10 przykazań dobrego ojca

Data:

Ciężko jest być dobrym mężem, ciężko być dobrym człowiekiem ale jeszcze trudniej - być dobrym ojcem. No bo, jak nim być, gdy w zasadzie większość dnia siedzimy w pracy? Na co zwracać uwagę tworząc relacje z własnym dzieckiem i jak je tworzyć? Jeśli też o tym myślisz, czytaj dalej, dziś proponujemy poradnik dobrego ojca i 10 przykazań, którymi warto kierować się w kontaktach z dziećmi.

 

jak być dobrym ojcem - poradnik rodzica

 

1.   Dbaj o relacje z matką dzieci

Atmosfera relacji między Tobą, a matką Twojego dziecka jest niezwykle ważna. Nie zależnie od tego czy jesteście razem, czy nie, zawsze okazuj jej szacunek, gdyż dzieci chłoną atmosferą więzi, jaka jest między Wami.

 

2.    Poświęć dzieciom swój czas

Jeśli jesteś z dzieckiem, spędzasz z nim swój czas - budujesz relacje. Wtedy ono wie, że jest dla Ciebie ważne, jest Twoim skarbem, może na Ciebie liczyć. Wieczne zapracowany, zaganiany, zmęczony, odkładasz chwile spędzane z dzieckiem na „wieczne” później? Uważaj! Dzieci rosną szybko, obyś nie przespał tego czasu.


3.    Ustal jakiego zachowania oczekujesz

Dzieci potrzebują jasnych granic i dyscypliny. Wyznacz je i konsekwentnie wymagaj. Nie oznacza to, że masz jedynie karać za złe zachowanie, pamiętaj także o nagradzaniu i przypominaniu konsekwencji złego postępowania. Wymagaj w sposób opanowany i sprawiedliwy, w ten sposób okazujesz im miłość.


4.    Bądź wzorem

Niezależnie od tego co robisz i czy robisz to świadomie, jesteś wzorem dla swoich dzieci! Warto o tym pomyśleć. Jeśli masz:

  • córkę i jesteś kochającym ojcem -> wzrasta ona w poczuciu, że zasługuje na bycie kochaną i akceptowaną przez mężczyzn,
  • syna -> przegląda się on w Tobie jak w lustrze. Swoją postawą pokazujesz mu jak się ma zachowywać i uczysz co jest w życiu ważne.

 

5.    Bądź nauczycielem

Codziennie uczymy dzieci co jest dobre, a co złe. Omawiaj sytuacje, podawaj przykłady by pomóc dziecku zrozumieć czego od niego oczekujesz.

 

6.    Zbuduj autorytet

Może pamiętasz z własnego dzieciństwa oschłe komunikaty matki, budzące szczyptę grozy: „Tata zaraz z Tobą porozmawia!”. Nie o taki autorytet chodzi ;-) Z dzieckiem trzeba rozmawiać, nie tylko wtedy gdy coś przeskrobie. Najlepiej zacząć gdy jest jeszcze małe. Wtedy naturalnie przychodzi do rodziców z każdą drobną rzeczą. Znajdź czas i słuchaj. W przyszłości dziecko chętniej będzie przychodzić do Ciebie z trudnymi tematami i dzielić się swoim światem.

 

 

7.  Nie zapominaj o wspólnych, rodzinnych posiłkach

Zapomniane wspólne posiłki, to jeden z większych błędów dzisiejszego świata. Stół jednoczy członków rodziny, daje im poczucie przynależności i wspólnoty, uczy dzielenia się. Wspaniale organizuje rytm dnia i wprowadza w nim porządek. To także świetny czas na rozmowę i dzielenie się tym co aktualnie przeżywają dzieci. Jeśli nie mamy możliwości jeść wspólnego obiadu, ustalcie chociaż, że kolacje jecie wspólnie. Będzie to szansa dla ojca aby słuchać i włączać się w życie dzieci.

 

8.    Codziennie czytaj dzieciom

Tego punktu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Czytanie jest ważne z wielu względów. Wiadomo. Jaką rolę ma w nim ojciec? Oczywiście może dziecku czytać już od najmłodszych lat. Później gdy dziecko jest starsze, może słuchać jak ono czyta. Wspólne czytanie to znów czas spędzony razem ale także możliwość nauki, czy dyskusji. Czasem dziecko może nie zrozumieć co przeczytało lub może chcieć o tym porozmawiać, wtedy obecność dorosłego jest kluczowa.

 

9.    Przytulaj, całuj, kochaj ...

Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób na pokazanie dziecku, że je kochasz i akceptujesz. A zatem nie szczędź czułości!

 

10.    Pamiętaj, rola ojca nigdy się nie kończy

Jeśli dobrze to rozegrasz, dzieci będą zawsze szukać u Ciebie wsparcia i rady, nawet gdy dorosną i wyprowadzą się z Twojego domu. A zatem rola ojca nigdy się nie kończy i tego Ci serdecznie życzymy :-)

 

Przeczytaj również:

Kryzys ojcostwa >>>

Tata - aktor drugoplanowy? >>>

Najczęstsze błędy wychowawcze >>>

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-5-2019
Ocena:
Nie chcę wyjść na szowinistę, ale czemu autorem jest kobieta?
9-1-2019
Ocena:
Najtrudniej to z tym czasem chyba...