"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza? Zapraszamy.
Czytaj więcej
Sterydy są niezastąpione w leczeniu stanów zapalnych, u osób z zaburzeniami łaknienia pobudzają apetyt, stosowane są w terapii osteoporozy oraz u dzieci z zaburzeniami wzrostu. Sterydy anaboliczne są też często przyjmowane przez sportowców, gdyż powodują szybki przyrost masy mięśniowej. Niestety mają też mnóstwo skutków ubocznych. Kwestią wartą szczególnej uwagi, jest związek między męską niepłodnością a przyjmowaniem sterydów. Ich długotrwałe zażywanie może bowiem mocno utrudnić starania o potomstwo.
Czytaj więcej
Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Mogą mieć na to wpływ czynniki leżące zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W takich sytuacjach przyszły ojciec, jako „głowa rodziny” powinien w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Być może przyczyna leży w niewłaściwym odżywianiu, które zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niezależnie od dalszej diagnostyki, warto zacząć urozmaicać codzienną dietę wartościowymi mikroelementami.
Czytaj więcej
Od dłuższego czasu staracie się o dziecko. Teoretycznie wszystko jest w porządku: badania są w normie, nie ma żadnych problemów hormonalnych, żadne z Was nie jest chore, a z Waszymi narządami płciowymi wszystko jest tak, jak być powinno. Mimo to nie możecie zajść w ciążę… Jeśli to o Was, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Czytaj więcej
Bardzo często za problemy ze spłodzeniem potomka obwinia się tylko jedną stronę. Tymczasem statystycznie przyczyny niepłodności tak samo często dotyczą kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli od dłuższego czasu (czyli dłużej, niż rok) staracie się o pociechę bez rezultatów, nie załamujcie rąk, tylko wykonajcie badania, które pozwolą ustalić przyczynę problemu. Jakie? Dziś przedstawiamy listę badań zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Czytaj więcej
Masz już partnerkę lub żonę, pracę, dom i całkiem niezły samochodów w garażu, czyli po prostu – ustabilizowane życie. Brakuje ci tylko jednej rzeczy – małego szkraba biegającego po twoim domu i woła...
Czytaj więcej
Jajeczkowanie to złożony proces, dzięki któremu może dojść do zapłodnienia. Na prawidłowy jego przebieg wpływ ma wiele czynników i w związku z tym stosunkowo łatwo o jego zaburzenie. Według statystyk, to właśnie zaburzenia jajeczkowania odpowiadają za blisko 40% przypadków utrudnionego zajścia w ciążę.
Czytaj więcej
Antykoncepcja awaryjna jest tak nazywana nie bez powodu: jest ona ostatnią deską ratunku, którą stosuje się, gdy zawiodły inne metody. Czy ten rodzaj antykoncepcji jest niebezpieczny? Czy można staw...
Czytaj więcej
Kobiety przynajmniej raz w roku powinny wykonywać badania cytologiczne. Dlaczego? Ponieważ jest to jedno z elementarnych badań, którego kontrola powinna być obowiązkowa dla każdej z nas, aby uchronić się przed nowotworem. Cytologia zalecana jest również przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę. Badanie jest całkowicie bezbolesne, trwa kilka minut a pozwala wykryć wczesne zmiany przed-nowotworowe i nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Co ważne, cytologia wykonywana regularnie może uratować kobiecie życie! Jest to rutynowe badanie, które powinno być wykonane przez ginekologa na wizycie kontrolnej.
Czytaj więcej
Jesteśmy tak zwaną rodziną „dwa plus jeden”, czyli rodzice z jednym dzieckiem. Czy myślimy o drugim? Z wielu różnych względów w tym momencie nie. Ale gdybyśmy chcieli ... kiedy byłby najlepszy czas na drugie?
Czytaj więcej