Data modyfikacji:

Gdzie szukać witamin zimą?

Autor: Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Gdzie znaleźć witaminy zimą?! Oto jest pytanie ważne w każdym przypadku, ale szczególnie jeśli spodziewasz się dziecka. Zima jest szczególnym czasem, nie tylko ze względu na mniejszą dostępność świeżych warzyw i owoców. Mi zima nieodłącznie kojarzy się ze świętami. Ta pora roku powinna zaowocować w ogólnie rzecz ujmując regenerację naszego ciała. To właśnie teraz powinniśmy tak się odżywić od środka, żeby później na wiosnę zakwitnąć. Dosłownie! Jak tego dokonać? Czytajcie dalej.

 

witaminy w ciąży, jakie witaminy w ciąży, leki w ciąży

 

Witaminy i suplementy w ciąży

Kiedy ja byłam w ciąży mój lekarz prowadzący nie zalecał mi stosowania witaminowych suplementów diety. Zresztą ja sama jestem za takim komponowaniem codziennego jadłospisu, żeby zawierał to, czego najbardziej potrzebuję. Zimą, przyznaję, jest to trudniejsze! Dostępność świeżych i wartościowych owoców i warzyw graniczy z cudem. Wiem, wiem, półki sklepowe uginają się przecież od tych produktów, więc o czym mowa? Słońce. Uwierzcie mi, nawet jeśli zimowe owoce i warzywa wyglądają dobrze, nic nie zastąpi naturalnego, cieplutkiego słońca. No ale, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

 

Świąteczne specjały źródło witamin

Zima to dla mnie zapach pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów, kiszonej kapusty i kiszonych ogórków. To nie wszystko, ale uwierzcie mi każda wizyta na stołecznej Hali Mirowskiej to właśnie te zapachy! Szczególnie w ciąży, organizm wysyła nam wiadomość, czego potrzebuje. Warto go słuchać. Jak inaczej wytłumaczyć zimowe zachcianki na coś słodkiego…? Energia, którą dostarczy nam czekolada, rozgrzeje nas i pobudzi… Tak samo jest z tymi zapachami. Zimą mogłabym kilogramami jeść wspomniane powyżej owoce. Kapusta kiszona jako przekąska? Proszę bardzo. Ogórek kiszony do pysznej kanapki, czemu nie?!

 

Jakie warzywa i owoce wybierać zimą?

 

Zacznijmy od owoców

Jeśli macie problem co wybrać, zdecydujcie się na te, których jest najwięcej. To prosta zasada.

  • POMARAŃCZE Stara dobra pomarańcza, jest cennym źródłem witaminy C, która chroni nasz organizm przed infekcjami, działa bakteriobójczo i antywirusowo. Pomarańcza jest również dobrym źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz minerałów: wapń, magnez, potas i miedź.
  • GREJPFRUT jest szalenie ważny przy wzmacnianiu naszej odporności. Jest bogatym źródłem witaminy C i beta karotenu, a także witamin z grupy B i potasu. To bomba, w każdym tego słowa znaczeniu. Jeden grejpfrut zawiera więcej witaminy C niż zalecane dzienne spożycie.
  • MANDARYNKA, zawiera dużą ilość kwasów organicznych: cytrynowego i jabłkowego, które pomagają pozbyć się toksycznych substancji z organizmu. Jest dobrym źródłem witamin A, tych z grupy B, C i w szczególności kwasu foliowego.
  • JABŁKA, GRUSZKI, BANANY ...! Te wszystkie owoce można śmiało jeść. Witaminy i składniki mineralne zawarte w tej grupie produktów, nie tylko działają na nas od wewnątrz. Poprawiają stan naszej skóry, włosów i paznokci, a także poprawiają nasz humor.

 

Jako dietetyk nie mogę pozwolić na totalne „obżarstwo” owocami. Istotnym jest to, że owoce zawierają sporo cukrów prostych. Co to? Ten sam składnik, który zawarty jest w słodyczach. Oczywiście w mniejszych ilościach. Zasadą jest, że dzienna dawka owoców powinna oscylować w granicach 200 – 400g. Ze względu na porę roku, zapotrzebowanie na witaminę C i kwas foliowy, polecam dzienne spożywanie owoców w zimie w ilości do 500 g na dobę. Co najważniejsze, nie zalecam gotowych soków! To zdradliwe zastępstwo, które nijak się ma do rzeczywistej zawartości witamin.

