Data modyfikacji:

Zmiany ciała kobiety - pierwsze objawy ciąży

Autor: Katarzyna Moryc

Wiele kobiet szuka odpowiedzi na pytanie o pierwsze oznaki ciąży. Jakie są? Kiedy zaczynają się pojawiać? Część z nas poszukuje tych odpowiedzi z obawą, część, natomiast z nadzieją, że to, co czują oznacza, że udało im się zajść w ciążę. A jak to jest naprawdę z tymi pierwszymi objawami ciąży?

 

objawy-ciazy-550x350

 

Ciąża – pierwsze objawy

Niektóre kobiety twierdzą, że wiedzą o tym, że zaszły w ciążę już od samego początku. Powołują się na swoje, często subiektywne, odczucia i objawy. I faktycznie, zdarza się, że kobiety dostrzegają subtelne zmiany świadczące o stanie błogosławionym bardzo wcześnie.

To, czy pierwsze dni ciąży pozostaną niezauważone, czy przyszła mama zorientuje się, że jest w ciąży, jest sprawą bardzo indywidualną. Każda z nas jest inna i inaczej odczuwa różne dolegliwości, inaczej reaguje na różne sytuacje. Tak samo bywa z ciążą, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Poza tym, czasami kobieta mogłaby zauważyć, że coś się zmieniło, ale, przykładowo, w jej życiu dzieje się akurat coś, co nie pozawala na „wsłuchanie się” w siebie i przyjrzenie się swojemu ciału (bardzo aktywny tryb życia , stresująca praca i tak dalej).  

 

    Co się dzieje zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży?

    Gdy dochodzi do zapłodnienia, kobieta jest zazwyczaj w połowie cyklu. Zapłodnione jajeczko powędruje jajowodem do jamy macicy, gdzie nastąpi jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej. To właśnie od tego momentu, embrion mający już dostęp do pożywienia (białek, tłuszczów, cukrów i innych substancji odżywczych), zaczyna wysyłać przyszłej mamie chemiczne sygnały (produkcja hormonu beta HCG) o swoim istnieniu. Przyjmuje się ten okres za 4 tydzień ciąży.

     

     

    Objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu

    W niektórych przypadkach, po około tygodniu od zapłodnienia, kobieta może zauważyć u siebie lekkie plamienie. Zdarza się, że jest ono mylone z okresem, a w rzeczywistości, może to być krwawienie implementacyjne. Jest to niegroźne plamienie spowodowane zagnieżdżaniem się zapłodnionego jajeczka w macicy.

    Już po dwóch tygodniach od zapłodnienia ciało kobiety zaczyna ulegać widocznym zmianom. Ma ona już szansę dostrzec pierwsze objawy ciąży, ale może się jeszcze w ogóle nie zorientować, ze coś się zmieniło i pozostać w tej nieświadomości aż do czasu wystąpienia bardziej specyficznych objawów. A trzeba wiedzieć, że nie wszystkie objawy są ewidentne i nie od razu muszą świadczyć o ciąży. Dlatego dzielimy je na trzy grupy: subiektywne, obiektywne i pewne.

     

     

    Objawy subiektywne

    Subiektywne objawy ciąży odczuwane przez kobietę to te, które mogą, ale nie muszą świadczyć o istnieniu stanu błogosławionego. Mogą być fałszywym alarmem, a czasem, szczególnie jeśli kobieta bardzo mocno pragnie  zostać mamą - ciążą urojoną. Z drugiej strony, będąc w ciąży możemy wcale nie odczuwać większości z nich. Dlatego zanim uradowana krzykniesz "jestem w ciąży" sprawdź czy aby na pewno.

    Do najczęstszych, subiektywnych, zmian ciała w początkach ciąży należą:

    • nudności i wymioty (6-8 tydzień),
    • bolące i tkliwe piersi,
    • częste oddawanie moczu,
    • zgaga, wzdęcia,
    • zmęczenie i wzmożona senność,
    • przebarwienia skórne,
    • plamienia spowodowane zagnieżdżaniem się embrionu,
    • ślinotok.

