Jabłko to jeden z najłatwiej dostępnych owoców - można je kupić przez cały rok i to w przystępnej cenie. Z tego powodu często bywa niedoceniane. Tymczasem ten, wydawać by się mogło, pospolity owoc ma szereg właściwości, które wspaniale wpływają na nasz organizm.
Jabłka stanowią przede wszystkim bogate źródło witaminy C, która wpływa korzystnie na układ odpornościowy. Najwięcej jest jej w odmianach kwaśnych. Warto jeść jabłka na surowo - podczas gotowania i pieczenia zawartość witamin spada. Nie należy też obierać owoców, gdyż najwięcej witaminy gromadzi się właśnie w okolicach skórki.
Jabłka są także cennym składnikiem diet odchudzających - zawierają wiele ważnych dla zdrowia substancji, dostarczając przy tym niewiele kalorii (ok. 40-50 kcal w 100g) i, co niezwykle istotne, są bardzo sycące za sprawą błonnika, który pęcznieje w żołądku, osłabiając wyraźnie uczucie głodu.
Zawarty w jabłkach błonnik spełnia jeszcze jedną, ważną rolę - obniża poziom cholesterolu w organizmie. Badania wykazują, że jedno duże jabłko może zmniejszyć jego zawartość we krwi aż od 8. do 11.%! Dzięki temu, u osób jedzących codziennie jabłka, ryzyko chorób naczyń krwionośnych, zawału serca czy wylewu jest zdecydowanie niższe (nawet do 50.%!).
W jabłkach znajdziemy także potas - regulujący gospodarkę wodną, żelazo - zapobiegające anemii oraz przeciwutleniacze, które chronią przed nowotworami jelita grubego i wątroby. Zawarte w tych owocach substancje ułatwiają wchłanianie wapnia, poprawiając tym samym stan skóry, włosów i paznokci. Wniosek jest jeden - jeśli jabłka nie goszczą regularnie w naszym jadłospisie, powinny się jak najszybciej w nim znaleźć i to na stałe!
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Gorilla
Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.