 


Co nieco o kwasie foliowym

Przy mandarynce wspomniałam o kwasie foliowym. W kwestii wyjaśnienia… Kwas foliowy jest szalenie istotny w diecie kobiet „w stanie błogosławionym”. Tak naprawdę, będąc w ciąży, dowiedziałam się, że powinni go przyjmować zarówno mężczyźni i kobiety. Te w ciąży i nie. Dlaczego? Jest potrzebny każdej komórce naszego ciała i w zasadzie od poczęcia do później starości. Będzie trochę naukowo. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których to powstaje DNA. Tym samym reguluje wzrost i funkcjonowanie dokładnie wszystkich naszych komórek. Ma także działanie krwiotwórcze. Dieta uboga w ten składnik może doprowadzić do anemii, w szczególności w okresie ciąży. Najważniejsze to, że brak tego składnika w diecie kobiety ciężarnej może spowodować poważne wady płodu. Tak więc suplementacja, suplementacją ale obecność produktów bogatych w kwas foliowy w codziennej diecie nie zaszkodzi.

 

Co do warzyw…

Nie bez powodu wspomniałam wcześniej o tych kiszonych… Dlaczego? Otóż:

  • KISZONA KAPUSTA zawiera całe „pokłady” witaminy C. Witamina E  poprawia wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Posiada cenne szczególnie dla kobiet w ciąży minerały: żelazo, potas, magnez i wapń.
  • OGÓRKI KISZONE mają większość tych samych właściwości co świeże. Bogate w błonnik, poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego, przez wiązanie szkodliwych substancji. To także świetne źródło witaminy C. Zawierają antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Mają dużą zawartość minerałów: żelaza, wapnia, potasu czy magnezu.

 

Co najważniejsze, w diecie powinna królować jedna zasada. UMIAR. Dzienna ilość spożywanych warzyw powinna oscylować w granicach do 600 g.

Dlaczego wybrałam pomarańcze, mandarynki, grejpfruty kapustę i ogórki kiszone? Szczególnie w tym okresie są powszechnie dostępne. Zawartość bogatych pokładów kwasu foliowego ale nie tylko bo też witaminy C, pozostałych witamin z grupy B, witaminy E oraz minerałów jest ważna dla kobiet w ciąży.

Często nie doceniamy tego co mamy pod nosem i szukamy tych bardziej wyszukanych, dziwnych, innych, nowych. A wystarczy prosta surówka z kapusty kiszonej. Bez zbędnych dodatków, z odrobiną oliwy oliwek. Pyszne, zdrowe i co najważniejsze wartościowe.

 

Przeczytaj również:

Ciąża zimą - na co trzeba uważąć? >>>

Dieta i odchudzanie w ciąży - wywiad >>>

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Joanna Zielinska


Autor

Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jestem dietetykiem i mamą  Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog:  www.facebook.com/mydietkl

Komentarze
31-05-2019
Ocena:
Dokładnie! Ja całą zimę i wiosnę podawałam na zmianę warzywa Holle i przecierane ze sklepu ekologicznego. teraz idzie lato, więc jest ławtiej, ale naprawde, trzeba się sporo nakombinowac, zeby dac dziecku zimą wartościowe posiłki...
22-08-2018
Ocena:
Do zimy jeszcze trochę, ale przyznam, że i latem nie zawsze przyjmuje się tyle witamin ile trzeba. OK, z witaminą D nie ma raczej problemu, ale już z jodem tak. No i ten kwas foliowy, z dietą też się nie przyjmie tyle, ile zalecają lekarze. Dlatego ja w ciąży i podczas karmienia łykałam mama dha premium, żeby nie mieć niedoborow.
21-11-2017
Ocena:
niestety kwasu foliowego z pożywienia nie da się w pełni przyswoić, dlatego trzeba go suplementować (lepiej postawić na ten w formie leku) i to jeszcze przed poczęciem
24-11-2015
Ocena:
Ja mialam problem co podawac mojemu maluchowi w zimie zeby mial wystarczajaca ilosc witamin i do glowy przyszedl mi pomysl, ze sa słoiczki owocowe i warzywne z eklogicznych firm. i tak trafilam na Holle, super ma te deserki i dania, dziecko je uwielbia, a ja mam pewnosc, ze dostaje naturalne, zdrowe posilki z witaminami, o ktore jak wiadomo, w zime nielatwo...
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?