     


    Objawy obiektywne

    Obiektywne objawy ciąży, to faktyczne zmiany w ciele kobiety, które obserwuje się po zapłodnieniu. Do tych najbardziej widocznych należy:

    • brak miesiączki (ten objaw nie jest jednak gwarantem ciąży - może być efektem stresu, niektórych chorób, czy zmiany klimatu),
    • podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się na poziomie 37 st. Celsjusza,
    • powiększenie i obrzmienie gruczołów sutkowych,
    • wewnętrzne zmiany widoczne od około 2. do 8. tygodnia po zapłodnieniu, rozpulchnienie szyjki macicy i macicy – może je stwierdzić lekarz podczas badania ginekologicznego.

     

     

    Objawy pewne

    Wszystkie wymienione zmiany ciała mogą także sygnalizować inne stany - np. obrzmienie piersi przed miesiączką, czy podwyższona temperatura z powodu stanu zapalnego. Żeby mieć 100% pewność i potwierdzenie zajścia w ciążę, muszą wystąpić pewne objawy ciąży.

    Jeśli podejrzewasz, że możesz być w stanie błogosławionym, zrób test ciążowy. W większości przypadków, jest on bardzo skuteczny, choć czasem wynik testu bywa niejednoznaczny. Następnie, udaj się do ginekologa. Zleci on wykonanie badań krwi i potwierdzi obecność płodu w jamie macicy. Jest to możliwe już około 5 - 6 tygodnia dzięki badaniu ultrasonografem (USG transwaginalne). Ciążę można także wyczuć podczas zwykłego badania ginekologicznego, natomiast aparatura pomiarowa umożliwi wysłuchanie tętna płodu.

     

    A kiedy Wy „poczułyście”, że jesteście w ciąży? Wiedziałyście, czy ta informacja Was zaskoczyła? A może doświadczyłyście nietypowych objawów ciąży?

     

     

    Zdjęcie: Fotolia fot. by © teressa


    Autor

    Katarzyna Moryc

    Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

    Komentarze
    14-05-2018
    Ocena:
    Bardzo ciekawy tekst
    bluzka do karmienia

    Bluzki do karmienia i nie tylko. Co nosić podczas karmienia piersią?

    2025-04-25
    Podczas karmienia piersią warto zadbać o odpowiednią odzież. Dobrze dobrane ubrania pomogą poczuć ci się komfortowo podczas tej czynności, szczególnie jeśli dziecko będzie chciało jeść w najmniej oczekiwanym momencie. Jedną z ważniejszych części garderoby będą bluzki do karmienia, która zapewni ci szybki dostęp do piersi. To nie jest jednak jedyna odzież, na którą powinnaś zwrócić uwagę. Jakie jeszcze ubrania się sprawdzą? Jakie cechy brać pod uwagę podczas wyboru odzieży do karmienia piersią?
    prezent dla przyszłych rodziców

    Jaki kupić prezent dla przyszłych rodziców? Inspiracje

    2025-01-20
    Wybór odpowiedniego prezentu dla przyszłych rodziców nie należy do najprostszych zadań. Najlepiej, jeśli taki upominek jest zarówno praktyczny, jak i wyjątkowy. Jeśli zastanawiasz się, co dla przyszłych rodziców będzie najlepsze, przygotowaliśmy kilka inspiracji, które pomogą Ci znaleźć idealny prezent. Zapraszamy do lektury!
    pasy bezpieczeństwa w ciąży

    Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

    2024-11-11
    Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
    sesja w ciąży

    Sesja ciążowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

    2024-11-06
    Sesja ciążowa to wyjątkowy moment, który pozwala uchwycić magiczny czas oczekiwania na dziecko. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na profesjonalne zdjęcia w ciąży, aby zachować wspomnienia z tego okresu. W artykule dowiesz się, czym jest sesja ciążowa, jak się do niej przygotować, i jakie są najlepsze pomysły na udane zdjęcia brzuszkowe.
    strój kąpielowy ciążowy

    Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

    2024-08-30
    Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
    pas ciążowy wygoda czy konieczność

    Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

    2024-05-15
    Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
    czym smarować brzuch w ciąży

    Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

    2024-03-15
    To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie.