Ciężarna na wakacjach - co wolno, a na co trzeba uważać?

Data:

Mówi się, że ciąża to nie choroba - to prawda. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma potrzeby, byś przez 9 miesięcy była przykuta do łóżka. Okresem, który szczególnie mocno sprzyja aktywnemu wypoczynkowi poza domem są wakacje. Zastanawiasz się, czy będąc w ciąży możesz gdzieś wyjechać? Jeśli tak, to jaki środek transportu wybrać i gdzie jechać? W tym artykule postaram się rozwiać wszystkie twoje wątpliwości związane z wyjazdami w ciąży.

 

kobieta w ciąży na spacerze

 

Jechać czy nie jechać?

Jeśli czujesz się dobrze, a termin porodu masz wyznaczony na kilka miesięcy do przodu, możesz śmiało myśleć o wyjeździe. Przed podjęciem tej decyzji na wszelki wypadek skonsultuj swój wyjazd z lekarzem, który ostatecznie stwierdzi, czy na pewno możesz wyjechać i podpowie na co uważać. Z całą pewnością odradzi ci wyjazd, gdy twoja ciąża jest zagrożona lub istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W takiej sytuacji oczywiste jest stwierdzenie, że nie ma sensu ryzykować - Twoje wakacje mogą się bowiem zmienić w koszmar związany z obawą o zdrowie Twoje i Twojego malucha.

 

Gdzie jechać?

No dobrze, rozmawiałaś ze swoim lekarzem, który nie widzi żadnych przeciwwskazań do tego, byś mogła spędzić wakacje poza domem. Czy w takim razie możesz pojechać gdziekolwiek? Niestety nie! Wybierając miejsce na wypoczynek, weź pod uwagę kilka czynników:

  • egzotyczne kraje będą musiały poczekać na kolejny urlop. Wiążąca się z takim wypoczynkiem długa podróż, będzie dla ciężarnej wykańczająca. Musisz też wziąć pod uwagę ryzyko zarażenia się egzotycznymi chorobami oraz wystąpienia zatrucia pokarmowego lub biegunki. 
  • Spodziewając się dziecka, zdecydowanie powinnaś unikać upałów. Dlatego gdziekolwiek jesteś, pij dużo wody i chroń się przed słońcem.
  • Oznacza to również zakaz opalania się - w ciąży, podobnie jak pod wpływem słońca, zwiększa się aktywność melanocytów. Nałożenie się na siebie tych czynników może doprowadzić do pojawienia się na skórze nieestetycznych przebarwień. Jeśli jesteś fanką ciemniejszej skóry, możesz także uzyskać piękną opaleniznę bez konieczności wystawiania się na słońce. :)

Najlepsze miejsca na wypoczynek dla przyszłych mam to morze (także to ciepłe) oraz góry. Dlaczego morze? Kąpiele w wodzie są dla kobiet w ciąży niezwykle korzystne - przynoszą ulgę opuchniętym nogom i zwiększają wytrzymałość mięśni. Z kolei w górach czeka cię charakterystyczny klimat, słońce oraz wspaniałe, świeże powietrze.

  • Musisz tylko uważać, żeby nie kąpać się w zbyt zimnej i głębokiej wodzie. Unikaj też dużych fal - w skrajnych przypadkach mogą one spowodować odklejenie się łożyska.
  • Niektóre sporty wodne, takie jak: surfowanie, nurkowanie czy żeglarstwo także muszą poczekać. 
  • Będąc w górach nie powinnaś decydować się na wymagające aktywności i długie piesze wycieczki po górskich szlakach. Pamiętaj, że spacery powyżej 2000 metrów grożą niedotlenieniem.

 

 

Czym jechać?

Ogólnie ciężarnym kobietom wolno podróżować każdym środkiem transportu, jednak weź pod uwagę, że nie każdy będzie dla Ciebie tak samo wygodny. Dobierz sposób dojazdu, do celu swojej podróży. Jeśli jedziesz blisko, najlepszy będzie samochód - pozwala on na zatrzymanie się i odpoczynek w każdej chwili (jednak jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, nie powinnaś prowadzić pojazdu). Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pojechać samochodem, dobry będzie pociąg - również w każdej chwili możesz wstać, by na przykład skorzystać z toalety.

 

Natomiast jeśli chcesz spędzić wakacje kilka tysięcy kilometrów dalej, zdecydowanie wybierz samolot. Upewnij się tylko, że zostaniesz wpuszczona na pokład i czy nie potrzebujesz pozwolenia od lekarza na lot. Ciężarnym w zaawansowanej ciąży odradza się podróż samolotem ze względu na gwałtowne zmiany ciśnienia, które mogą wywołać przedwczesny poród. Niektóre linie lotnicze - na przykład Ryanair - wymagają od ciężarnej okazania zaświadczenia, które potwierdza, że ciąża przebiega prawidłowo i kobieta może podróżować samolotem. Pojazdem, który polecam zdecydowanie najmniej, jest autokar. Podróż nim jest mało komfortowa zarówno ze względu na małą ilość miejsca, jak i ograniczoną liczbę przystanków (a autokarowe toalety nie należą niestety do największych).

 

Podsumowując…

To, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że cały ten okres masz spędzić w domu. Twoje zadowolenie wpływa na samopoczucie twojego maluszka, dlatego nie rezygnuj z rzeczy, które cię uszczęśliwiają! Planując wakacje, koniecznie weź jednak pod uwagę powyższe rady, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-6-2017
Ocena:
wazna kwestia - slonce, ani za duzo ani za malo. Za duzo - obnizy poziom kwasu foliowego, za malo - nie dostarczymy witaminy D, z racji polskiego klimatu dodatkowo biore witaminy z folika dla mamusiek zeby jakos tej wit D jednak synkowi przekazac :)
14-11-2016
Ocena:
ja właśnie początkowo z wakacji chciałam zrezygnować bo bałam się, że to nie jest najlepszy pomysł ale w końcu po konsultacji z lekarzem, który wskazał, że odpoczynek nad morzem będzie nawet wskazany zdecydowałam się jechać, zależało mi na miejscu o wysokim standardzie, żebym nie musiała się niczym martwić, zasugerowałam się sugestią koleżanki i ostatecznie pojechałam do Ustki do hotelu lubicz i muszę przyznać, że było fantastycznie a zwracając uwagę na mój stan obsługa naprawdę dołożyła wszelkich starań żebym czuła się komfortowo
7-7-2016
Ocena:
Każda ciąża to osobna historia. Mnie niestety w każdej ciąży dopadały dwie dolegliwości - wymioty i nietrzymanie moczu i tak naprawdę na żadne z nich nie było lekarstwa. Na mdłości kupowałam migdały, na nietrzymanie moczu specjalistyczne podpaski Tena Lady. Obie ciąże przetrwałam, a dolegliwości minęły .