Dziecko kłamie – dlaczego? I jak temu zaradzić?

Przyłapałaś dziecko na kłamstwie i bardzo cię to martwi? Niepotrzebnie – to zachowanie wpisane w rozwój młodego człowieka. Nie oznacza to jednak, że na kłamstwa nie trzeba reagować. Dlaczego kłamią ...

Kocham, nie porównuję. To bardzo częsty błąd wychowawczy

Porównywanie dzieci, choć zwykle przyświecają mu dobre intencje, jest szkodliwe. Osłabia poczucie własnej wartości i może budzić wątpliwości dziecka, czy porównujący rodzic naprawdę je kocha.

Jak stosować metodę Montessori na co dzień w domu

Po stu latach od opracowania najważniejszych założeń przez włoską lekarkę i pedagożkę coraz więcej osób zauważa ich wartość i pragnie wprowadzić je w życie.

Diagnoza Twojego dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Diagnoza, gdzie najpierw kończy się świat, a później beznadzieja. Z diagnozami dzieci bywa różnie. Czasem o problemach wiadomo jeszcze przed porodem (badania prenatalne są potrzebn...

Moczenie nocne u dzieci. Kiedy udać się do lekarza?

Nocne moczenie się dzieci jest podwójnie problematyczne. Z jednej strony zawstydza malucha i wyklucza go z pewnych rozrywek, z drugiej – stanowi wielki powód do niepokoju dla rodziców. Dlaczego niektóre dzieci kontrolują pęcherz w dzień, a w nocy moczą łóżko? Dlaczego inne zaczynają siusiać w nocy, choć wcześniej im się to nie zdarzało? I gdzie szukać pomocy?

Lęk separacyjny u dzieci – jak go zwalczyć, ile trwa

Dziecko zaczyna płakać, gdy mama znika z zasięgu wzroku, wciąż chce być na rękach, zasypia tylko przytulone albo budzi się w nocy wiele razy? To może być lęk separacyjny. Sprawdź, kiedy się pojawia i czy można z nim walczyć.

Wychowanie bez kar i nagród

Wielu rodziców jest coraz bardziej świadomych, że kary nie są skuteczną metodą wychowawczą.  Rośnie świadomość  faktu, że wychowanie poprzez warunkowanie dzieci na dłuższą metę nie przynosi zamierzo...

Alalia, czyli zaburzenia rozwoju mowy - co to jest, jak pomóc dziecku dotkniętemu tym zaburzeniem?

Alalia (w różnych klasyfikacjach nazywana również afazją rozwojową, rozwojową dysfazją) jest zaburzeniem, w którym, z powodu niedorozwoju struktur mózgowych, dochodzi do opóźnienia rozwoju mowy. Niedorozwój ten pojawił się jeszcze przed nabywaniem mowy- w brzuchu mamy, podczas porodu, czy krótko po nim.

Bunt dwulatka - to walka o autonomię i samodzielność

Zjawisko nazywane buntem dwulatka to nic innego jak dziecięca walka o autonomię, samostanowienie oraz nauka radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami. Okres ten przypada między 18 a 26 miesiącem życia dziecka.

Dzień Dziadka – skąd się wywodzi i kiedy jest obchodzony na świecie?

Dziadek to idealny kumpel do zabawy i troskliwy opiekun. Przy okazji Dnia Dziadka jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków naszych dzieci i piękną więź, jaka łączy dziadków, babcie i wnuki. Dzień Dziadka świętujemy nie tylko w Polsce.