Ciąża i poród - informacje dla przyszłej mamy

Ciąża i poród zmieniają życie kobiety, metamorfozie ulega jej psychika i ciało. Konieczność troski o drugą osobę i planowanie wspólnej przyszłej drogi są źródłem ogromnej radości, ale także lęku związanego z nieznaną sytuacją. Pojawiają się nowe tematy, które trzeba zgłębić, ogrom wiedzy do przyswojenia i decyzji do podjęcia, od tych najłatwiejszych po trudniejsze. Przyszli rodzice chcieliby wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi poród i pragną go szczegółowo zaplanować. Interesuje ich jak wygląda połóg, a także jak poradzić sobie z nowymi rolami – mamy i taty. Zastanawiają się również jak będzie wyglądało ich dziecko i jakie nadać mu imię.

 Zadbać o siebie w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i za kilka miesięcy czeka ją poród, uświadamia sobie jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie przyszłości. Wiedza o tym kiedy wykonywać badania, jaki sport można uprawiać oraz jakiego rodzaju dietę stosować może pomóc łagodniej przejść przez okres ciąży oraz poród i połóg. Istotne jest także poznanie swoich praw. W tym wyjątkowym, pełnym niepewności okresie warto sięgać po sprawdzone źródła rzetelnej wiedzy.
Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie. Czy stosować antykoncepcję po porodzie?

2023-01-17
Antykoncepcja po porodzie. Czy stosować antykoncepcję po porodzie? Wiele kobiet zastanawia się, kiedy po porodzie pojawia się owulacja i w związku z tym, czy po rozwiązaniu ciąży współżycie może zakończyć się zapłodnieniem. Pierwsze sześć tygodni to czas połogu, który niejednokrotnie ciężko jest odróżnić od miesiączkowania. Dlatego antykoncepcja po porodzie to bardzo ważny temat, z którym zapoznać się powinna każda kobieta. Skuteczne zabezpieczenie jest ważne nie tylko, dlatego, że świeżo upieczonej mamie byłoby ciężko ponownie być w ciąży, godząc ten stan z wczesnym macierzyństwem lub może ona nie chcieć kolejnego potomstwa. Organizm może nie być gotowy na kolejną tego typu rewolucję. Kiedy pierwsza tabletka antykoncepcyjna po porodzie jest wskazana według specjalistów i od kiedy po urodzeniu dziecka możliwe jest ponowne zajście w ciążę?
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
ciaza zasniadowa

Co to jest ciąża zaśniadowa i jakie są objawy?

2022-12-28
Ciąża zaśniadowa, zwana również zaśniadem groniastym, jest rodzajem choroby trofoblastycznej. Dochodzi do niej, gdy nieprawidłowo zapłodniona komórka niezwykle szybko rozrasta się w macicy. Sprawdź, jakie są przyczyny tej choroby i czy ciąża zaśniadowa przekreśla szanse na dziecko.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
opuchnięcia nóg po porodzie

Opuchnięcia nóg po porodzie: jak zwalczyć opuchliznę? 

2022-11-15
Organizm kobiety potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do stanu równowagi sprzed ciąży. Po okresie wielu dolegliwości ciążowych młode mamy mają nadzieję, że wraz z urodzeniem dziecka szybko przeminą. Tak się rzeczywiście dzieje, jednak zdarza się, że obrzęki w ciąży po porodzie nie znikają, a wiele kobiet skarży się na opuchnięcia nóg po porodzie. Ważne jest, aby wiedzieć jak zwalczyć opuchliznę i przywrócić komfort.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.
szybkie tycie w ciąży

Szybkie tycie w ciąży: przyczyny. Jak zahamować tycie w ciąży?

2022-10-20
Ile się tyje w ciąży? Na czym polega prawidłowe tycie w ciąży? Rośnie w tobie dziecko, rośniesz i ty. Czasem mniej. Niekiedy więcej. Zależy to od kilku czynników, a że temat ten jest „gorący” o każdej porze roku, to szczegółowo omawiamy szybkie tycie w ciąży - przyczyny. Jak zahamować tycie w ciąży?
torba do szpitala

Jaka torba do szpitala? Na jaką wielkość torby się zdecydować?

2022-10-17
Poród to niezwykle ważne wydarzenie, które wiąże się też z całym ogromem spraw do załatwienia. Jedną z rzeczy, o których warto pomyśleć na kilka tygodni przed udaniem się do szpitala, jest spakowanie torby. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednia torba powinna być wygodna, pojemna, a przy tym dość kompaktowa. Jaka torba do szpitala będzie więc najlepsza?
wysokie tętno płodu pod koniec ciąży

Wysokie tętno płodu pod koniec ciąży: czy należy się martwić?

2022-10-17
Tętno płodu ma inne normy niż tętno dzieci oraz dorosłych. Co oznacza więc wysokie tętno płodu pod koniec ciąży? Czy należy się martwić? Jakie wartości uznaje się za prawidłowe tętno płodu? Pamiętaj, że prawidłowe tętno płodu to jego prawidłowy rozwój.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
jaki jest śluz po zapłodnieniu

Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?

2022-10-15
Śluz kobiecy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zmienia się także po zajściu w ciążę. Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? Jego obserwacja to ścieżka do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w twoim ciele rozwija się nowe życie. Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami.