Niebezpieczne place zabaw - uważaj podczas upałów!

Data:

Gdy na dworze temperatura przekracza 30 stopni, nasze domy stają się nie do wytrzymania. Wówczas najchętniej zabralibyśmy dziecko na dwór, nad jezioro lub do parku. Bo tam na pewno będzie miło i przyjemnie. Teoretycznie tak, ale… podczas upalnych dni place zabaw stają się zagrożeniem dla naszych pociech. Nie chodzi tu tylko o mocne słońce, niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, poparzenia słonecznego czy odwodnienia. Jak się ostatnio okazuje – place zabaw potrafią dotkliwie poparzyć dzieciaki. Jak się przed tym uchronić i na co zwrócić uwagę?

 

Kiedy dziecko chce iść na zjeżdżalnie, sprawdź koniecznie czy nie jest zbyt gorąca od słońca!

 

Coraz więcej poparzeń 

Ostatnia fala upałów przyczyniła się do licznych oparzeń małych dzieci. Wbrew pozorom przebywanie na dworze w takich warunkach pogodowych może być naprawdę niebezpieczne. Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe doniesienia o zdarzeniach na placach zabaw i nie tylko. W lipcu kilkuletnia dziewczynka usiadła na rozgrzanym nicie ławki, poparzyła sobie tylną część ud. Inna stanęła na rozgrzaną zabawkę i poparzyła stopy. Podobnych przykładów można przytoczyć wiele, a do nieszczęścia może dojść wszędzie. Głównie w parkach, na domowych ogródkach, placach zabaw, czy plażach. 

 

Zagrożenia czyhające na placu zabaw.

  • Zabawki - w upalne dni zwróć uwagę na tworzywa z jakich wykonane są zabawki na placu zabaw. Czy zjeżdżalnia jest metalowa? Jeśli tak i w dodatku stoi w pełnym słońcu może osiągać naprawdę wysokie temperatury a zjechanie po niej może skończyć się poważnym poparzeniem.
  • Poręcze i śruby -  wszelkie metalowe elementy, które łatwo się nagrzewają.
  • Piasek - w piaskownicy nie różni się niczym od tego nad morzem, dlatego zanim zdejmiesz dziecku buty sprawdź, czy nie jest zbytnio nagrzany. 
  • Tuby i tunele – one również mogą być niebezpieczne. W takich tunelach powietrze osiąga wysoką temperaturę a w dodatku „stoi w miejscu”.

 

Wychodząc na dwór szukajmy zacienionych placów zabaw, parków ze starymi nasadzeniami, miejsc gdzie można się ochłodzić – fontanna, kurtyna wodna. Nie wybierajmy też bardzo wysiłkowych aktywności. Zamiast biegać za piłką pograjmy na kocu w grę planszową. 

 

Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając się z dzieckiem na dwór?

  1. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie wychodzić w godzinach największego promieniowania słonecznego - godziny między 12.00-15.00
  2. Wybierajmy place zabaw położone w cieniu, unikajmy tych z metalowymi elementami.
  3. Na spacer weźmy ze sobą zapas wody do picia i koniecznie nakrycie głowy. Lepiej też założyć dziecku bluzkę z zakrytymi ramionami. Są one szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. 
  4. Niezależnie od pory wyjścia zawsze pamiętajmy o kremach z wysokimi filtrami.
  5. W upalne dni, warto porozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach. Poszukaj rozgrzanej metalowej zjeżdżalni. Podejdźcie do niej razem i ostrożnie dotknijcie ręką. W ten sposób dziecko samo przekona się jak gorąca jest blacha.

Jeśli Twoje dziecko nie wyobraża sobie wyjścia na dwór bez odwiedzenia placu zabaw pamiętaj koniecznie o powyższych wskazówkach. 

 

 

A co z młodszymi dziećmi?

Jeśli nasz maluszek ma kilka miesięcy i nie jest jeszcze bywalcem placu zabaw pamiętajmy, że on również jest narażony na negatywne skutki upałów. Przede wszystkim grozi mu odwodnienie i  przegrzanie, dlatego nie ubieraj go cieplej niż siebie. Pamiętaj, że w gorące dni należy częściej przystawiać dziecko do piersi.  Pamiętajmy też, że budka w wózku oprócz tego, że osłania od słońca tworzy też ochronę przed wiatrem i sprawia, że dziecko nie ma dopływu świeżego powietrza, a w wózku (zwłaszcza gondoli ) robi się duszno. Zamiast używać daszka, lepiej dokupić specjalną parasolkę, którą możemy ustawić tak, aby dawała cień, ale nie osłaniała od wiatru. 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.