Data modyfikacji:

Przebieg ciąży - czy ma wpływ na późniejsze życie dziecka?

Autor: Ulanka

Powiedz mi, jak przebiega Twoja ciąża, a powiem Ci, jakie będzie Twoje dziecko… Tak w skrócie można określić wpływ ciąży na późniejsze życie maluszka. Na podstawie swojego trybu życia, aktywności fizycznej, wydarzeń życiowych czy diety możesz wnioskować o charakterze i możliwościach intelektualnych swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Dowiedz się, co przebieg ciąży może Ci powiedzieć o temperamencie Twojego maluszka.

 

prawidłowy przebieg ciąży wpływ ciąży na dziecko

 

Kształtowanie zdrowia i charakteru dziecka zaczyna się długo przed jego narodzinami. Wiedzieli o tym już starożytni chińscy medycy, którzy twierdzili, że proces ten zaczyna się już w momencie poczęcia. Współczesna medycyna również duży nacisk kładzie na przebieg ciąży i przebiegu porodu, który decyduje o zdrowiu człowieka. Czemu powinnaś się przyjrzeć, zastanawiając się, jaka będzie Twoja pociecha?

 

Odżywianie

Predyspozycje do posiadania kłopotów z sercem kształtują się już w trakcie życia płodowego. Duży wpływ ma na to sposób odżywiania się matki. Złe odżywianie w ciąży ma związek z chorobami serca dziecka w dorosłym życiu, co potwierdzają liczne badania. Zwróć uwagę na tłuszcze obecne w swojej diecie: przyjmowanie ich (szczególnie nasyconych) w dużych ilościach może doprowadzić do stłuszczenia wątroby dziecka. Z kolei tłuszcze omega-3, zawarte np. w rybach, pozytywnie wpływają na inteligencję malucha. Kontroluj też ilość przyjmowanych cukrów: ich regularne spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że Twój maluch zachoruje na cukrzycę typu 2. 

Pewnie nie będzie dla Ciebie niespodzianką, że w Twojej diecie powinno się znaleźć dużo warzyw. Niektóre z nich, np. jarmuż, brokuł, kalafior czy rzodkiew wykazują właściwości antyrakowe. Jak się okazuje, nie tylko na organizm matki, lecz również dziecka. 

 

Odpoczynek? Z umiarem!

Wśród niektórych osób wciąż pokutuje przekonanie, że w trakcie ciąży kobieta powinna się oszczędzać pod każdym względem - izolować od wszelkiego stresu oraz unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. To błąd! Jeśli tylko Twoja ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie zalecił Ci szczególnej ostrożności, powinnaś (w rozsądnej ilości) dostarczać sobie różnych wrażeń. Przeprowadzono badania, z których wynika, że umiarkowany poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu) u matki ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Takie dzieci mają sprawniejsze komórki nerwowe i wykazują większą dojrzałość, niż ich rówieśnicy. 

 

Ważne! Umiarkowany poziom stresu to ten towarzyszący codziennemu funkcjonowaniu. Bardzo silny stres i szok towarzyszące na przykład bezpośredniemu zagrożeniu zdrowia lub anomaliom pogodowym (np. nawałnicom) może spowodować odwrotny efekt - u dzieci matek, które doświadczyły takiego stresu, iloraz inteligencji i ogólna sprawność psychofizyczna najprawdopodobniej będą dużo niższe. Narażenie matki na silny stres zwiększa także ryzyko zachorowania przez dzieci na schizofrenię.  

 

Pamiętaj też, że ciąża to nie choroba i aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Specjalne zajęcia dla ciężarnych (na przykład aqua aerobic czy joga) korzystnie wpływają na przebieg porodu oraz kondycję Twoją i Twojego dziecka. Zaobserwowano też korelację między wagą ciężarnej a wagą dziecka: im większą nadwagę ma przyszła mama, tym większe prawdopodobieństwo nadwagi u jej dziecka za kilka lat.

 


Bądź wzorem dla dziecka już w trakcie ciąży

Może i na socjalizację jeszcze za wcześnie, ale pewnych nawyków możesz dziecko „nauczyć” już w czasie ciąży. Jeśli Twój tryb dobowy będzie zrównoważony i będziesz dbała o odpowiednio długi, zrównoważony sen, po narodzeniu Twoja pociecha najprawdopodobniej przejmie po Tobie te dobre nawyki. Organizm dziecka „zapamiętuje” wszystko to, co będziesz robiła w trakcie ciąży.

 

Głaszcz, dotykaj, rozmawiaj

Podchodzenie do płodu jak do już narodzonego dziecka ma istotny wpływ na jego późniejsze poczucie własnej wartości. Dlatego jak najczęściej głaszcz się po brzuchu i przemawiaj do dziecka łagodnym tonem. Niech to samo robi ojciec dziecka. Dzieci, które w życiu płodowym nie doświadczają tego typu czułości, przez całe późniejsze życie mogą doświadczać poczucia odrzucenia i bycia niechcianym. 

 


Ruchy płodu 

Okazuje się, że wiele możesz wyczytać także z ruchów płodu. Wyniki jednego z badań wskazują, że duże natężenie delikatnych ruchów, zwłaszcza o poranku, zapowiada, że po narodzinach również będziesz odczuwała na władnej skórze urok poranków (i większości innych pór doby). Dzieci, które poruszały się w łonie matek w ten sposób, były bowiem płaczliwe. Dzieci, które są aktywne w brzuchu, prawdopodobnie będą też aktywne poza nim. Dodatkowo dużo lepiej będą radziły sobie z frustracją, niż maluchy, które w życiu płodowym zapewniały mamie względny spokój. 

