Data publikacji:

Walentynki

Autor: Katarzyna Michniewska

Walentynki, amerykańskie święto zakochanych już na dobre zakotwiczyło się w polskiej tradycji. Możemy je kochać lub nienawidzić, ale na pewno nie możemy przed nim uciec. Od początku lutego czerwone serca i urocze aniołki z łukiem w rękach atakują nas z każdej przecież z każdej strony. Skąd się wziął ten zwyczaj i jaka jest historia święta obchodzonego 14 lutego?

 

walentynki_got_duze

 

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy o Walentynkach mogli jedynie poczytać w zagranicznych czasopismach i książkach lub zobaczyć je w filmach. Obecnie sklepowe wystawy cieszą oko walentynkowymi dekoracjami, a Dzień Zakochanych obecny jest niemalże we wszystkich mediach. Dziś nawet przedszkolak wie, że już za kilka dni Walentynki. I czeka z niecierpliwością na walentynkowe gry i zabawy i przedszkolną imprezę :)

 

Krótka historia Walentynek

Dzień Zakochanych wywodzi się ze Starożytnego Rzymu, gdzie 14 lutego obchodzono święto ku czci Juno Februata (rzymskiej bogini miłosnych doznań) oraz Fauna (boga płodności). Luperkalia, bo tak nazywało się to święto, obfitowały w radosne zabawy ku czci wiosny i budzącej się do życia przyrody. Z tradycyjnych rytuałów była procesja bractwa Luperków, którego półnadzy członkowie bili napotkane kobiety rzemieniami ze skóry złożonego wcześniej w ofierze kozła. Rytuał ten, według ich wierzeń, miał zapewnić kobietom płodność. W wigilię Luperkaliów, panny pisały na kawałkach sukna swoje imię i wrzucały je do urny. Mężczyzna, który wylosował tkaninę z imieniem dziewczyny miał jej towarzyszyć podczas święta. Dalej zabawa często przybierała rozwiązłą, a nawet erotyczną formę.


Kres tego typu zabawom położył cesarz Oktawian August. Wprowadził bowiem zakaz prostytucji i nakazał przedmałżeńską wstrzemięźliwość. Nowe prawo było bardzo ściśle przestrzegane. Do tego stopnia, że za jego złamanie cesarz zesłał swoją własną córkę i wnuczkę na bezludną wyspę. Za sprawą Oktawiana zmieniono także patronkę barbarzyńskich Luperkalii na Junonę, miłośniczkę domowego ogniska i macierzyństwa. Później, wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa, inkwizycyjny papież Gelazjusz I zastąpił Luperkalia dniem świętego Walentego i tak z czasem zrodził się Dzień Zakochanych.

 

Kim był tajemniczy Święty Walenty?

Choć jedna z hipotez naukowych mówi, że święto to zapożyczyło od Walentego tylko i wyłącznie nazwę, to inne dopatrują się większego udziału świętego w powstaniu Walentynek. Historii o Świętym Walentym jest wiele, a historycy do dziś nie mogą się zgodzić, czy Walenty był jeden, czy było ich kilu!

 

Jedna z legend głosi, że Walenty był żyjącym w III w.n.e. księdzem. Gdy rzymski cesarz Klaudiusz II zabronił żołnierzom zawierać związki małżeńskie, ksiądz Walenty potajemnie udzielał ich zakochanym. Gdy prawda wyszła na jaw księdza spotkała śmierć, a wdzięczni młodzi małżonkowie zaczęli potajemnie świętować dzień śmierci Walentego.

 

Inna wersja mówi, że mający uzdrawiającą moc Walenty przywrócił wzrok córce jednego z dostojników cesarskich. Wydarzenie to sprawiło, że ten z całą rodziną nawrócił się na chrześcijaństwo.  W związku z czym cesarz Klaudiusz II kazał go zabić.

 

 

Trzecia historia opowiada o młodym chrześcijaninie - Walentym, który pomagał prześladowanym wyznawcom chrześcijanizmu. Za swoje czyny został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał list miłosny do ukochanej kobiety i podpisał się pod nim: "Twój Walenty". Bez względu na to jaka jest prawda, w południowej i zachodniej Europie Walentynki obchodzone są od średniowiecza. Do Polski przywędrowały stosunkowo późno, bo w latach 90 – tych ubiegłego wieku i zyskały sporą rzeszę zwolenników jak i przeciwników.

 

Sobótka i Noc Kupały

Zanim zaczęliśmy obchodzić Dzień Zakochanych mieliśmy inne, polskie święto: Sobótkę i Noc Kupały (z 21 na 22 czerwca). Dodatkowo w przedwojennej Polsce na kresach wschodnich obchodzono Kaziuki, dzień  Świętego Kazimierza (4 marca). To właśnie wtedy wyznawało się uczucia i obdarowywało ukochaną osobę piernikiem i romantyczną rymowanką. Teraz, podążając za resztą świata, mamy Dzień Świętego Walentego. I mimo że za oknem zimno, to właśnie 14 lutego, w naszych sercach rozpala się żar miłości.

 

Szukasz pomysłów na Walentynki:

Oryginalny Dzień Zakochanych >>>

Wieczór z wróżbami >>

Walentynkowe serce >>

 

 

 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
02-02-2021
Ocena:
Sądzę, że tekst jest nudny i nie zbytnio ciekawy. Lecz można nawet sporo się dowiedzieć.
05-02-2018
Ocena:
W tym roku z mężem będziemy spędzać Walentynki w spa! Musimy sobie trochę odpocząć we dwoje. Wybraliśmy pakiet dla dwojga w Hotelu Lubicz w Ustce: hotel-lubicz.pl. Polecili nam go znajomi, którzy byli tam w swoją rocznicę i są zachwyceni tym miejscem. Mają bardzo dobrze rozwinięty kompleks spa, a i sam hotel jest bardzo elegancki.
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.