Ciąża i poród - informacje dla przyszłej mamy

Ciąża i poród zmieniają życie kobiety, metamorfozie ulega jej psychika i ciało. Konieczność troski o drugą osobę i planowanie wspólnej przyszłej drogi są źródłem ogromnej radości, ale także lęku związanego z nieznaną sytuacją. Pojawiają się nowe tematy, które trzeba zgłębić, ogrom wiedzy do przyswojenia i decyzji do podjęcia, od tych najłatwiejszych po trudniejsze. Przyszli rodzice chcieliby wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi poród i pragną go szczegółowo zaplanować. Interesuje ich jak wygląda połóg, a także jak poradzić sobie z nowymi rolami – mamy i taty. Zastanawiają się również jak będzie wyglądało ich dziecko i jakie nadać mu imię.

 Zadbać o siebie w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i za kilka miesięcy czeka ją poród, uświadamia sobie jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie przyszłości. Wiedza o tym kiedy wykonywać badania, jaki sport można uprawiać oraz jakiego rodzaju dietę stosować może pomóc łagodniej przejść przez okres ciąży oraz poród i połóg. Istotne jest także poznanie swoich praw. W tym wyjątkowym, pełnym niepewności okresie warto sięgać po sprawdzone źródła rzetelnej wiedzy.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
opuchnięcia nóg po porodzie

Opuchnięcia nóg po porodzie: jak zwalczyć opuchliznę? 

2022-11-15
Organizm kobiety potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do stanu równowagi sprzed ciąży. Po okresie wielu dolegliwości ciążowych młode mamy mają nadzieję, że wraz z urodzeniem dziecka szybko przeminą. Tak się rzeczywiście dzieje, jednak zdarza się, że obrzęki w ciąży po porodzie nie znikają, a wiele kobiet skarży się na opuchnięcia nóg po porodzie. Ważne jest, aby wiedzieć jak zwalczyć opuchliznę i przywrócić komfort.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.
szybkie tycie w ciąży

Szybkie tycie w ciąży: przyczyny. Jak zahamować tycie w ciąży?

2022-10-20
Ile się tyje w ciąży? Na czym polega prawidłowe tycie w ciąży? Rośnie w tobie dziecko, rośniesz i ty. Czasem mniej. Niekiedy więcej. Zależy to od kilku czynników, a że temat ten jest „gorący” o każdej porze roku, to szczegółowo omawiamy szybkie tycie w ciąży - przyczyny. Jak zahamować tycie w ciąży?
torba do szpitala

Jaka torba do szpitala? Na jaką wielkość torby się zdecydować?

2022-10-17
Poród to niezwykle ważne wydarzenie, które wiąże się też z całym ogromem spraw do załatwienia. Jedną z rzeczy, o których warto pomyśleć na kilka tygodni przed udaniem się do szpitala, jest spakowanie torby. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednia torba powinna być wygodna, pojemna, a przy tym dość kompaktowa. Jaka torba do szpitala będzie więc najlepsza?
wysokie tętno płodu pod koniec ciąży

Wysokie tętno płodu pod koniec ciąży: czy należy się martwić?

2022-10-17
Tętno płodu ma inne normy niż tętno dzieci oraz dorosłych. Co oznacza więc wysokie tętno płodu pod koniec ciąży? Czy należy się martwić? Jakie wartości uznaje się za prawidłowe tętno płodu? Pamiętaj, że prawidłowe tętno płodu to jego prawidłowy rozwój.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
jaki jest śluz po zapłodnieniu

Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?

2022-10-15
Śluz kobiecy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zmienia się także po zajściu w ciążę. Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? Jego obserwacja to ścieżka do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w twoim ciele rozwija się nowe życie. Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
adapter do pasów dla ciężarnych

Adapter do pasów dla ciężarnych. Jaki wybrać? Jak go stosować?

2022-10-06
Czy wiesz, że Polska jest jednym z ostatnich krajów, w którym wciąż dozwolona jest jazda bez zapiętych pasów w ciąży? Choć takie rozwiązanie rekomenduje niejeden policjant, a nawet lekarz, w rzeczywistości wiąże się z ogromnym ryzykiem. Z drugiej strony, stosowanie zwykłych pasów bezpieczeństwa może być śmiertelnie groźne dla rozwijającego się płodu. Złotym środkiem okazuje się adapter do pasów dla ciężarnych, chroniący zarówno mamę, jak i dziecko
koktajl położnej

Koktajl położnej: czym jest? Czy jest zdrowy? W jakim celu się go stosuje?

2022-10-06
Ponieważ końcówka ciąży, większości mam wyjątkowo się dłuży, a szczególnie, jeśli termin porodu już minął, w niektórych krajach popularność zdobywa napój nazywany koktajlem położnej. Stosowany jest po rozpoczęciu pierwszych czynności porodowych, przez skandynawskie położne. Dowiedz się, czym dokładnie jest koktajl położnej i jak go przygotować.
Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

Niska lub wysoka hemoglobina glikowana w ciąży: co oznacza? Kiedy należy się martwić?

2022-10-03
Hemoglobina glikowana normy w ciąży - prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej w okresie planowania ciąży i w czasie ciąży powinien wynosić ≤ 6,1%. Co oznacza za wysoka hemoglobina glikowana w ciąży? Czy zbyt niska hemoglobina glikowana w ciąży jest groźna dla matki i dla rozwijającego się płodu? Kiedy należy się martwić? Jak często kontrolować jej poziom? Jak ją badać?
Sposoby na podniesienie łożyska: jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Sposoby na podniesienie łożyska: jakie ćwiczenia warto wykonywać?

2022-10-01
Co robić, gdy łożysko jest za nisko? Łożysko nie stoi bowiem w miejscu przez czas trwania ciąży. Co to jest łożysko przodujące? Oraz sposoby na podniesienie łożyska - jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

2022-09-30
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Pewnie czekasz na ten moment i niecierpliwisz się. Nie wiesz przecież, jak będzie wyglądało przyjście twojego dziecka na świat. Nawet, jeśli rodzisz któryś raz z rzędu, to każda historia jest zupełnie inna niż poprzednia. Intensywne ruchy dziecka a niedotlenienie. Co jest normą? Dowiedz się, jak Twoje ciało daje Ci znać o zbliżającym się porodzie.
Podwyższone monocyty

Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Co to są monocyty? Kiedy należy się martwić?

2022-09-29
Co to są monocyty? W twoim łonie rozwija się dziecko, więc być może znasz już odpowiedź na to pytanie, a jeśli nie, to my chętnie odpowiemy. Monocyty podwyższone w ciąży: jaki poziom jest niebezpieczny? Kiedy należy się martwić?
Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

2022-09-28
Zwapnienia w łożysku pojawiają się w trakcie trwania ciąży. To naturalny efekt starzenia się łożyska. Stan łożyska jest regularnie kontrolowany w czasie ciąży, podczas badań USG. Zwapnienie łożyska w ciąży to pierwszy objaw starzenia się łożyska. Czy groźne jest zwapnienie łożyska w 33 tygodniu ciąży? A co medycy sądzą, jeśli chodzi o zwapnienie łożyska w 39 tygodniu ciąży? Omawiamy zagadnienie: „zwapnienie łożyska a poród”. Jakie mogą być skutki?