 

Krąży opinia, że na podstawie upodobań smakowych ciężarnej kobiety można określić płeć jej dziecka: ochota na słodkie oznacza dziewczynkę, a na kwaśne lub słone – chłopca. My jednak traktujemy to raczej w kategorii przesądu. A czy Wy znacie jeszcze jakieś czynności i oznaki, które już w trakcie ciąży pozwolą przyszłej mamie bardziej poznać jej malucha? Jeśli tak, koniecznie się nimi podzielcie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
Mówią, że w zdrowym ciele - zdrowy duch. W przypadku kobiet w ciąży to chyba - w zdrowym ciele - zdrowe ciało i dwa duchy ;)
11-03-2017
Ocena:
myślę, że na pewno ma, szczególnie to czy przyjmowałyśmy wcześniej kwas foliowy, pilnowałyśmy zdrowej diety i uzupełniałyśmy witamiowe braki, ja przykładowo nie dam rady patrzeć na ryby więc lekarz kazał mi już od początku brać witaminy z foika, bo mają dha w składzie ale nie są jakąś bombą witaminową bo tego w ciąży raczej się unika
kobieta w ciazy

Jak obudzić dziecko w brzuchu?

2022-06-30
Niemal każdej przyszłej mamie przytrafiają się dni, w czasie których dziecko nie jest szczególnie aktywne. Ze zrozumiałych powodów napawa to ciężarne niepokojem – na szczęście w większości przypadków zmniejszona aktywność maluszka nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Sprawdź, z czego może ona wynikać i jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Wyjaśniamy również, co zrobić, by jak najszybciej poczuć pierwsze, słodkie kopniaki.
sen podczas ciazy

Jak spać w ciąży? Sposoby na przespaną noc

2022-06-16
Ciąża to piękny czas, który jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami – na przykład z problemami ze snem. Przyszłe mamy bardzo często skarżą się, że w odpoczynku przeszkadzają im rozmaite dolegliwości, takie jak zgaga czy ból kręgosłupa, często też nie wiedzą, jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku. Wyjaśniamy, jakie pozycje do spania w ciąży są zalecane przez specjalistów i jakie sposoby warto zastosować, żeby zwiększyć szanse na spokojne przespanie każdej nocy.
baby shower

Gadżety na baby shower, czyli czego nie może zabraknąć na baby shower?

2022-05-03
Baby shower to impreza, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przyjęcie organizują najczęściej kobiety z najbliższego otoczenia przyszłej mamy i jej dzidziusia, a więc siostry, kuzynki czy po prostu bliskie przyjaciółki i koleżanki. Moda na tego typu spotkania w damskim gronie wcale nie przyszła do nas z Zachodu – dziś jedynie anglojęzyczna nazwa zastąpiła jej polskie, nieużywane odpowiedniki. Jeśli i ty planujesz zorganizować taką imprezę, w poniższym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym z łatwością uporasz się z tym zadaniem! Jakie gadżety na baby shower wybrać? Czym obdarować przyszłą mamę? Czego nie może zabraknąć na przyjęciu? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule, sprawdź!
detektor tętna płodu

Jak działa detektor tętna płodu?

2022-04-08
Gdy wkrótce masz zostać rodzicem, naturalnym jest, że chcesz kupić wszystko, co może się przydać maluchowi. Może zamiast kolejnej kołderki czy ubranka bardziej jednak przyda się detektor tętna płodu, który pomoże monitorować stan zdrowia maluszka, gdy jeszcze jest w brzuchu u mamy. Współczesna medycyna potrafi wykryć bardzo szybko wszelkie zmiany w organizmie dziecka, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie działań, by maluch cieszył się jak najlepszym zdrowiem.
jak wywolac ruchy dziecka w brzuchu

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

2022-02-28
Marzy ci się, aby po raz pierwszy poczuć ruchy dziecka w brzuchu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten moment? A może już dawno tego doświadczyłaś, ale akurat dziś maluch wydaje się trochę ospały i chcesz go nieco „pobudzić”? Podpowiemy ci, co możesz zrobić i kiedy należy udać się do lekarza na kontrolę.
basen w ciazy

Basen a ciąża. Czy to bezpieczne? O czym pamiętać?

2022-02-03
Wiele przyszłych mam boi się korzystać z basenu z obawy przed „złapaniem” groźnej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Czy to słuszne obawy? Sprawdź, czy basen w ciąży to dobry pomysł i jakie środki ostrożności należy zachować, udając się na pływalnię.
gadżety dla ciężarnej

Jakie gadżety dla ciężarnej?

2022-01-31
Gdy tylko dowiadujesz się, że bliska ci znajoma czy przyjaciółka zachodzi w ciążę, instynktownie obdarowujesz ją kolorowymi śpioszkami, kocami do kołyski i grającymi zabawkami, które mają umilić sen niemowlęcia. Okres ciąży to jednak czas wyjątkowy przede wszystkim dla przyszłej mamy. To jej potrzeby powinny znaleźć się w centrum zainteresowania. Podpowiadamy, na jakie gadżety dla ciężarnej warto zwrócić uwagę, poszukując dla przyszłej mamy prezentu na baby shower, urodziny czy Gwiazdkę.