Przebieg ciąży - czy ma wpływ na późniejsze życie dziecka?

Data:

Powiedz mi, jak przebiega Twoja ciąża, a powiem Ci, jakie będzie Twoje dziecko… Tak w skrócie można określić wpływ ciąży na późniejsze życie maluszka. Na podstawie swojego trybu życia, aktywności fizycznej, wydarzeń życiowych czy diety możesz wnioskować o charakterze i możliwościach intelektualnych swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Dowiedz się, co przebieg ciąży może Ci powiedzieć o temperamencie Twojego maluszka.

 

prawidłowy przebieg ciąży wpływ ciąży na dziecko

 

Kształtowanie zdrowia i charakteru dziecka zaczyna się długo przed jego narodzinami. Wiedzieli o tym już starożytni chińscy medycy, którzy twierdzili, że proces ten zaczyna się już w momencie poczęcia. Współczesna medycyna również duży nacisk kładzie na przebieg ciąży i przebiegu porodu, który decyduje o zdrowiu człowieka. Czemu powinnaś się przyjrzeć, zastanawiając się, jaka będzie Twoja pociecha?

 

Odżywianie

Predyspozycje do posiadania kłopotów z sercem kształtują się już w trakcie życia płodowego. Duży wpływ ma na to sposób odżywiania się matki. Złe odżywianie w ciąży ma związek z chorobami serca dziecka w dorosłym życiu, co potwierdzają liczne badania. Zwróć uwagę na tłuszcze obecne w swojej diecie: przyjmowanie ich (szczególnie nasyconych) w dużych ilościach może doprowadzić do stłuszczenia wątroby dziecka. Z kolei tłuszcze omega-3, zawarte np. w rybach, pozytywnie wpływają na inteligencję malucha. Kontroluj też ilość przyjmowanych cukrów: ich regularne spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że Twój maluch zachoruje na cukrzycę typu 2. 

Pewnie nie będzie dla Ciebie niespodzianką, że w Twojej diecie powinno się znaleźć dużo warzyw. Niektóre z nich, np. jarmuż, brokuł, kalafior czy rzodkiew wykazują właściwości antyrakowe. Jak się okazuje, nie tylko na organizm matki, lecz również dziecka. 

 

Odpoczynek? Z umiarem!

Wśród niektórych osób wciąż pokutuje przekonanie, że w trakcie ciąży kobieta powinna się oszczędzać pod każdym względem - izolować od wszelkiego stresu oraz unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. To błąd! Jeśli tylko Twoja ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie zalecił Ci szczególnej ostrożności, powinnaś (w rozsądnej ilości) dostarczać sobie różnych wrażeń. Przeprowadzono badania, z których wynika, że umiarkowany poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu) u matki ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Takie dzieci mają sprawniejsze komórki nerwowe i wykazują większą dojrzałość, niż ich rówieśnicy. 

 

Ważne! Umiarkowany poziom stresu to ten towarzyszący codziennemu funkcjonowaniu. Bardzo silny stres i szok towarzyszące na przykład bezpośredniemu zagrożeniu zdrowia lub anomaliom pogodowym (np. nawałnicom) może spowodować odwrotny efekt - u dzieci matek, które doświadczyły takiego stresu, iloraz inteligencji i ogólna sprawność psychofizyczna najprawdopodobniej będą dużo niższe. Narażenie matki na silny stres zwiększa także ryzyko zachorowania przez dzieci na schizofrenię.  

 

Pamiętaj też, że ciąża to nie choroba i aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Specjalne zajęcia dla ciężarnych (na przykład aqua aerobic czy joga) korzystnie wpływają na przebieg porodu oraz kondycję Twoją i Twojego dziecka. Zaobserwowano też korelację między wagą ciężarnej a wagą dziecka: im większą nadwagę ma przyszła mama, tym większe prawdopodobieństwo nadwagi u jej dziecka za kilka lat.

 

Bądź wzorem dla dziecka już w trakcie ciąży

Może i na socjalizację jeszcze za wcześnie, ale pewnych nawyków możesz dziecko „nauczyć” już w czasie ciąży. Jeśli Twój tryb dobowy będzie zrównoważony i będziesz dbała o odpowiednio długi, zrównoważony sen, po narodzeniu Twoja pociecha najprawdopodobniej przejmie po Tobie te dobre nawyki. Organizm dziecka „zapamiętuje” wszystko to, co będziesz robiła w trakcie ciąży.

 

 

Głaszcz, dotykaj, rozmawiaj

Podchodzenie do płodu jak do już narodzonego dziecka ma istotny wpływ na jego późniejsze poczucie własnej wartości. Dlatego jak najczęściej głaszcz się po brzuchu i przemawiaj do dziecka łagodnym tonem. Niech to samo robi ojciec dziecka. Dzieci, które w życiu płodowym nie doświadczają tego typu czułości, przez całe późniejsze życie mogą doświadczać poczucia odrzucenia i bycia niechcianym. 

 

Ruchy płodu 

Okazuje się, że wiele możesz wyczytać także z ruchów płodu. Wyniki jednego z badań wskazują, że duże natężenie delikatnych ruchów, zwłaszcza o poranku, zapowiada, że po narodzinach również będziesz odczuwała na władnej skórze urok poranków (i większości innych pór doby). Dzieci, które poruszały się w łonie matek w ten sposób, były bowiem płaczliwe. Dzieci, które są aktywne w brzuchu, prawdopodobnie będą też aktywne poza nim. Dodatkowo dużo lepiej będą radziły sobie z frustracją, niż maluchy, które w życiu płodowym zapewniały mamie względny spokój. 

 

Krąży opinia, że na podstawie upodobań smakowych ciężarnej kobiety można określić płeć jej dziecka: ochota na słodkie oznacza dziewczynkę, a na kwaśne lub słone – chłopca. My jednak traktujemy to raczej w kategorii przesądu. A czy Wy znacie jeszcze jakieś czynności i oznaki, które już w trakcie ciąży pozwolą przyszłej mamie bardziej poznać jej malucha? Jeśli tak, koniecznie się nimi podzielcie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2018
Ocena:
Mówią, że w zdrowym ciele - zdrowy duch. W przypadku kobiet w ciąży to chyba - w zdrowym ciele - zdrowe ciało i dwa duchy ;)
11-3-2017
Ocena:
myślę, że na pewno ma, szczególnie to czy przyjmowałyśmy wcześniej kwas foliowy, pilnowałyśmy zdrowej diety i uzupełniałyśmy witamiowe braki, ja przykładowo nie dam rady patrzeć na ryby więc lekarz kazał mi już od początku brać witaminy z foika, bo mają dha w składzie ale nie są jakąś bombą witaminową bo tego w ciąży raczej się unika