Data modyfikacji:

10 przykazań dobrego ojca

Autor: Patrycja Wrotek

Ciężko jest być dobrym mężem, ciężko być dobrym człowiekiem ale jeszcze trudniej - być dobrym ojcem. No bo, jak nim być, gdy w zasadzie większość dnia siedzimy w pracy? Na co zwracać uwagę tworząc relacje z własnym dzieckiem i jak je tworzyć? Jeśli też o tym myślisz, czytaj dalej, dziś proponujemy poradnik dobrego ojca i 10 przykazań, którymi warto kierować się w kontaktach z dziećmi.

 

jak być dobrym ojcem - poradnik rodzica

 

1.   Dbaj o relacje z matką dzieci

Atmosfera relacji między Tobą, a matką Twojego dziecka jest niezwykle ważna. Nie zależnie od tego czy jesteście razem, czy nie, zawsze okazuj jej szacunek, gdyż dzieci chłoną atmosferą więzi, jaka jest między Wami.

 

2.    Poświęć dzieciom swój czas

Jeśli jesteś z dzieckiem, spędzasz z nim swój czas - budujesz relacje. Wtedy ono wie, że jest dla Ciebie ważne, jest Twoim skarbem, może na Ciebie liczyć. Wieczne zapracowany, zaganiany, zmęczony, odkładasz chwile spędzane z dzieckiem na „wieczne” później? Uważaj! Dzieci rosną szybko, obyś nie przespał tego czasu.3.    Ustal jakiego zachowania oczekujesz

Dzieci potrzebują jasnych granic i dyscypliny. Wyznacz je i konsekwentnie wymagaj. Nie oznacza to, że masz jedynie karać za złe zachowanie, pamiętaj także o nagradzaniu i przypominaniu konsekwencji złego postępowania. Wymagaj w sposób opanowany i sprawiedliwy, w ten sposób okazujesz im miłość.


4.    Bądź wzorem

Niezależnie od tego co robisz i czy robisz to świadomie, jesteś wzorem dla swoich dzieci! Warto o tym pomyśleć. Jeśli masz:

  • córkę i jesteś kochającym ojcem -> wzrasta ona w poczuciu, że zasługuje na bycie kochaną i akceptowaną przez mężczyzn,
  • syna -> przegląda się on w Tobie jak w lustrze. Swoją postawą pokazujesz mu jak się ma zachowywać i uczysz co jest w życiu ważne.

 


5.    Bądź nauczycielem

Codziennie uczymy dzieci co jest dobre, a co złe. Omawiaj sytuacje, podawaj przykłady by pomóc dziecku zrozumieć czego od niego oczekujesz.

 

6.    Zbuduj autorytet

Może pamiętasz z własnego dzieciństwa oschłe komunikaty matki, budzące szczyptę grozy: „Tata zaraz z Tobą porozmawia!”. Nie o taki autorytet chodzi ;-) Z dzieckiem trzeba rozmawiać, nie tylko wtedy gdy coś przeskrobie. Najlepiej zacząć gdy jest jeszcze małe. Wtedy naturalnie przychodzi do rodziców z każdą drobną rzeczą. Znajdź czas i słuchaj. W przyszłości dziecko chętniej będzie przychodzić do Ciebie z trudnymi tematami i dzielić się swoim światem.

 


7.  Nie zapominaj o wspólnych, rodzinnych posiłkach

Zapomniane wspólne posiłki, to jeden z większych błędów dzisiejszego świata. Stół jednoczy członków rodziny, daje im poczucie przynależności i wspólnoty, uczy dzielenia się. Wspaniale organizuje rytm dnia i wprowadza w nim porządek. To także świetny czas na rozmowę i dzielenie się tym co aktualnie przeżywają dzieci. Jeśli nie mamy możliwości jeść wspólnego obiadu, ustalcie chociaż, że kolacje jecie wspólnie. Będzie to szansa dla ojca aby słuchać i włączać się w życie dzieci.

 

8.    Codziennie czytaj dzieciom

Tego punktu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Czytanie jest ważne z wielu względów. Wiadomo. Jaką rolę ma w nim ojciec? Oczywiście może dziecku czytać już od najmłodszych lat. Później gdy dziecko jest starsze, może słuchać jak ono czyta. Wspólne czytanie to znów czas spędzony razem ale także możliwość nauki, czy dyskusji. Czasem dziecko może nie zrozumieć co przeczytało lub może chcieć o tym porozmawiać, wtedy obecność dorosłego jest kluczowa.

 


9.    Przytulaj, całuj, kochaj ...

Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób na pokazanie dziecku, że je kochasz i akceptujesz. A zatem nie szczędź czułości!

 

10.    Pamiętaj, rola ojca nigdy się nie kończy

Jeśli dobrze to rozegrasz, dzieci będą zawsze szukać u Ciebie wsparcia i rady, nawet gdy dorosną i wyprowadzą się z Twojego domu. A zatem rola ojca nigdy się nie kończy i tego Ci serdecznie życzymy :-)

 

Przeczytaj również:

Kryzys ojcostwa >>>

Tata - aktor drugoplanowy? >>>

Najczęstsze błędy wychowawcze >>>

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
02-05-2019
Ocena:
Nie chcę wyjść na szowinistę, ale czemu autorem jest kobieta?
09-01-2019
Ocena:
Najtrudniej to z tym czasem chyba...
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.