Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

Celiakia była dotychczas diagnozowana za pomocą badań serologicznych, poprzez wykrycie specyficznych dla niej przeciwciał. W przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań labolatoryjnych należało potwierdzić je biopsją jelita cienkiego. Dziś mamy nowe możliwości diagnozowania, znacznie przyjemniejsze dla małego dziecka.

Jak podawać dzieciom leki?

Leki często są niesmaczne, mają nieciekawą konsystencję i dzieci zazwyczaj nie chcą ich brać. Jak sobie z tym radzić i jak przekonać dziecko żeby przyjęło zalecaną dawkę medykamentu?

Zespół Retta - przebieg choroby

Zespół Retta to podstępne schorzenie. Początkowo nie daje żadnych objawów. Dziecko rozwija się prawidłowo i nic nie wskazuje na występowanie choroby. Dopiero około 6. miesiąca życia dziecka pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy.

Kłopoty z uszami

Problemy z uszami, to prawdziwa zmora rodziców najmłodszych dzieci. Mało, któremu malcowi udaje się przebrnąć przez pierwsze lata życia bez choćby jednego epizodu związanego z uszkami. Jak więc sobie z nimi dawać radę?

Zespół Retta - objawy

Zespół Retta to uwarunkowane genetycznie zaburzenie rozwoju, które występuje głównie u dziewczynek. Chłopcy obarczeni tą wadą albo nie rodzą się (następuje poronienie lub obumarcie płodu), albo w niedługim czasie po narodzinach umierają.

Cała prawda o antybiotykach

Dzisiaj budzą wiele kontrowersji: z jednej strony uważane za magiczne lekarstwo, które zawsze powinno sprawić, że wszelkie objawy chorobowe ustąpią, z drugiej strony traktowane z coraz większą ostrożnością, a nawet przekonaniem, że bardziej szkodzą niż pomagają.

Krzywica

Krzywica to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci.

Zez u dzieci

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

Rosnąca otyłość u dzieci - przyczyny i zapobieganie

Dzieci ważą coraz więcej! Na placach zabaw czy w szkołach coraz więcej jest maluchów, które mają wyraźną nadwagę, a takich, które ważą "nieco za dużo" jest już naprawdę sporo. Skąd taka zmiana? I jak utrzymać wagę naszych dzieci na rozsądnym, zdrowym poziomie?

Dziecko w szpitalu - to nie jest takie straszne [felieton]

Nasz Szymon był w szpitalu przez dwa tygodnie. I jako tata mogę powiedzieć, że tak naprawdę to nie było wcale takie straszne. Zobaczcie dlaczego.