Data publikacji:

Pielęgnacja brodawek podczas karmienia piersią

Autor: Punta Mika

To, że karmienie piersią jest dla naszego dziecka najlepsze nie ulega wątpliwości. Takie mleko dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników, a dodatkowo wyjątkowo wzmacnia więź między nim a matką. Niestety ta metoda ma także mniej przyjemną stronę - kobieta przez okres karmienia często cierpi z powodu obolałych brodawek. Radzimy, jak je pielęgnować, by sobie ulżyć!

 

Pielęgnacja brodawek karmienie piersią

 

Po pierwsze niezwykle istotne, żeby nasza pociecha prawidłowo ssała - w innym przypadku może gryźć, co spowoduje pękanie brodawek. Niemowlę powinno mieć buzię całkowicie wypełnioną piersią - policzki pełne, a nie wklęśnięte, usta wywinięte, a broda i nosek także dotykać ciała matki. Podczas prawidłowego przyjmowania pokarmu usłyszymy delikatne postękiwanie, cmokanie jest sygnałem mówiącym o złym ułożeniu dziecka. Ważne jest także, by nie przyzwyczajać malucha do ssania smoczka. Jeśli będzie próbował później w ten sam sposób chwycić pierś, będzie to dla nas bolesne. Dlatego uspokajajmy dziecko w inny sposób - kołysaniem, tuleniem, grzechotką, a jeśli musimy podać dodatkowy pokarm zrezygnujmy z butelki ze smoczkiem, a posłużmy się kubeczkiem lub łyżeczką.

 

Przemywanie

Nawet jeśli stosujemy się do powyższych zasad, nasze brodawki wciąż będą nadwyrężone i obolałe. Przed karmieniem warto zrobić także zimny okład - owiń kostkę lodu w tetrową pieluchę i przykładaj do brodawek. Żeby nie zaogniać stanu zapalnego, nie należy ich przemywać zbyt często. Wystarczy 1-2 razy dziennie, oblewać je wodą (bez mydła!).

 

 

Mleko - najlepsze lekarstwo

Po każdym karmieniu za to przemywaj je własnym mlekiem, które ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące. Na rynku są tez dostępne specjalne maści, których nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem, ponieważ są niegroźne dla malucha, jednak większość matek jest zgodna, że nic nie działa tak kojąco jak własne mleko.

 

Wietrzenie

Następnie staraj się jak najwięcej "wietrzyć" piersi - w domu nie zakładaj biustonosza, tylko luźne, bawełniane koszulki. Nie nadużywaj też wkładek laktacyjnych - noś je tylko wtedy, gdy to konieczne. Jeśli są noszone przez cały czas, wilgoć nie pozwala golić się rankom na brodawkach.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Forgiss


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
23-11-2018
Ocena:
znam ten krem i także go stosowałam, pomagał niemalże od razu, a to było dla mnie niezbędne abym nie musiała przerywać karmienia.
14-06-2018
Ocena:
Również stosowałam ten krem. Poleciła mi go koleżanka i całe szczęście bo nic innego nie pomagało. Krem szybko i skutecznie zażegnał problem i mogłam cieszyć się karmieniem przez 7 miesięcy;)
01-03-2016
Ocena:
Tych maści do pielęgnacji brodawek bądź preparatow jest sporo - np skarb matki - femina, ziołoderm linomag mama, bentley organic - krem na popękane brodawki, love boo. Ceny od 10 do nawet 60 zł (z happybabby.pl, dzial pielęgnacji piersi).
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.