkiem, gdzieś daleko za smartwatchem, laptopem czy najnowszą wersją iPoda. Przyzwyczajone do otrzymywania drogich urządzeń dzieci potrafią wprost wyrazić swoje niezadowolenie z powodu niewłaściwego modelu komputera. Gdzie w tym wszystkim miejsce na marzenia, skoro wszystkie są spełnione?

 

Zadbaj o czas dziecka

Oczywiście popadanie w żadną skrajność nie jest dobre. Nie namawiam do tego, byś odcięła swoją pociechę od komputera czy smartfona, tym bardziej, że technologie będą ważną częścią ich dorosłego życia (ale czy aby na pewno trzylatek ich potrzebuje?). Jednak poza kontrolowaniem samej aktywności dziecka, wydzielaj mu też czas, który może spędzić w wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie dbaj o to, by twoja pociecha nawiązywała realne przyjaźnie z rówieśnikami. Zaprocentuje to w jej późniejszym życiu i relacjach. Co zrobić, gdy podwórko świeci pustkami? Zachęć do współpracy innych rodziców! Wysyłajcie wasze dzieci wspólnie na plac zabaw czy do kina, organizujcie kinder party. Kiedy są jeszcze małe, możecie ich na zmianę pilnować. Latem znajdź ciekawą ofertę kolonijną, a jeśli nie chcesz zostawiać malucha samego na tak długi czas, zafunduj mu półkolonię. Znajdź też czas na rodzinne wypady na rowery czy na rolki - zapewnisz dziecku ruch, który jest zbawienny dla jego rozwoju. Gwarantują również spory przypływ serotoniny u wszystkich członków rodziny :) Dobrym pomysłem jest robienie raz na jakiś czas 24-godzinnego detoksu od elektroniki i internetu - możecie spędzić go aktywnie w weekend, ale wszystko zależy tylko od Was.

 

Raz na jakiś czas… pozwól się swojemu maluchowi po prostu ponudzić. Nuda bywa zbawienna: kieruje uwagę dziecka do wewnątrz i stymuluje jego kreatywność. Dzięki temu wzmacnia się jego samodzielność i wewnątrzsterowność.

Jeśli macie jakieś pomysły na to, by zaradzić szybko rozprzestrzeniającemu się wirusowi znudzenia wśród najmłodszych, proszę, podzielcie się w komentarzu. Niejeden rodzic z chęcią je przeczyta!

 

Zdjęcie: Pexels.net


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
28-01-2020
Ocena:
Ja w tym roku idę na Komunię i właśnie zamówiłam prezent. Nie chciałam dawać samej kasy, bo to jednak tak trochę głupio, żeby nic nie zostało. Wybrałam za to taką fajną skrzyneczkę, do której włoże pieniążki. Trwała i ma nadruk imienia także myślę, że coś tam po tej kOmunii zostanie :-) www.zlotyaniol.pl/sklep,127,15316,pamiatka_i_komunii_swietej_z_imieniem_scrap_zlota.htm
28-02-2017
Ocena:
Moje dziecko potrafi sie cieszyć, odkąd chodzi do Przedszkola Pod Dębusiem Olbrzymkiem.Zapisałam dziecko do tego przedszkola i od razu nastawienie mojego dziecka się zmieniło.Jestem zadowolona, bo widzę,że moje dziecko jest szczęśliwe, rozwija się i uśmiecha!
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!