Zespół Retta - objawy

Zespół Retta to uwarunkowane genetycznie zaburzenie rozwoju, które występuje głównie u dziewczynek. Chłopcy obarczeni tą wadą albo nie rodzą się (następuje poronienie lub obumarcie płodu), albo w niedługim czasie po narodzinach umierają.

Cała prawda o antybiotykach

Dzisiaj budzą wiele kontrowersji: z jednej strony uważane za magiczne lekarstwo, które zawsze powinno sprawić, że wszelkie objawy chorobowe ustąpią, z drugiej strony traktowane z coraz większą ostrożnością, a nawet przekonaniem, że bardziej szkodzą niż pomagają.

Krzywica

Krzywica to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci.

Zez u dzieci

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

Rosnąca otyłość u dzieci - przyczyny i zapobieganie

Dzieci ważą coraz więcej! Na placach zabaw czy w szkołach coraz więcej jest maluchów, które mają wyraźną nadwagę, a takich, które ważą "nieco za dużo" jest już naprawdę sporo. Skąd taka zmiana? I jak utrzymać wagę naszych dzieci na rozsądnym, zdrowym poziomie?

Dziecko w szpitalu - to nie jest takie straszne [felieton]

Nasz Szymon był w szpitalu przez dwa tygodnie. I jako tata mogę powiedzieć, że tak naprawdę to nie było wcale takie straszne. Zobaczcie dlaczego.

Dysleksja rozwojowa - objawy i terapia

Dysleksją rozwojową nazywamy zespół specyficznych trudności w uczeniu się, które przytrafiają się dzieciom o prawidłowym rozwoju.

Probiotyki - cenne bakterie

Probiotyki to bakterie, które występują naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Tworzą korzystną mikroflorę, zwiększają odporność organizmu, regulują pracę układu pokarmowego oraz zmniejszają liczbę infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Należy uważać by nie popełnić błędu i nie podać dziecku niepotrzebnego, czy nawet szkodliwego lekarstwa. Dlatego warto nabyć umiejętność odróżniania kaszlu suchego od mokrego.

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Poznaj najczęstsze objawy zapalenia oskrzeli u dzieci. Dowiedz się jak wygląda przebieg choroby i które dzieci są najbardziej obciążone czynnikiem ryzyka.