Data publikacji:

Pierwszy miesiąc życia dziecka. Jak się rozwija noworodek? O czym pamiętać?

Dla każdego świeżo upieczonego rodzica pierwszy miesiąc życia dziecka jest szalenie istotny. Przez pierwsze tygodnie poznajemy się z maluchem i próbujemy dopasować swoje codzienne życie do nowych obowiązków i członka rodziny. Dodatkowo, jeśli to wasze pierwsze dziecko, to obaw i mnożących się w głowie pytań może być jeszcze więcej. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym tydzień po tygodniu analizujemy pierwsze tygodnie życia noworodka. W naszym artykule znajdziecie także przydatne rady – z pewnością przydadzą się one wszystkim rodzicom.
pierwsze miesiące życia niemowlaka

Pierwszy miesiąc życia dziecka – rozwój malucha

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, kiedy u maluszka możecie zaobserwować kilka odruchów bezwarunkowych. Na ich podstawie można określić, czy malec prawidłowo się rozwija. Do odruchów należą:
  • odruch chwytny,
  • Babińskiego – podczas łaskotania w stopy dziecko zgina małe palce do środka, a duże prostuje do góry,
  • Moro – widać go, kiedy dziecko się boi. Maluch rozprostowuje wtedy kończyny, a następnie przyciąga je do siebie i zaciska piąstki,
  • kroczenia – rodzic trzyma dziecko pod pachami i ustawia pionowo, a stópki maluszka zaczynają stawiać kroki,
  • Rottinga – oznacza gotowość dziecka na przyjęcie pokarmu. Kiedy muskamy je po policzku, malec przewraca głowę na bok, a następnie otwiera buzię.
W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno przybrać na wadze 700 g i urosnąć ok. 2 cm. U wcześniaków sprawa wygląda nieco inaczej – o prawidłową wagę warto więc zapytać położną, ponieważ będzie ona wyliczana indywidualnie i zależy od tygodnia, w którym urodził się maluszek. Ile razy je noworodek w 1. miesiącu? Nawet do 12 razy w ciągu doby. Co je noworodek? Mleko mamy, a jeśli mama nie ma pokarmu lub nie może karmić, to wtedy mleko modyfikowane. Jak często powinien jeść maluch? Najdłużej co 4 godziny.
Jak często noworodek brudzi pieluszki? Nawet 8 razy dziennie, co jest całkowicie normalne. Pieluszki zmieniaj po każdej kupce. Co z siku? Nie trzeba zmieniać pieluszki od razu, ale maluch może leżeć w takiej pieluszce maksymalnie 3 godziny. W pierwszym miesiącu życia na skórze malucha mogą się pojawić zaskórniki – po kilku tygodniach zazwyczaj znikają. Nowo narodzone dziecko ma też 2 ciemiączka – tylne i przednie. Pierwsze zrasta się między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia. Przednie nawet do 2. roku życia. Nie przejmujcie się, że maluch ma opuchnięte powieki i różową skórę.
Noworodek sygnalizuje swój humor i pragnienia płaczem. Tutaj warto zaznaczyć, że każde dziecko będzie inne, a rodzice zazwyczaj szybko uczą się odczytywać potrzeby malucha. Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek zaczyna się też uśmiechać, piszczeć, obserwować twarze i przedmioty. Pamiętaj, że nowo narodzone dziecko nie gaworzy – robi to dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia. W pierwszym miesiącu może jednak głużyć. Co to oznacza? Maluch będzie wydawał dźwięki gardłowe przypominające głoskę „r”. Głużenie to nie sposób komunikacji – to jedynie odruch.

Niemowlę może leżeć zarówno na plecach, jak i na brzuchu. Może delikatnie unosić główkę, ale jej nie utrzyma. Miesięczne dziecko nie chwyta samodzielnie zabawek. Może jedynie utrzymać je w rączkach, jeśli rodzic mu je poda.
Co ze zmysłami noworodka? Dziecko nie ma w pełni rozwiniętego wzroku – nie rozróżnia barw, widzi jedynie czerń i biel, reaguje też na zmiany jasności w pomieszczeniach. W pierwszym miesiącu życia maluch ma przytłumiony słuch. Ponadto rozpoznaje cztery smaki – słodki, gorzki, kwaśny i słony. U takiego maluszka najbardziej rozwinięty jest zmysł dotyku – stąd tak ważna jest bliskość rodzica.

Pierwszy miesiąc życia noworodka – pielęgnacja

Miesięczne dziecko należy kąpać nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Skórę dziecka po każdej kąpieli smarujemy też oliwką. Jak prawidłowo kąpać niemowlę? Obejrzyj poniższy filmik.
Maluszkowi należy również pielęgnować pępek. Dopóki kikut pępowiny nie odpadnie (to dzieje się między 5. a 15. dobą po urodzeniu), traktujcie go jak świeżą i gojącą się ranę. Pępek z kikutem pępowiny oczyszczamy wacikiem nasączonym wodą cztery razy w ciągu dnia.

Kiedy robimy to częściej? Jeśli pępek się zabrudzi, np. moczem czy podczas zmiany pieluszki. Po przemyciu kikut musi wyschnąć. Kikut nie może być też zakrywany pieluszką – należy wyciąć w niej otwór. Gdy maluszkowi kikut jeszcze nie odpadł, to ubieramy go w przewiewne ubranka z bawełny. Kilka razy dziennie odsłaniamy brzuszek, aby kikut mógł wyschnąć. Kikuta nie powinno się również moczyć w wodzie. Podczas kąpieli najlepiej zatem nalewać nieco mniej wody do wanienki.

Oczywiście niezwykle istotnym elementem pielęgnacji jest też zadbanie o pupę. Po wyrzuceniu pieluszki pupę dziecka myjemy czystą wodą. Możesz również skorzystać z nawilżających chusteczek hipoalergicznych, zawierających 90% wody. Pupę myjemy od przodu do tyłu. Później posypujemy ją zasypką lub korzystamy z kremu do pupy. Ważne, aby wybrane kosmetyki posiadały atesty Instytutu Matki i Dziecka. Zanim założysz kolejną pieluszkę, pozwól pupie swobodnie wyschnąć lub osusz ją.

Ważne, aby przynajmniej raz dziennie dziecko swobodnie poleżało bez pieluchy – to pozwoli skórze odetchnąć. Pieluszki nie zakładamy, ciągnąc malucha za nóżki. Delikatnie unosimy miednicę, podkładamy dłoń pod pośladki i wkładamy pieluszkę.

Pierwsze zabawy z niemowlakiem

Pierwszy miesiąc dziecka – rady dla rodziców

  • Rozmawiaj z dzieckiem.
  • Masuj.
  • Kołysz.
  • Często noś.
  • Dozuj bodźce, ponieważ maluch jest na nie wrażliwy.
  • Baw się z dzieckiem jego rączkami i nóżkami – pomożesz mu zrozumieć, że należą do niego.
  • Podtrzymuj główkę dziecka podczas przenoszenia.
  • Otulaj, używając rożka lub kocyka.
  • Karm na żądanie.
  • Śpij wtedy, kiedy śpi dziecko.
  • Spaceruj – latem już po tygodniu od powrotu ze szpitala. Na spacery wybieraj miejsca ciche. Spaceruj maksymalnie 30 minut.
Autorka: Klaudia Borycka