Ciąża i poród - informacje dla przyszłej mamy

Ciąża i poród zmieniają życie kobiety, metamorfozie ulega jej psychika i ciało. Konieczność troski o drugą osobę i planowanie wspólnej przyszłej drogi są źródłem ogromnej radości, ale także lęku związanego z nieznaną sytuacją. Pojawiają się nowe tematy, które trzeba zgłębić, ogrom wiedzy do przyswojenia i decyzji do podjęcia, od tych najłatwiejszych po trudniejsze. Przyszli rodzice chcieliby wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi poród i pragną go szczegółowo zaplanować. Interesuje ich jak wygląda połóg, a także jak poradzić sobie z nowymi rolami – mamy i taty. Zastanawiają się również jak będzie wyglądało ich dziecko i jakie nadać mu imię.

 Zadbać o siebie w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i za kilka miesięcy czeka ją poród, uświadamia sobie jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie przyszłości. Wiedza o tym kiedy wykonywać badania, jaki sport można uprawiać oraz jakiego rodzaju dietę stosować może pomóc łagodniej przejść przez okres ciąży oraz poród i połóg. Istotne jest także poznanie swoich praw. W tym wyjątkowym, pełnym niepewności okresie warto sięgać po sprawdzone źródła rzetelnej wiedzy.
adapter do pasów dla ciężarnych

Adapter do pasów dla ciężarnych. Jaki wybrać? Jak go stosować?

2022-10-06
Czy wiesz, że Polska jest jednym z ostatnich krajów, w którym wciąż dozwolona jest jazda bez zapiętych pasów w ciąży? Choć takie rozwiązanie rekomenduje niejeden policjant, a nawet lekarz, w rzeczywistości wiąże się z ogromnym ryzykiem. Z drugiej strony, stosowanie zwykłych pasów bezpieczeństwa może być śmiertelnie groźne dla rozwijającego się płodu. Złotym środkiem okazuje się adapter do pasów dla ciężarnych, chroniący zarówno mamę, jak i dziecko
koktajl położnej

Koktajl położnej: czym jest? Czy jest zdrowy? W jakim celu się go stosuje?

2022-10-06
Ponieważ końcówka ciąży, większości mam wyjątkowo się dłuży, a szczególnie, jeśli termin porodu już minął, w niektórych krajach popularność zdobywa napój nazywany koktajlem położnej. Stosowany jest po rozpoczęciu pierwszych czynności porodowych, przez skandynawskie położne. Dowiedz się, czym dokładnie jest koktajl położnej i jak go przygotować.
Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

2022-10-03
Hemoglobina glikowana normy w ciąży - prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej w okresie planowania ciąży i w czasie ciąży powinien wynosić ≤ 6,1%. Co oznacza za wysoka hemoglobina glikowana w ciąży? Czy zbyt niska hemoglobina glikowana w ciąży jest groźna dla matki i dla rozwijającego się płodu? Kiedy należy się martwić? Jak często kontrolować jej poziom? Jak ją badać?
Sposoby na podniesienie łożyska: jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Sposoby na podniesienie łożyska: jakie ćwiczenia warto wykonywać?

2022-10-01
Co robić, gdy łożysko jest za nisko? Łożysko nie stoi bowiem w miejscu przez czas trwania ciąży. Co to jest łożysko przodujące? Oraz sposoby na podniesienie łożyska - jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

2022-09-30
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Pewnie czekasz na ten moment i niecierpliwisz się. Nie wiesz przecież, jak będzie wyglądało przyjście twojego dziecka na świat. Nawet, jeśli rodzisz któryś raz z rzędu, to każda historia jest zupełnie inna niż poprzednia. Intensywne ruchy dziecka a niedotlenienie. Co jest normą? Dowiedz się, jak Twoje ciało daje Ci znać o zbliżającym się porodzie.
Podwyższone monocyty

Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Co to są monocyty? Kiedy należy się martwić?

