Data publikacji:

Wakacje samochodem - planujemy podróż z dzieckiem

Autor: Tata Szymona

Planujecie kilkugodzinną podróż samochodem z małym dzieckiem? Może lepiej pojechać gdzieś bliżej, a dalekie wojaże zostawić na „za rok”, gdy dziecko podrośnie? Spokojnie. Nawet, jeśli Wasza pociecha jest mała, bezproblemowo dojedziecie do celu. Wystarczy tylko kilka prostych zasad, które ułatwią podróż.

 

Jak zaplanować wakacje z dzieckiem samochodem?


1. Miejsce w samochodzie

Wydaje się banalne i niewarte nawet zastanowienia. Dziecko ląduje w foteliku i jedziemy. Czy ma znaczenie, po której stronie kanapy siedzi, albo na którym z trzech fotelików z tyłu? A może lepiej z przodu, obok kierowcy? Warto się nad tym zastanowić. Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka to środkowy fotel z tyłu.

 

Co więcej to wygodne miejsce: pasażer siedzący obok kierowcy bez trudu poda dziecku wodę, słodką przekąskę czy ... zmieni płytę w odtwarzaczu DVD, pomoże przy tablecie. Jeżeli mamy samochód, który uniemożliwia umieszczenie dziecięcego fotelika na środku – z tych samych powodów niech będzie to miejsce za fotelem kierowcy.

 

2. Godzina wyjazdu

Kiedy wyjechać? Dopiero po południu, wcześnie rankiem, czy może „normalnie, po śniadaniu”? Oczywiście, będzie to zależało od dystansu, jaki mamy do pokonania, czasu jazdy oraz godziny, o której chcemy być na miejscu. Weźmy to pod uwagę planując godzinę wyjazdu.

 

Zupełnie inna sprawa, to jazda nocą. Niektórzy lubą jeździć w takich warunkach, inni nie, to kwestia indywidualna. Przy naszym pierwszym wyjeździe z niespełna rocznym Szymonem wyjechaliśmy o pierwszej w nocy, mając przed sobą około ośmiu godzin jazdy. Dzięki takiej porze przez pierwsze sześć godzin jechaliśmy, niemal bez przerwy, bo synek spokojnie spał w foteliku. Poza tym, drogami szybkiego ruchu jeździ się już niemal jak w dzień, w większości są doskonale oświetlone. Przy małym dziecku, które w dodatku dobrze przesypia noce, wyjazd „na noc” jest zatem świetnym rozwiązaniem. Jazda w nocy będzie dobra w sytuacji, gdy dziecko ma problem z chorobą lokomocyjną. W nocy po prostu zaśnie w samochodzie.

 

3. Ustalenie trasy

Warto zrobić to przed wyjazdem – mimo GPS-ów i nawigacji i tak trzeba po prostu popatrzeć na mapę i ustalić trasę przejazdu. Dobra będzie mapa „online”, jest najbardziej aktualna. Z nawigacją bywa różnie, warto zatem ustalić sobie trasę wcześniej, by nawigacja nie wpakowała nas w niepotrzebne kłopoty. Poza tym trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy – jeżeli już ustawimy mapę w samochodowej nawigacji, włączmy ją od razu. Gdy zrobimy to w połowie trasy, bo wcześniej wiedzieliśmy, jak jechać, nawigacja może się pogubić. I wtedy my razem z nią.

 

 

4. Co do bagażnika, co do kabiny?

Wiadomo, że na wakacje zabieramy ze sobą bagaż. Część ląduje w bagażniku, ale niektóre rzeczy powinny znaleźć się w kabinie samochodu! Poza rzeczami niezbędnymi dla dziecka, takimi jak pieluchy czy zabawki, przyda się jeszcze coś do picia, posiłek i kilka przedmiotów. Jakich? Na przykład reklamówka na śmieci, mokre chusteczki lub rolka ręcznika papierowego – przyda się, jeżeli nasz maluch coś wyleje. No i trzeba pamiętać, że jadąc w długą podróż musimy liczyć się ze zmianami pogody. Warto więc dla siebie i dla dziecka wrzucić do kabiny auta dodatkowe ubranie lub kocyk.

 

To kilka podstawowych zasad, związanych z planowaniem wakacyjnego wyjazdu własnym samochodem. My mamy już za sobą takie dwa. Zjechaliśmy prawie całą Polskę, a wakacje były w pełni udane. W tym roku chcemy wyruszyć jeszcze dalej, poza granicę. I wiem, że przy dobrym zaplanowaniu podróży, będzie to czysta przyjemność.

 

Przeczytaj również:

W co się bawić w samochodzie? >>

Auto dla rodziny - limuzyna, SUV czy kombi? >>

Co zabrać ze sobą do samochodu i jak organizować w nim czas? >>

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Iuliia Sokolovska


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
Koniecznie trzeba coś fajnego do jedzenia zabrać! dzieci sie nudzą w samochodzie i domagają się jedzeni a- czesto własnie z nudów, a nie dlatego, że naprawde są głodne. Dlatego najlepiej, zeby to ni ebyły chipsy, tylko cos lekkiego , np musy owocowe w tubkach (polecam Holle!), warzywa w słupkach, ewentualnie bakalie. poza tym trzeba wybieerać te produkty, które przesadnie się nie kruszą! ;)
14-05-2014
Ocena:
Gościniec Gryszczeniówka niedaleko Poznania wspaniałe miejsce na wypoczynek z maluchami :)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.