Najczęstsze problemy dzieci według terapeuty rozwoju psychomotorycznego [wywiad]

Wizyta u terapeuty rozwoju psychomotorycznego może nam dużo powiedzieć o naszym dziecku, jego rozwoju i zalecanych kierunkach stymulacji. Czego można się po takiej konsultacji spodziewać? Na nurtujące nas pytania odpowiedzi udziela terapeuta rozwoju psychomotorycznego Pani Bożena Kierył.

Jak wygląda wizyta u terapeuty rozwoju psychomotorycznego? [wywiad]

Istnieje cały zespół objawów, które sygnalizują, że rozwój dziecka może nie przebiegać w sposób prawidłowy. Ważne aby te objawy szybko zdiagnozować i skonsultować ze specjalistą. O tym na co zwracać uwagę w rozwoju dzieci i czym w swojej pracy kieruje się psychoterapeuta ruchowy rozmawiamy z terapeutą rozwoju psychomotorycznego Panią Bożeną Kierył.

Oczy noworodka

Kolor oczu dziecka nieraz budzi w jego rodzicach skrajne emocje: od zachwytu, aż po pewnego rodzaju zmieszanie, czy niepewność. Zupełnie niepotrzebnie.

Jak wygląda noworodek po porodzie?

Jeszcze w trakcie ciąży wielu przyszłych rodziców wyobraża sobie swoje dziecko. Oczami wyobraźni widzą śliczne, pucułowate niemowlę, zupełnie jak z reklamy.

Niemowlak w samolocie

Jak wynika ze statystyk, latamy coraz częściej i coraz chętniej, ale wciąż rzadko z dziećmi. Linie lotnicze wychodzą na przeciw rodzicom i ułatwiają podróże z najmłodszymi.

Odruchy u noworodka

Każdy noworodek przychodzi na świad wyposarzony w tzw. odruchy. Są to automatyczne reakcje organizmu na określone bodźce z otoczenia. Jakie to odruchy i kiedy zanikają?

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

W pierwszych godzinach po porodzie żona była unieruchomiona na łóżku szpitalnym, ja obok sparaliżowany zarazem szczęściem, jak i strachem, a w wózku szpitalnym płaczący synek.

Znaczenie dotyku matki w prawidłowym rozwoju dziecka

Dotyk jest jedynym zmysłem uniwersalnym, który rozwija się w łonie matki od 7. tygodnia ciąży jako pierwszy i jest powiązany z innymi zmysłami, m.in. bólu, ruchu, czucia nacisku. Dotyk wpływa na całokształt prawidłowego rozwoju maluszka i umiejętność poznawania świata.

10 zasad bezpiecznej kąpieli

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy

Większość młodych rodziców marzy tylko o jednym - aby się w końcu wyspać. Tymczasem maluszek potrafi budzić się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Zmęczeni rodzice zadają tylko jedno pytanie: "Kiedy nasze dziecko zacznie przesypiać całą noc?"