Data modyfikacji:

Wielkanocne przysmaki dla najmłodszych

Autor: Katarzyna Moryc

Zbliżające się Święta Wielkanocne to doskonała okazja, aby w posiłkach malucha pojawiły się nowe i zdrowe przysmaki, np. jajka! To nie tylko główny element świątecznego menu, ale również wartościowe źródło składników odżywczych. Jakie dania z dodatkiem świątecznego jajka możemy zaserwować naszym pociechom i czy są one wskazane w ich diecie – podpowiadamy poniżej.

wielkanoc przepisy dla dzieci

 

Wielkanocne menu

Które potrawy z wielkanocnego stołu możesz podać maluchowi? Z pewnością, dla wszystkich znajdzie się na nim coś smakowitego! Pamiętaj jednak, aby przygotowując potrawy, zwrócić szczególną uwagę na potrzeby żywieniowe najmłodszych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka oraz Fundację NUTRICIA, aż 90% dzieci je za dużo soli, a 80% za dużo cukru. We wszystkich przygotowywanych daniach, nie tylko tych z okazji Wielkanocy, postaraj się ograniczyć ilość tych składników do niezbędnego minimum. Świąteczne potrawy z pewnością przypadną do gustu starszym dzieciom czyli tym, które pierwsze urodziny mają już dawno za sobą. Jednak czym poczęstować tych najmłodszych, których dieta opierała się dotąd głównie na mleku? Zaproponuj dziecku kawałek niezbyt mocno przyprawionego, pieczonego mięsa z dodatkiem ziemniaków lub dodaj do rosołu odrobinę ugotowanego żółtka. W przypadku, gdy maluch ma ponad rok, możesz spróbować podać mu jajka faszerowane, a nawet delikatny żurek z jajkiem. Pamiętaj, aby nie przygotowywać wywaru do zupy na bazie kostki bulionowej – zwiera ona dużo soli, która może niepotrzebnie obciążać delikatny organizm dziecka. Chyba, że sięgasz po produkt bez soli lub z jej ograniczoną ilością, bo i takie pojawiają się coraz częściej na sklepowych półkach. Jeśli możesz, kostkę rosołową zastąp domowym, warzywnym, lub mięsno-warzywnym wywarem.

A co na deser? Dobrą propozycją wśród świątecznych potraw jest babka drożdżowa – nie tylko świetnie smakuje, ale może być również dobrym pretekstem do wspólnej zabawy. Spróbujcie, wspólnie z maluchem, wyjąc ją z foremki i udekorować. To co jeśli troszkę się przy tym pobrudzicie. :)

 

 


Zdrowy początek

Jak podkreślają specjaliści, jajko stanowi istotny element w diecie dziecka. Dieta ponad 80% dzieci w wieku 1 – 3 lat jest zbyt uboga w wapń i witaminę D. Oznacza to, że dieta naszych najmłodszych jest nieodpowiednio zbilansowana. Ważne, żeby posiłki malucha dostarczały mu wszystkich niezbędnych substancji we właściwych proporcjach. Okres Wielkanocy to doskonała okazja, aby w posiłkach malucha pojawiły się jajka – wartościowe źródło wspomnianych składników odżywczych – zachęca Agnieszka Dolna, ekspert ds. żywienia Fundacji NUTRICIA. Najbardziej wartościową częścią jajka jest żółtko – to źródło witaminy D i wapnia. Zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe w dużych ilościach, niezbędne dla właściwego rozwoju układu nerwowego niemowlęcia. Żółtko dostarcza także żelaza, fosforu, cynku, witamin z grupy B, rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i E oraz przeciwutleniaczy wpływających na zdrowie m.in. układu nerwowego oraz oczu.

Wprowadzając jajka do świątecznego menu swojej pociechy, zacznij od żółtka. Dziecku, które ukończyło już 7 miesiąc życia, możesz dodać do zupki lub kaszki pół ugotowanego na twardo i startego żółtka. Ze starszym, które ma za sobą pierwszy roczek, możesz podzielić się już całym jajkiem przy świątecznym stole lub pokroić je w plasterki i dodać np. do kanapki. Pobawcie się też sposobem podania potraw i przygotujcie je tak, by jak najbardziej pasowały swoim wyglądem do obchodzonych świąt. Na przykład, przekształćcie zwykłe, gotowane jajka w wesołe zajączki

 

Bezpieczne jajko

Przy rozszerzeniu diety maluszka o jajko powinno się zwrócić uwagę na dwie rzeczy – skąd pochodzi jajko i w jaki sposób przygotowujesz je do spożycia. Warto sprawdzić, czy jest ono z hodowli, w których kury są karmione zdrowymi paszami i żyją na wolności. Informacja dotycząca pochodzenia jajek jest zamieszczona na większości opakowań. Jajka od kur z wolnego chowu są zdrowsze i smaczniejsze. Zanim rozpoczniesz przygotowanie posiłku, pamiętaj, aby przed rozbiciem skorupki dokładnie opłukać jajko gorącą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii, które mogą być obecne na jego skorupce. Dzieciom nigdy nie podawaj potraw z surowych jajek, gdyż mogą być one źródłem groźnej salmonelli!

 


Razem smakuje lepiej

Oprócz tego, co jemy, ważne jest również, jak i oczywiście – z kim jemy. W czasie pierwszych 3 lat życia dziecka będą kształtowały się jego nawyki żywieniowe. Staraj się postępować tak, by były one prawidłowe, a jedzenie stało się dla niego przyjemnością. Zbliżający się czas Świąt Wielkanocnych to doskonały moment, nie tylko na zapoznanie malucha z nowymi produktami i wprowadzenie ich do jadłospisu, ale również doskonała okazja do wspólnej zabawy. Dzieci podczas rodzinnego posiłku z pewnością wykażą się większą cierpliwością, jeśli zadbamy o atrakcyjny wygląd stołu. Zaangażuj dziecko do przedświątecznych przygotowań i, na przykład, przygotuj razem z dzieckiem wielkanocne ozdoby, poustawiaj na wielkanocnym stole pisanki, kurczaczki i zajączki oraz zieloną rzeżuchę, która sprawi, że Wielkanoc będzie nie tylko smaczna i zdrowa, ale również pełna radości!

 

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
21-08-2018
Ocena:
Moje dzieciaki uwielbiają mi pomagać w kuchni szczególnie w trakcie Świąt mogę liczyć na ich dobre chęci :D W trakcie tegorocznej Wielkanocy upiekliśmy razem pyszne muffinki. Dzieciakom bardzo spodobały się foremki do muffinek, które zakupiłam na stronie sklepu naczynia.olkusz.pl/pl/c/Foremki-do-muffinek/443 :) Pięknie je udekorowały, dałam im kompletną dowolność. Były z siebie dumne, a ja zadowolona :)
24-03-2016
Ocena:
u mnie też przy wielkanocnych wypiekach są te gotowe masy z helio. W tym roku zaplanowałam upiec mazurka, sernik z makiem i babkę cytrynową , tak więc kupiłam tylko orzechową masę z kawałkami orzechów i masę makową :)
24-02-2016
Ocena:
Moje szkraby już dopytują, jakie ciasta zrobię na wielkanoc, straszne z nich łasuchy! :) Dobrze, że teraz promocja na masy helio, to zrobię zapasy, to bede miala na długi czas.
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.