Crossfit - nowa, modna aktywność fizyczna

Data:

Jeszcze niedawno w polskich siłowniach panowała moda na zumbę, jednak w tym sezonie została ona wyparta przez nową aktywność, który przywędrowała do nas prosto ze Stanów. Na czym polega crossfit i kto go może trenować?

 

crossfit-550x350

 

Skąd się wziął crossfit?

Crossfit powstał w latach 90' - wtedy niejaki Greg Glassman zaczął trenować ten sport w swoim garażu. Fama o niespodziewanych efektach treningu siły i wytrzymałości szybko poszła w świat. Zdobył taką popularność, że mężczyzna został został zatrudniony do szkolenia funkcjonariuszy w jednym z departamentów policji, a następnie założył sieć siłowni, których liczba w 2012 roku wynosi ponad 3 tysiące!

 

Dla kogo crossfit?

Trenują go żołnierze, strażacy, policjanci, komandosi i jednostki specjalne. Crossfit jest dla nich idealnym rozwiązaniem, ponieważ skupia się na wzmacnianiu kondycji i wytrzymałości. Moda na ten sport już dawno temu objęła w Stanach o wiele szersze kręgi, a ostatnio dotarła także do Polski. Crossfit trenuje obecnie każdy - także gospodynie domowe czy bladzi pracownicy korporacji.

 

Na czym polega crossfit?

Ten innowacyjny sposób treningu jest zaprzeczeniem większości zasad dotyczących sportu, które wpajają nam do głowy trenerzy. Po pierwsze sesja crossfitu jest bardzo krótka - trwa ok. 20 minut, przy czym nie może przekraczać 30 min. Po drugie nie ma konkretnego planu ćwiczeń - jest to połączenie różnych rodzajów treningu, mające na celu wszechstronny rozwój ciała. Ćwiczenia dobiera się na podstawie własnych chęci i pomysłowości. Istotą crossfitu jest natomiast maksymalny wysiłek. Trenujący podczas 20 minut wykonują maksymalną ilość powtórzeń danego ćwiczenia w określonym czasie - trzeba działać bardzo szybko i wkładać w to maksymalną ilość siły i zaangażowania.

 

Przykładowy trening crossfitu

Choć crossfit można trenować także w domu i modyfikować go dowolnie, warto najpierw poradzić się profesjonalnego trenera. Oto przykładowa sesja, którą może nam ułożyć: 20 podciągnięć na drążku, 30 pompek, 30 brzuszków, 50 przysiadów - wszystko powtarzamy pięć razy, a pomiędzy każdą rundą robimy 3 minuty przerwy. Pamiętajmy także o rozgrzewce - jest bardzo ważna przed tak dużym wysiłkiem!

 

 

Wybierz sport dla siebie:

Taniec brzucha

Zumba

Aqua aerobic

Joga w ciąży

 

Zdjęcie: Fotolia all right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-10-2015
Ocena:
maecella - naprawdę daje super efekty, ja serdecznie polecam nawet ze względu na samopoczucie. Natomiast nie polecam robić tego samodzielnie w domu. Tak intensywne ćwiczenia trochę "odstraszają" i bardzo łatwo można się przeforsować. Ja np. zapisałam się na zajęcia w poznańskiej siłowni Crossfit Naramowice i jestem pozytywnie zaskoczona tym, z jaką łatwością motywuję się do kolejnego treningu. Jednak ćwiczenia pod czujnym okiem profesjonalisty, to zupełnie inna sprawa :)
20-4-2015
Ocena:
Ostatnio bardzo modny sport, ponoć daje super efekty:)