2022-09-29
Co to są monocyty? W twoim łonie rozwija się dziecko, więc być może znasz już odpowiedź na to pytanie, a jeśli nie, to my chętnie odpowiemy. Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Kiedy należy się martwić?
Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

2022-09-28
Zwapnienia w łożysku pojawiają się w trakcie trwania ciąży. To naturalny efekt starzenia się łożyska. Stan łożyska jest regularnie kontrolowany w czasie ciąży, podczas badań USG. Zwapnienie łożyska w ciąży to pierwszy objaw starzenia się łożyska. Czy groźne jest zwapnienie łożyska w 33 tygodniu ciąży? A co medycy sądzą, jeśli chodzi o zwapnienie łożyska w 39 tygodniu ciąży? Omawiamy zagadnienie: „zwapnienie łożyska a poród”. Jakie mogą być skutki?
maślanka w ciąży

Maślanka w ciąży – czy można pić maślankę w ciąży?

2022-08-25
Maślanka powstaje na drodze fermentacji, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jej spożywanie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Na szczęście nie ma się czego obawiać. Co więcej, maślanka w ciąży to naprawdę dobry pomysł – jej regularne spożywanie zaspokaja zapotrzebowanie na wapń i reguluje pracę obciążonych jelit. Dodatkowo – zdaniem specjalistów, maślanka może korzystnie wpłynąć na pracę układu odpornościowego.
schylanie się w ciąży

Czy schylanie się w ciąży może zaszkodzić?

2022-08-24
Schylanie się w ciąży jest jedną z tych czynności, których najlepiej unikać, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem. Oczywiście jednorazowe pochylenie się przy sprzątaniu nie spowoduje natychmiastowego wystąpienia skurczów, niemniej należy mieć na uwadze, że przyjęcie takiej pozycji prowadzi do ucisku na płód. Do którego tygodnia ciąży można schylać się bez obaw i czy istnieją bezpieczniejsze alternatywy dla tej pozycji?
twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży 2. trymestr

2022-08-23
Twardy brzuch w 2. trymestrze ciąży, jak i w innych jej okresach, jest dość częstą przypadłością. Objaw ten rzadko świadczy o zagrożeniu ciąży – najczęściej jego przyczyną są skurcze przepowiadające albo nasilona aktywność płodu. Niemniej takie „stawianie się brzucha” może świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego należy zachować czujność, a w razie zaobserwowania dodatkowych objawów – udać się do lekarza ginekologa albo na szpitalny odział ratunkowy.
samoistne poronienia

Samoistne poronienia w 5. tygodniu ciąży

2022-08-21
Dzięki współczesnym narzędziom diagnostycznym wiele kobiet bardzo szybko dowiaduje się o swojej ciąży – często jeszcze przed terminem miesiączki. Niestety spora część tak wczesnych ciąż (według specjalistów nawet 30%) kończy się poronieniem – nierzadko obchodzi do niego w 5. tygodniu. Wyjaśniamy, jak przebiegają samoistne poronienia w 5. tygodniu ciąży, jakie są ich najczęstsze przyczyny i czy w przypadku pojawienia się symptomów utraty tak wczesnej ciąży należy udać się do szpitala.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

2022-08-13
Badania prenatalne są niezwykle ważne w trakcie ciąży. Chcesz wiedzieć, jakie badania prenatalne czekają każdą przyszłą mamę i czego powinnaś się po nich spodziewać? Przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego. Zapraszamy do lektury!
Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

Jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik

2022-08-08
Ciemne łożysko po porodzie to zawsze znak zapytania dla ginekologów oraz mamy. Można tego uniknąć. Dowiedz się, jak dbać o łożysko w ciąży? Kompleksowy poradnik wskaże ci kiedy wykształca się łożysko, wyjaśni zależność, jaką jest dojrzałość łożyska a termin porodu oraz wytłumaczy, co oznacza termin starzejące się łożysko.
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?