Data modyfikacji:

Maluch nad wodą – jezioro, morze, czy jednak basen?

Autor: Katarzyna Moryc

Przez cały okres ciąży Twoje maleństwo pluskało się w wodzie. A konkretnie, w płynie owodniowym. Było to dla niego tak naturalne, jak oddychanie, jest czymś naturalnym dla Ciebie. Nic więc dziwnego, że maluchy (a przynajmniej zdecydowana ich większość) wodę uwielbiają. Ale jak, prócz kąpieli w wannie, dostarczyć dziecku możliwość kontaktu z wodą? Jezioro, morze, czy raczej basen? Co wybrać i od kiedy?

 

Maluch nad wodą

 

Teorii na temat tego, w którym momencie można rozpocząć przygodę maluszka z wodą jest naprawdę sporo. Oczywiście, wiele zależy od kondycji dziecka, aury i dostępności zbiorników wodnych. Ale czy są jakieś konkretne reguły określające co i kiedy wolno? No i czy któraś z opcji jest zdecydowanie lepsza od pozostałych? Jak prawie ze wszystkim w życiu bywa, każda ma swoje wady i zalety.

 


Naturalny odruch pływania

Jeśli nie jesteś do końca przekonana, czy Twoje maleństwo jest już gotowe na pierwsze kontakty z wodą, nie zapominaj, że jeszcze do 6-8 miesiąca życia, dziecko ma naturalny odruch pływania (pozostałość po życiu płodowym) i wody się raczej nie boi. Niektórzy specjaliści uważają, że po skończeniu 2-3 miesiąca, dziecko spokojnie można zacząć uczyć pływać. W końcu, nie od dziś wiadomo, że kontakt z wodą wspomaga rozwój ruchowy. A poza tym, to ogromna frajda!  

 

Maluszek na basenie

Wiadomo, że jeśli zdecydujesz się na naukę dla tak małego dziecka, raczej nie przyjdzie Ci do głowy inny wybór, niż basen. Ale basen powinien być wybrany z głową. Istotne są czystość wody i jej temperatura (a także temperatura powietrza). Optymalna temperatura wody do nauki pływania dla takiego malucha to 32-34 stopnie. Jeśli chodzi o głębokość, basen o głębokości od 20 do 120 cm będzie odpowiedni dla dzieci między 2 miesiącem, a 4 rokiem życia.

Pamiętaj, że pływanie ma naprawdę wiele zalet, między innymi:

  • wspomaga koordynację ruchową,
  • poprawia odporność,
  • pozwala rozwijać więź między dzieckiem, a rodzicami.

Jeżeli nie czujesz się wystarczająco pewnie, by wybrać się z brzdącem na basen sama, wybierzcie się na specjalne zajęcia dla maluchów. Będziecie pod opieką wyszkolonych instruktorów, od  których będziesz się mogła wiele nauczyć.

Ale czy basen to jedyny rodzaj wody, w jakiej maluch może się pluskać?

 


Jezioro, a może morze?

Lato sprzyja wypadom za miasto, nad wodę. Czasem jest to jezioro, czasem morze, innym znów razem, rzeka. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko może już mieć kontakt z taką wodą? To zupełnie naturalne.

Nad taką „prawdziwą” wodą, na świeżym powietrzu, na dziecko czekają zupełnie inne doznania, niż na basenie krytym. Taka woda, zwłaszcza w morzu, naturalnie faluje, co pomaga malcowi ćwiczyć zmysł równowagi. Może także pomóc w nauce respektu przed wodą, która przecież jest żywiołem, z którym trzeba uważać. Poza tym, taka wyprawa nad morze, czy jezioro to także inne doznania. Piaszczysta plaża to coś, czego na basenie nie ma. A raczkowanie, czy stawianie pierwszych kroków na ciepłym piasku to jest coś!

Ale co wybrać? Morze, czy jezioro? Jedno i drugie ma swoich zwolenników. Ci, którzy chętniej jeżdżą nad morze zachwalają dobrodziejstwa jodu w powietrzu i kołyszące fale. Natomiast fani jezior uważają je za bezpieczniejsze, właśnie z powodu braku owych fal, a także z powodu mniejszego rozmiaru, przez co woda szybciej się nagrzewa, a cały akwen jest łatwiejszy do obserwacji dla ratowników.

 


Czas na pierwszą kąpiel na łonie natury

To kiedy dziecko można pierwszy raz zabrać na plażę zależ od tego, czy jest zdrowe, czy woda, do które będzie miało dostęp jest czysta, oraz czy takim zabawom sprzyjają temperatura wody i powietrza.

