Data modyfikacji:

10 przykazań dobrego ojca

Autor: Patrycja Wrotek

Ciężko jest być dobrym mężem, ciężko być dobrym człowiekiem ale jeszcze trudniej - być dobrym ojcem. No bo, jak nim być, gdy w zasadzie większość dnia siedzimy w pracy? Na co zwracać uwagę tworząc relacje z własnym dzieckiem i jak je tworzyć? Jeśli też o tym myślisz, czytaj dalej, dziś proponujemy poradnik dobrego ojca i 10 przykazań, którymi warto kierować się w kontaktach z dziećmi.

 

jak być dobrym ojcem - poradnik rodzica

 

1.   Dbaj o relacje z matką dzieci

Atmosfera relacji między Tobą, a matką Twojego dziecka jest niezwykle ważna. Nie zależnie od tego czy jesteście razem, czy nie, zawsze okazuj jej szacunek, gdyż dzieci chłoną atmosferą więzi, jaka jest między Wami.

 

2.    Poświęć dzieciom swój czas

Jeśli jesteś z dzieckiem, spędzasz z nim swój czas - budujesz relacje. Wtedy ono wie, że jest dla Ciebie ważne, jest Twoim skarbem, może na Ciebie liczyć. Wieczne zapracowany, zaganiany, zmęczony, odkładasz chwile spędzane z dzieckiem na „wieczne” później? Uważaj! Dzieci rosną szybko, obyś nie przespał tego czasu.3.    Ustal jakiego zachowania oczekujesz

Dzieci potrzebują jasnych granic i dyscypliny. Wyznacz je i konsekwentnie wymagaj. Nie oznacza to, że masz jedynie karać za złe zachowanie, pamiętaj także o nagradzaniu i przypominaniu konsekwencji złego postępowania. Wymagaj w sposób opanowany i sprawiedliwy, w ten sposób okazujesz im miłość.


4.    Bądź wzorem

Niezależnie od tego co robisz i czy robisz to świadomie, jesteś wzorem dla swoich dzieci! Warto o tym pomyśleć. Jeśli masz:

  • córkę i jesteś kochającym ojcem -> wzrasta ona w poczuciu, że zasługuje na bycie kochaną i akceptowaną przez mężczyzn,
  • syna -> przegląda się on w Tobie jak w lustrze. Swoją postawą pokazujesz mu jak się ma zachowywać i uczysz co jest w życiu ważne.

 


5.    Bądź nauczycielem

Codziennie uczymy dzieci co jest dobre, a co złe. Omawiaj sytuacje, podawaj przykłady by pomóc dziecku zrozumieć czego od niego oczekujesz.

 

6.    Zbuduj autorytet

Może pamiętasz z własnego dzieciństwa oschłe komunikaty matki, budzące szczyptę grozy: „Tata zaraz z Tobą porozmawia!”. Nie o taki autorytet chodzi ;-) Z dzieckiem trzeba rozmawiać, nie tylko wtedy gdy coś przeskrobie. Najlepiej zacząć gdy jest jeszcze małe. Wtedy naturalnie przychodzi do rodziców z każdą drobną rzeczą. Znajdź czas i słuchaj. W przyszłości dziecko chętniej będzie przychodzić do Ciebie z trudnymi tematami i dzielić się swoim światem.

 


7.  Nie zapominaj o wspólnych, rodzinnych posiłkach

Zapomniane wspólne posiłki, to jeden z większych błędów dzisiejszego świata. Stół jednoczy członków rodziny, daje im poczucie przynależności i wspólnoty, uczy dzielenia się. Wspaniale organizuje rytm dnia i wprowadza w nim porządek. To także świetny czas na rozmowę i dzielenie się tym co aktualnie przeżywają dzieci. Jeśli nie mamy możliwości jeść wspólnego obiadu, ustalcie chociaż, że kolacje jecie wspólnie. Będzie to szansa dla ojca aby słuchać i włączać się w życie dzieci.

 

8.    Codziennie czytaj dzieciom

Tego punktu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Czytanie jest ważne z wielu względów. Wiadomo. Jaką rolę ma w nim ojciec? Oczywiście może dziecku czytać już od najmłodszych lat. Później gdy dziecko jest starsze, może słuchać jak ono czyta. Wspólne czytanie to znów czas spędzony razem ale także możliwość nauki, czy dyskusji. Czasem dziecko może nie zrozumieć co przeczytało lub może chcieć o tym porozmawiać, wtedy obecność dorosłego jest kluczowa.

 


9.    Przytulaj, całuj, kochaj ...

Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób na pokazanie dziecku, że je kochasz i akceptujesz. A zatem nie szczędź czułości!

 

10.    Pamiętaj, rola ojca nigdy się nie kończy

Jeśli dobrze to rozegrasz, dzieci będą zawsze szukać u Ciebie wsparcia i rady, nawet gdy dorosną i wyprowadzą się z Twojego domu. A zatem rola ojca nigdy się nie kończy i tego Ci serdecznie życzymy :-)

 

Przeczytaj również:

Kryzys ojcostwa >>>

Tata - aktor drugoplanowy? >>>

Najczęstsze błędy wychowawcze >>>

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
02-05-2019
Ocena:
Nie chcę wyjść na szowinistę, ale czemu autorem jest kobieta?
09-01-2019
Ocena:
Najtrudniej to z tym czasem chyba...
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.