Pielęgnacja brodawek podczas karmienia piersią

Data:

To, że karmienie piersią jest dla naszego dziecka najlepsze nie ulega wątpliwości. Takie mleko dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników, a dodatkowo wyjątkowo wzmacnia więź między nim a matką. Niestety ta metoda ma także mniej przyjemną stronę - kobieta przez okres karmienia często cierpi z powodu obolałych brodawek. Radzimy, jak je pielęgnować, by sobie ulżyć!

 

Pielęgnacja brodawek karmienie piersią

 

Po pierwsze niezwykle istotne, żeby nasza pociecha prawidłowo ssała - w innym przypadku może gryźć, co spowoduje pękanie brodawek. Niemowlę powinno mieć buzię całkowicie wypełnioną piersią - policzki pełne, a nie wklęśnięte, usta wywinięte, a broda i nosek także dotykać ciała matki. Podczas prawidłowego przyjmowania pokarmu usłyszymy delikatne postękiwanie, cmokanie jest sygnałem mówiącym o złym ułożeniu dziecka. Ważne jest także, by nie przyzwyczajać malucha do ssania smoczka. Jeśli będzie próbował później w ten sam sposób chwycić pierś, będzie to dla nas bolesne. Dlatego uspokajajmy dziecko w inny sposób - kołysaniem, tuleniem, grzechotką, a jeśli musimy podać dodatkowy pokarm zrezygnujmy z butelki ze smoczkiem, a posłużmy się kubeczkiem lub łyżeczką.

 

Przemywanie

Nawet jeśli stosujemy się do powyższych zasad, nasze brodawki wciąż będą nadwyrężone i obolałe. Przed karmieniem warto zrobić także zimny okład - owiń kostkę lodu w tetrową pieluchę i przykładaj do brodawek. Żeby nie zaogniać stanu zapalnego, nie należy ich przemywać zbyt często. Wystarczy 1-2 razy dziennie, oblewać je wodą (bez mydła!).

 

 

Mleko - najlepsze lekarstwo

Po każdym karmieniu za to przemywaj je własnym mlekiem, które ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące. Na rynku są tez dostępne specjalne maści, których nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem, ponieważ są niegroźne dla malucha, jednak większość matek jest zgodna, że nic nie działa tak kojąco jak własne mleko.

 

Wietrzenie

Następnie staraj się jak najwięcej "wietrzyć" piersi - w domu nie zakładaj biustonosza, tylko luźne, bawełniane koszulki. Nie nadużywaj też wkładek laktacyjnych - noś je tylko wtedy, gdy to konieczne. Jeśli są noszone przez cały czas, wilgoć nie pozwala golić się rankom na brodawkach.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Forgiss

Komentarze
Dodaj komentarz
23-11-2018
Ocena:
znam ten krem i także go stosowałam, pomagał niemalże od razu, a to było dla mnie niezbędne abym nie musiała przerywać karmienia.
14-6-2018
Ocena:
Również stosowałam ten krem. Poleciła mi go koleżanka i całe szczęście bo nic innego nie pomagało. Krem szybko i skutecznie zażegnał problem i mogłam cieszyć się karmieniem przez 7 miesięcy;)
1-3-2016
Ocena:
Tych maści do pielęgnacji brodawek bądź preparatow jest sporo - np skarb matki - femina, ziołoderm linomag mama, bentley organic - krem na popękane brodawki, love boo. Ceny od 10 do nawet 60 zł (z happybabby.pl, dzial pielęgnacji piersi).