W upalny dzień (zwłaszcza, gdy takich dni wcześniej było choć kilka i woda jest nagrzana), zdrowy maluszek może popluskać się w takim naturalnym zbiorniku wodnym. A jeśli boisz się, bo dziecko ma problemy skórne, niepotrzebnie! Czasem jest nawet tak, że dzieci, które z powodu kondycji skóry nie mogą korzystać z dobrodziejstwa basenu, mogą zażywać kąpieli w morzu. Według specjalistów, słona woda ma dobroczynny wpływ na skórę. Woda z rzeki, czy jeziora także nie powinna dziecku zaszkodzić. Oczywiście, pod warunkiem, że jest czysta.

Aby upewnić się, że wybrany akwen wodny spełnia normy czystości, możesz skorzystać z serwisu kapieliskowego prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Co ciekawe, często zdarza się, że woda w basenach jest bardziej zanieczyszczona, niż ta w naturalnych zbiornikach wodnych, jak jeziora, czy morze.

Pamiętaj też, że nie tylko Tobie zależy na czystości wody, zatem staraj się zachowywać odpowiedzialnie: zakładaj dziecku do wody pieluszkę.

 


Chłodna, czy już za zimna?

To Ty ostatecznie zadecydujesz o tym, czy warunki atmosferyczne sprzyjają kąpieli. Czasami chłodny wiatr potrafi znacznie obniżyć odczuwalną temperaturę powietrza, a przez to zniechęcić do wodnych przygód.

Jeśli jest gorąco, ale woda w jeziorze lub morzu jest sporo chłodniejsza, niż powietrze, może lepiej by dziecko „moczyło się” w nadmuchiwanym baseniku, w którym woda nagrzeje się szybciej? Ale też nie przesadzaj, maluch może mieć kontakt z wodą chłodniejszą, niż tak do której jest przyzwyczajony. Choć z umiarem i rozsądkiem. Warto byś wiedziała, że taka chwila ochłody to dla małego ciałka nauka tego, jak reaguje na zmieniającą się temperaturę otoczenia. A także, swojego rodzaju „gimnastyka” dla żył i tętnic oraz pomoc w wyrównywaniu napięcia mięśniowego.

Jeżeli obawiasz się szybkiego wychłodzenia małego organizmu, spraw dziecku specjalny neoprenowy kombinezonik, lub strój kąpielowy. A zaraz po zabawie w wodzie, dokładnie wytrzyj i ubierz malucha w suche ubranko.

 


Gdy grzeje słońce

Wiadomo, że aby woda się nagrzało, musi ją porządnie przygrzać słońce. Poza tym, w jego ciepłych promieniach kąpiele są znacznie przyjemniejsze. Pamiętaj jednak, że malca należy odpowiednio przed słoneczkiem ochronić. Koniecznie używaj kremu z wysokim filtrem (i najlepiej wodoodpornego), pilnuj, by dziecko miało przykrytą główkę, zakładaj mu ubranka z filtrem UV. Zrezygnuj z wystawiania dziecka na działanie słońca w najgorętszych godzinach, czyli między południem, a 16 (choć wiele zależy od pozostałych warunków atmosferycznych, jak choćby zachmurzenia). Możesz rozstawić parasol nad miejscem, w którym pluska się brzdąc.

 


O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wody się zdecydujecie, pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • Nic na siłę – dziecko zaprzyjaźni się z wodą w swoim czasie, nie próbuj go do niczego zmuszać.
  • W upalne dni nie zapominaj o dopajaniu wodą, a niemowlę na piersi częściej przystawiaj.
  • Przed kąpielą odczekaj minimum pół godziny.
  • NIGDY nie zostawiaj dziecka nad wodą, niezależnie jaką, bez opieki! Nawet na chwilę!

 

A kiedy Wasze dzieci rozpoczęły przygodę z wodą? A może wszystko dopiero przed Wami?

 

Zdjęcie: fotolia.com 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
zgadzam sie z przedmowczyniami! :D
29-03-2020
Ocena:
ja jestem fanka tych musów Holle! One nie tylko nawadniają ale też sycą głód. Pamiętam że w zeszłe wakacje to było moje wielkie odkrycie! Jeśli w tym roku uda nam się gdzies pojechac, to saszetki z Holle pakuję na bank:)
28-06-2019
Ocena:
ważne, żeby nie podawać niczego ciężkiego do jedzenia. w lato lepiej postawić na musy owocowe (z Holle są dobre), owoce bogate w wodę, lekkostrawne przekaski itd. nie wpuszczać dziecka do wody zaraz po jedzeniu!
07-02-2018
Ocena:
Praktyczne uwagi, ale chyba najlepszy basen zaraz przy morzu :)))
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.