Data publikacji:

Pielęgnacja brodawek podczas karmienia piersią

Autor: Punta Mika

To, że karmienie piersią jest dla naszego dziecka najlepsze nie ulega wątpliwości. Takie mleko dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników, a dodatkowo wyjątkowo wzmacnia więź między nim a matką. Niestety ta metoda ma także mniej przyjemną stronę - kobieta przez okres karmienia często cierpi z powodu obolałych brodawek. Radzimy, jak je pielęgnować, by sobie ulżyć!

 

Pielęgnacja brodawek karmienie piersią

 

Po pierwsze niezwykle istotne, żeby nasza pociecha prawidłowo ssała - w innym przypadku może gryźć, co spowoduje pękanie brodawek. Niemowlę powinno mieć buzię całkowicie wypełnioną piersią - policzki pełne, a nie wklęśnięte, usta wywinięte, a broda i nosek także dotykać ciała matki. Podczas prawidłowego przyjmowania pokarmu usłyszymy delikatne postękiwanie, cmokanie jest sygnałem mówiącym o złym ułożeniu dziecka. Ważne jest także, by nie przyzwyczajać malucha do ssania smoczka. Jeśli będzie próbował później w ten sam sposób chwycić pierś, będzie to dla nas bolesne. Dlatego uspokajajmy dziecko w inny sposób - kołysaniem, tuleniem, grzechotką, a jeśli musimy podać dodatkowy pokarm zrezygnujmy z butelki ze smoczkiem, a posłużmy się kubeczkiem lub łyżeczką.

 

Przemywanie

Nawet jeśli stosujemy się do powyższych zasad, nasze brodawki wciąż będą nadwyrężone i obolałe. Przed karmieniem warto zrobić także zimny okład - owiń kostkę lodu w tetrową pieluchę i przykładaj do brodawek. Żeby nie zaogniać stanu zapalnego, nie należy ich przemywać zbyt często. Wystarczy 1-2 razy dziennie, oblewać je wodą (bez mydła!).

 

 

Mleko - najlepsze lekarstwo

Po każdym karmieniu za to przemywaj je własnym mlekiem, które ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące. Na rynku są tez dostępne specjalne maści, których nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem, ponieważ są niegroźne dla malucha, jednak większość matek jest zgodna, że nic nie działa tak kojąco jak własne mleko.

 

Wietrzenie

Następnie staraj się jak najwięcej "wietrzyć" piersi - w domu nie zakładaj biustonosza, tylko luźne, bawełniane koszulki. Nie nadużywaj też wkładek laktacyjnych - noś je tylko wtedy, gdy to konieczne. Jeśli są noszone przez cały czas, wilgoć nie pozwala golić się rankom na brodawkach.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Forgiss


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
23-11-2018
Ocena:
znam ten krem i także go stosowałam, pomagał niemalże od razu, a to było dla mnie niezbędne abym nie musiała przerywać karmienia.
14-06-2018
Ocena:
Również stosowałam ten krem. Poleciła mi go koleżanka i całe szczęście bo nic innego nie pomagało. Krem szybko i skutecznie zażegnał problem i mogłam cieszyć się karmieniem przez 7 miesięcy;)
01-03-2016
Ocena:
Tych maści do pielęgnacji brodawek bądź preparatow jest sporo - np skarb matki - femina, ziołoderm linomag mama, bentley organic - krem na popękane brodawki, love boo. Ceny od 10 do nawet 60 zł (z happybabby.pl, dzial pielęgnacji piersi).
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.